A főváros egyik első kávéházaként nyitotta meg 1876-ban a Bródy Sándor utca és a Múzeum körút sarkán a Schodl Kávéházat a Hungária szálló egykori főpincére, Schodl Ádám. A jól ismert Múzeum Kávéház és Étterem nevet 1885-ben kapta meg, és bár több tulajdonosváltást is megélt, patinás enteriőrje ma már védettséget élvez. Józsefváros Önkormányzata pályázatot hirdetett a 2020 óta zárva lévő kávéház helyiségének kiadására, melyben a jövőben csak vendéglátás jellegű tevékenység engedélyezett.
Írók és kártyások törzshelye
Csodás helyen nyílhat majd új vendéglátóegység Budapesten, ha Józsefváros Önkormányzata megtalálja az ideális bérlőt, aki új életet lehel az évek óta zárva tartó Múzeum Kávéház és Étterem helyiségébe. A Szkalnitzky Antal tervezte historikus palotában található kávéház
a századfordulós Budapest egyik kedvelt találkozóhelye volt,
járt itt Illyés Gyula, József Attila, Krúdy Gyula és Móricz Zsigmond is, éjszakánként gyakori volt a kártyajáték. Az üzlet belsejét Lotz Károly munkája, de Zsolnay kerámiák és népies fali csempék is díszítik.

Az étterem hosszú ideje veszteségesen működött, végül 2020-ban zárt be. Bár az előző üzemeltető szerette volna megvásárolni az éttermet, mivel
„a helyiség százmilliós nagyságrendű felújításra szorul, többek között a korszerűtlen energetikai rendszer miatt. Az erről folyó tárgyalások, részben a koronavírus pusztításának köszönhetően, félbeszakadtak”
– olvasható a Józsefváros újság egy korábbi cikkében. A hatalmas belmagasság és az üvegablakok, valamint az elavult gépészet miatt jelentős összegekkel kellett számolnia a bérlőnek, ami szinte kitermelhetetlen volt.
A Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. oldalán megjelent kiírás szerint
kizárólag vendéglátás jellegű tevékenység engedélyezett (a történelmi hangulat megőrzésével), különösen egy reggeliző, étterem, kávézó és/vagy cukrászda kialakításával.
Az épület múltja és elhelyezkedése is ezt támogatja, hiszen korábban a Bródy Sándor utca Budapest egyik legrégebbi kávéházának adott otthont. Egy ilyen vállalkozás nem csupán gazdaságilag lehet sikeres, hanem a környék kulturális életének is szerves részévé válhat. Továbbá a nyertes pályázónak évi 5 díjmentes önkormányzati rendezvényt is vállalnia kell, hogy megmaradjon a hely kulturális és közösségi funkciója.
(Borítókép: Bauer Sándor – Fortepan)