Még úgy is szép számmal vettek részt első, a KÉK Városi Séták csapatával közös túránkon, hogy nem került el bennünket az eső. Sétánk során a X. kerület rövid története után megismertük Kőbánya ikonikus templomának történetét, melyet Lechner Ödön tervezett, és megtudtuk, hogy amit ma látunk, az valójában a többedik tervváltozat, ugyanis a mester eleinte egy mecseteket idéző tervet adott le – ezt (érthető okokra hivatkozva) a katolikus egyház és a székesfőváros is visszadobta.
Kortárs és régmúlt között
Megnéztük a Lechner utolsó munkájaként számontartott Szent László Gimnáziumot, melynek jó részét valójában a tanítványa, Vágó József jegyezte, de ellátogattunk a kerület zsinagógájához is, amit Kőbánya helyi sztárépítésze, a máshol lényegében ismeretlen Schöntheil Richárd tervezett. A sétán felfedeztünk az életművéből jó pár épületet, így képet kaptunk arról, milyen zseniálisan mozgott a szecesszió és a modern hatások között – kár, hogy kevesen ismerik a nevét.
Persze nemcsak a régmúltban kalandoztunk, így megnéztük, hogyan ékelődik két századfordulós lakóház közé egy kortárs középület, ami egyáltalán nem tájidegen, nagyon is jól értelmezi újra a két régebbi épület jellegzetességeit.

Az Állomás utcán sétálva érdekes képet kaptunk a környékről,
itt keveredik Kőbánya elhagyatottságának jelene, a nagypolgári lét és a mulatónegyedi múlt.
Igen, a 19–20. század fordulóján a mai Kőbánya alsó nagyon más képet mutatott. Hétvégente és nyaranta nyüzsögtek itt a tehetős polgárok, akik a kaszinóban (ne keressük, a 70-es években lebontották) és a fürdőben kúrálták megfáradt idegeiket. A környéken számtalan századfordulós polgári lakóház maradt fenn, így az Állomás utca 18. vagy az Állomás utca 4. épülete is.

Innen pedig kiértünk a jelenbe, ahol egy elég menő modernista állomásépület fogadott minket (sajnos csak külső felújítást kapott), majd – miután átnavigáltunk a buszállomáson és elindultunk Óhegy felé – egy csendesebb világba érkeztünk. Óhegy volt egykor Kőbánya szőlőtermesztő és nyaralóvidéke, és itt található a kerület legrégebbi ma is álló épülete.
Folytatjuk!
A sétán még számtalan érdekességet megtudtunk a kerületről és rejtett kincseiről. Ezeket ti is megismerhetitek az április 4-i túrán, aki pedig egy másik kerületre és egyfajta építészeti skanzenre vágyik, annak ajánljuk az április 12-i sétánkat, ahol a Lőportárdűlő változatos arcát lehet majd megismerni.
(Borítókép: KÉK Városi Séták)