Ismét több mint 2000 izgalmas fotó került fel a Fortepanra, köztük egy rendkívül érdekes életmű darabjai, Prohászka Imre fotóriporter képei, amelyek teljesen egyedülálló képet festenek a késő Kádár-kor mindennapjairól. A több mint 650 kép fő témája a budapesti közlekedés, a különböző vészhelyzetek, illetve a rendszerváltás és a szereplői.
A politikai változás időszakáról készült képek korábban már megjelentek Romsics Ignác Volt egyszer egy rendszerváltás című könyvében is, amely az egyik első olyan alkotás volt, amely vizuális szempontból átfogóan mutatta be a korszakot. A könyv 2003-ban jelent meg, előszavában pedig azt olvashatjuk, hogy Prohászka kérte fel Romsicsot, hogy írjon szöveget a fényképválogatáshoz, hiszen mintegy 2000 fotót készített az időszakról.
A több mint 30 évvel ezelőtti politikai élet szereplői vagy a mára meghatározó arcokká érett ifjú titánok mellett a rendszerváltás korabeli életnek is érdekes olvasatát adják azok a képek, amik a mindennapokat mutatják be. Például azt, hogy a Münnich Ferencről, a második legfontosabb káderről elnevezett utca hogyan kapta meg hirtelen Nagy Imre nevét.
Prohászka nemcsak országos lapoknak dolgozott, hanem az egykori Országos Közlekedésbiztonsági Tanács munkatársaként közlekedési vészhelyzeteket is fotózott Budapesten. Csak a labdáért az autók közé szaladó gyerekekből egy sorozata van, de akadnak képei között csőtörések, árvizek, balesetek is. Összességében a szürke Kádár-korszak végnapjait mutatják meg egészen hétköznapi, emberi szemszögből.
A fotók között akadnak olyanok, amelyek úgy festenek, mintha az életünk nem változott volna semmit. Az óriás karácsonyfával bajlódó nagymama és a harcsabajszú hentes mellett feltűnnek a mindennapok „láthatatlan″, de fontos szereplői, a járművezetők és a buszokat takarító brigád is.
Az alkotások másik része viszont úgy fest, mintha sokkal régebben vagy máshol készült volna, nem Budapesten. Talán sosem lesz már olyan hó a Normafán, hogy érdemes legyen síbakancsban átverekedni magunkat az egész Széll Kálmán téren (Moszkva tér), és reméljük, hogy a mozgássérültek számára is valamivel ergonomikusabb szerkezetek állnak már rendelkezésre a városi élethez, mint a fotókon látható darab. A képek egy csoportja a '87-es nagy havazás idején készült, remek témát jelentenek az elemekkel dacoló fővárosiak, de feltűnik egy busz is, ami tanulójáratként vágott neki a zimankónak.
A több mint 600 képből Csaba László építész fotóival együtt egy 140-es válogatás is készült. Érdekesek az utazásai alkalmával készített épületfotói és a saját munkáiról készült képei is. Izgalmas dokumentumai a múltnak, amely épp nagy változások előtt állt.
(Borítókép: Prohászka Imre - Fortepan)