Tavaly év végén hosszú cikkben szemléztük a fővárosi fejlesztéseket, szokásunkhoz híven január elején ismét átnézzük a várható beruházásokat. A változás nem minden esetben jelent rosszat, és nem mindig jár rombolással, Budapest életében pedig idén is lesznek olyan projektek, amelyek jó irányba formálják majd a várost. Nagyon úgy néz ki, hogy idén megnyitja kapuját a Pénzügyminisztérium és a Vöröskereszt Egylet székháza, és megindul a Schöpf-Merei Kórház felújítása. Reméljük, a Népliget fejlesztése is hamarosan testet ölt majd, ahogy azt is reméljük, hogy a Rác fürdő sorsa megoldódik idén, és kíváncsiak vagyunk arra is, mi lesz a Körszálló sorsa.
Zöldítés és közlekedés
Idén a LIFE Biodiverse City-pályázatnak köszönhetően megindulhat a Mocsáros vizesélőhely, a Tétényi-fennsík és az Őrmező rehabilitációja. 2024 végén a közgyűlés elfogadta a Népliget intézkedési tervét is, így már nincs akadálya a Mutatványosok tere – Nagyvendéglő-tengely közparki megújításának, illetve a FŐKERT-telephely előkészítésének. Idén ősszel várhatóan elbúcsúzunk a pesti rakpart jelenlegi formájától is, hiszen elindulhat a Jane Haining rakpart melletti viadukt és több rakpartszakasz megújítása is, sőt, a Városháza park kialakításában is előrehaladás várható.
Idén megindul a Flórián tér és környékének megújítása, melybe nemcsak a felüljáró felújítása, de a fásítás is beletartozik. Utóbbinál a régészeket is bevonják: a földben rejtőző régészeti leletek miatt Óbudán azoknál a földmunkáknál, ahol 40 cm-nél mélyebbre kell ásni, az Örökségvédelem együttműködésére van szükség. A fásítás során 23 db új fát telepítenek, de kb. 154 négyzetméter évelőfelületet is kialakítanak. Ezzel párhuzamosan készülnek a téren a városban először itt létesítendő talajvízkút engedélyezési tervei, melyek alapján idén öntözőkutakat is fúrhatnak.
A III. kerületben, Csillaghegyen a helyi általános iskola kezdeményezésére valósul meg – hazánkban egyedülálló módon – egy áldozatvédelmi tanösvény is, amely a bántalmazás fajtáira hívja fel a figyelmet. A tavalyi Beton helyett fák és bokrok ötletpályázat eredményeként idén két budai és egy pesti helyszínen alakítanak ki zöld középszigeteket a forgalmas útvonalak csomópontjában, így a Margit híd budai hídfőjénél, az Alkotás utca és a Krisztina körút kereszteződésénél, valamint a Fogarasi út és a Kerepesi út találkozásánál.
Idén indul a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér bővítése: a 3-as terminál építése már biztos, jelenleg a földmunkálatok zajlanak. Várhatóan őszre fejeződik be az V. kerületi Türr István utca megújítása, melynek során felújítják a burkolatot, új zöldfelületet és fákat telepítenek, és sebességkorlátozást vezetnek be. Továbbá a Régi posta utca és az Apáczai Csere János utca találkozásánál is egy növényekkel beültetett közteret hoznak létre, és a régi Fontana Áruház előtt álló Hermész-kutat is ide helyezik majd – a munkálatok várhatóan ősszel indulnak.
Műemlék-rekonstrukciók
Évek óta egyre több műemlék-rekonstrukció zajlik a városban, és ez a szám idén is nőni fog. Építési engedélyt kapott a Semmelweis Egyetem Hőgyes–Schöpf-Merei-projektje, így idén megindulhat az évek óta pusztuló Schöpf-Merei Kórház felújítása, melynek során Gyógyszerkutatási Központ lesz belőle. Várhatóan már idén befejeződik a Klösz-villa felújítása, jelenleg a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum kialakítása zajlik benne. Idén októberre elkészülhet a Vámház körút 2. felújítása is, legalábbis a tájékoztató tábla szerint egy 36 szobás szálloda lesz belőle.
