A VIII. kerület mélyén, a József utca és a Német utca sarkán áll egy független közösségi inkubátorház. A Nyolcésfél épülete korábban nemzetközi és belföldi távhívóközpontként működött, azt megelőzően pedig légvédelmi bunkerként funkcionált. Ám a társadalmi-kulturális közösségépítés áll a legjobban neki.

A kezdetektől a Nyolcésfélig

Kezdetben volt a VIII. kerületi Horváth Mihály téren a Józsefvárosi Telefonközpont. Az épület, melyben egy ideje már szálloda működik, 1910 és 1917 között épült fel Ray Rezső Vilmos tervei alapján, 15 ezer előfizető számára. 1917 júliusában helyezték üzembe, de csak két évvel később lett teljesen kész, amikor már a nemzetközi központ is működött. Aztán sokáig semmi változás, csak a történelem viharai zavarták meg a telefonközpont nyugalmát.

Nem sokkal a telefonközpont felépítését követően a mögötte lévő placcon, a József és a Német utca sarkán egy gigantikus légvédelmi bunkert építettek fel. Amikor – már a szocializmus alatt, az 1960-as években – a telefonközpont kinőtte az eredeti épületet, ezt is hozzácsapták, majd Cleve Rudolf tervei alapján 1967 és 1971 között átépítették: lekerekített szélű, monumentális vasbeton szarkofág került rá. Itt működött a belföldi és a nemzetközi távhívóközpont.

A rendszerváltás után az addigi tulajdonos, a Magyar Posta eladta az épületkomplexumot a Matávnak, aztán 2005-ben a jogutód Magyar Telekom tulajdonába került. 2007-ben az eredeti (Horváth Mihály téri) telefonközpontot egy befektető nézte ki magának, hogy luxusszállodává alakítsa, erre azonban sokáig nem került sor. Végül 2020-ban nyitott meg a hotel, de akkor már ismét más volt a tulajdonosa. Az 1960-as években hozzáépített betonmonstrum viszont a Telekomnál maradt még egy darabig. A teljesen üresen álló épületet végül 2019-ben adták el egy ingatlanbefektetőnek (Triholding Group), amely végül megnyitotta a Nyolcésfél Inspirációs Övezet és Alkotótér nevű független közösségi inkubátorházat.

Ami belefér

A hétemeletes, két szárnyból álló épület (a harmadik emeleten tudunk átmenni egyik szárnyból a másikba) különböző méretű bérelhető helyiségeit civil szervezetek, alkotóművészek és alkotóműhelyek, valamint kisvállalkozások kapták meg, de sportlétesítmény és szendvicsező-kávézó is működik az udvaron (a Teufel). Mindezen felül a Nyolcésfélben gyakran tartanak kiállításokat, és van itt egy, a különleges és elsősorban elektronikus kísérleti zenei izgalmakra specializálódott rendezvényhelyszín is, a N° space

Míg a N° space az épület aljában található, és ugyanazok felelnek érte, akik a Teufelért, a másik, hatalmas és sajátos formájú rendezvényhelyszín az épület legtetején van, és a Nyolcésfélé. Persze bérbe adják mindenféle rendezvényre, de ők maguk is szerveznek ide eseményeket, például kiállításokat. Méretét tekintve alkalmas lenne koncertre vagy partira is, de a furán meg-megtörő terem nem kedvez a tiszta hangoknak, és eléggé visszhangzik is. Mivel azonban a színpad adott, beszélgetésekre, irodalmi estekre, színházi előadásokra és konferenciákra is tökéletesen alkalmas a tér.

Talán már ennyiből is kiérződik, de azért tegyük konkrétabbá: a Nyolcésfélbe szinte minden belefér. Kis túlzással mondhatjuk, hogy ha egymás után benyitunk minden ajtón, mindegyik mögött valami olyasmit találunk, ami teljesen eltér az előzőtől. Tényleg minden van itt: kiberbiztonsági közösségi tér (Cyber Islands), manikűrös, fitneszterem, zenekari próbatermek, fotó- és hangstúdiók, festőműtermek, közösségi divattervező műhely, tetoválószalon, sőt még egy olyan sportpub is, ahol ingyen használható a darts és a csocsó, a közvetlen szomszédságában pedig kialakítottak egy kispályás focipályát.

Igen, az emeleten, és igen, az épületen belül.

De itt van az irodája a koncertjegyekkel kereskedő Tixának és a Friss Hús filmfesztiválnak is.

Ahol jó lenni

A Nyolcésfél monumentális, labirintusszerű épülete, melyben mind a hét emeletnek megvan a saját színe, kívülről szemlélve időutazás a múltba, ez az élmény pedig belépve csak fokozódik. Mintha az 1960–70-es évtizedekbe repültünk volna vissza. Ám csodák csodája, ehhez a retró érzéshez nem tapad semmi avíttság, semmi rossz mellékíz. A helynek kimondottan jól áll a múlt, és ez nem csupán egy kósza érzés: az itt dolgozók és a bérlők is ezen a véleményen vannak. Bárhova mentünk, bárkivel találkoztunk, mindenki mosolygott, és arról beszélt, mennyire örül annak, hogy a Nyolcésfél közösségéhez tartozik. Ugyanerről számolt be: Szemerédi Tünde festőművész, a Cirkusz tetoválóstúdió, az ételfotózásra specializálódott Frame4 fotóstúdió, illetve az épület tetején helyet foglaló Panoráma hangstúdió munkatársai, ahogy a workshopokat szervező Terike from Budapest tervezői is.

Ilyen, elsőre kicsit szürreálisnak tűnő és meglepő sportlétesítmény pedig máshol biztosan nincs. Amikor belépünk a zöld ajtón, azonnal egy régi vágású, fociközpontú sörözőben találjuk magunk (5ésfél), ahol a csapatok címeres zászlócskái borítják a falakat, a hely pedig régi sportmagazinok lapjaival van kitapétázva. A kocsmapult és az asztalok túloldalán üvegfallal elválasztva találjuk az említett focipályát. Ha pedig balra indulunk, egy letisztult, minimalista hangulatú fitneszterembe jutunk (Rebound Club), ahol profi edzők tartanak trambulinos, dance aerobic, illetve jógaórákat. Így ha összefog néhány olyan pár, melyben a nő rendszeresen fitneszterembe jár, a férfi pedig focizni, akkor itt egyszerre, egy helyszínen hódolhatnak a sportnak, hogy aztán a végén koccinthassanak. Ez is jól mutatja: a Nyolcésfélben minden szinten közösségépítés zajlik.

Elérhetőségek

Nyolcésfél

Címkék