A magyar konyhában több olyan étel van, amelyeket ma már főleg köretként fogyasztunk, pedig egykor főételnek indultak. A főleg Vas és Zala megyére jellemző dödölle tulajdonképpen főtt krumpli és liszt keveréke, amit kanállal kiszaggatnak, majd vagy letesznek egy edénybe, és zsírral meglocsolva megsütnek, vagy egyesével pirítják le forró zsírban. A sült hagyma a legnagyobb barátja, de régen szívesen ették savanyúsággal is, ma pedig gyakran kínálnak hozzá tejfölt és sült szalonnát.
Főszerepben a dödölle
Éttermi környezetben szinte sosem adják önálló fogásként a dödöllét, inkább valamilyen szószos hús vagy pörkölt köreteként. Herczeg Roland és két társa, Molnár Zsófi és Molnos Iván viszont most úgy gondolták, egy egész helyet szentelnek a témának.

Roland nem új a vendéglátásban, nyolc éven át volt egy étterme Nagykovácsiban, a Nagy Kohó, ahol a grillételek és a húsok voltak a fókuszban. A sokak által kedvelt helyet végül kénytelen volt bezárni, amikor a tulajdonos visszavette a bérleti jogot. Utána úgy döntött, szerencsét próbál Vas megyében. Az egyik kollégája ajánlotta neki Őriszentpétert, ott nyitotta meg a Nagy Kohó szellemi örökösét, a Vas Kohót. A korábbi étteremhez hasonló étlap készült ide, az egyik helyi ismerős azonban, aki a konyhán dolgozott, javasolta, hogy kerüljön fel a dödölle is.

A már említett étel az ország nyugati részében még mindig nagy népszerűségnek örvend, de sokan úgy vélik, hogy csakis házi körülmények között készíthető el autentikusan, mert az ipari módszerek, például a dagasztógép, ami egy étterem konyháján megtalálható, roncsolja az étel állagát, ezáltal az ízélményt is. A Vas Kohó konyhájára tehát bekerült a házilag készített, kanállal szaggatott, tradicionális dödölle, és kifejezetten szépen teljesített még úgy is, hogy az általában húzóterméknek számító pizza és hamburger is szerepel az étlapon a grillezett és tépett húsok mellett.


Őrséget idéző ízek és pult
Roland, Zsófi és Iván pedig egy ponton úgy gondolták, hogy az étel tud annyit, hogy Budapesten is kipróbálják egy kisebb egységben, monofoodként. A Móricz Zsigmond körtér közelében találtak egy kiadó üzlethelyiséget (egy egykori kegytárgybolt helyén), amit átalakítottak, és pár hete meg is nyitottak. A belső pici, de hangulatos – a pult körül egy, az Őrségben jellemző kástut mintáz a pult, a falakon régi képek, festmények, az egyik asztal pedig matricákkal van teleragasztgatva.

Az étlapon három állandó és két vendégszereplő van, a hagymás-tejfölös, a szalonnás-hagymás-tejfölös és a kecskesajtos. Az ideiglenes kínálatban most paradicsomos és erdei gombás van épp, de ez minden héten változik. Az adag jól ki van számolva: pont jóllakunk tőle, főleg, hogy kifejezetten bő kézzel mérik a feltétnek szánt tejfölt és az erdeigomba-szószt is. Rolandék igyekeznek, hogy ebben a kínálatban is legyen mentes változat: a húst és a laktózt is ki lehet kerülni, de éppen ottjártunkkor tették be a kínálatba a gluténmentes verziót is.

Bár a dödöllék papírtányérban, favillával érkeznek, mint egy nagyvárosi street food, tényleg sikerült nagyon házias, nagymamás, hagyományos verziót összerakniuk – úgyhogy mostantól Újbuda szívében igazi, hagyományos vasi dödölle is kapható!
Főétel és ital: 2400 Ft/főtől
ELÉRHETŐSÉGEK
Dödölléző