Idén befejeződik a Klotild-palota külső homlokzatának megtisztítása és helyreállítása, megkapja a Matild Palace-szal harmonizáló díszvilágítását is, és év végére befejezésközeli állapotba kerülhet. Az épület jelenlegi állapotáról és egy ott talált időkapszuláról itt írtunk korábban. A Gellért Hotelnél idén lezárul a szerkezeti bontás, és folytatódhat a generálkivitelezés. A Király utcában pedig egy elég jelentős műemlék-rekonstrukció zajlik: a hosszú évekig pusztulni hagyott, a Király utca 25., 27. és 29. szám alatti tömböt a műemlékvédelmi előírásoknak megfelelően visszaállítják eredeti állapotába, és jelenleg is keresik az épületek jövőbeni funkcióját. Az már biztos, hogy idén elindul a Körszálló felújítása és átépítése is, de a pontos koncepció egyelőre nem ismert, így az sem biztos, hogy szükséges-e az épület bontása, és ha igen, mennyit kell bontani belőle. Illetve az is kiderült, hogy a Blaha Lujza téri Corvin Palace-ban idén nemcsak Time Out Market nyílhat, de egy 181 szobás szálloda is érkezik, ami 2026-ban nyithatja meg a kapuit.
Nagyberuházások
Idén várhatóan megindul a Déli és az Északi Városkapu-projekt is, miután tavaly magyar tulajdonosokhoz került mindkét terület. Jelenleg a két terület vizsgálata zajlik, így a városrészek lakófunkcióit és rekreációs lehetőségeit figyelik, de egy koncerthelyszín és zárt rendezvényközpont építésének lehetősége is felvetődött. A tervezési és engedélyezési folyamattal várhatóan 2025 végére készülnek el, a kivitelezés pedig 2026-ban indulhat. A főváros III. kerületében található Északi Városkapunál csaknem 35 hektárnyi területen indulhat fejlesztés, míg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtértől mintegy 12 kilométerre elhelyezkedő Déli Városkapunál 16 hektáron startol beruházás.
2025 második felében megkezdődhet a Pázmány Campus-projekt épületeinek építése, miután befejeződik az egykori Magyar Rádió épületeinek bontása. A Markusovszky téren épül fel a Károli Gáspár Református Egyetem új campusa, év elején már megkötötték a szerződést, így hamarosan megindulhat a tervezés, a munkák várhatóan 2026 májusában fejeződnek be.
Várhatóan az év második negyedévében készül el és nyitja meg kapuit hazánk második repülőtéri szállodája, a 2-es termináltól sétatávolságra lévő TRIBE Budapest Airport Hotel. A szálloda a 2018-ban átadott Ibis Styles Hotel ikerépületeként nyílik meg, és 167 szobát alakítanak ki benne.
Idén jelentették be, hogy a Vizafogó park mellett egy 324 lakásból álló lakóparkkomplexum épül, a Parkside Residence területén egy hotelt is építenek majd. A XI. kerületben is indul idén egy lakóparkprojekt: a 141 lakásos Andor Liget építése során a DVM Group egy régi ipari területet rehabilitál. Szintén idén indul a kőbányai Monori Center kivitelezése. A területen jelenleg is van egy kereskedelmi központ, ezt gondolják újra városépítészeti és építészeti szempontból, a jelenlegi funkció megtartása mellett új kereskedelmi, szolgáltatói és vendéglátói rendeltetések, valamint lakó- és diákszálló-funkciók jönnek létre.
Régóta látjuk felállványozva és építési hálóval letakarva a Dohány utcai zsinagóga melletti épületeket, ám idén megindul ezek felújítása, valamint az üres telken egy 153 lakásos épület és mélygarázs építése is. A Dohány utca 10. és a Síp utca 8–10. területén korábban luxuslakóházakat szerettek volna felhúzni, valamint egy átjáróházat kávézókkal és a zsidósághoz kötődő tárgyakat árusító boltokkal, de a 2008-as válság elmosta a projektet.
A Várnegyedben a Nemzeti Hauszmann Program keretében 2024 végén készült el az egykori Vöröskereszt-székház rekonstrukciója, jelenleg belső munkálatok zajlanak, de idén ez biztosan megnyitja a kapuit. Folyik a Honvéd Főparancsnokság, a József főhercegi palota és a Budavári Palota északi szárnyának újjáépítése, idén elkezdődik a Szent György tér felújítása is – erről itt írtunk bővebben –, de elkészül a dunai oldalon kanyargó Keleti felvezető út is.
(Borítókép: A felújítás alatt lévő Klotild-palota, Ladóczki Balázs - We Love Budapest)