Ha valaki nincs benne ebben a közegben, nem gondolná, milyen nagy latin-amerikai közösség él Budapesten. Pedig ahhoz képest, hogy hányan élnek itt Közép- és Dél-Amerikából, meglepően kevés étterem van, amely az ő otthoni konyhájukat mutatja be – lehetőleg autentikusan.
A mexikói konyha itthon sokáig a tex-mexet jelentette – ez egyébként a világ nagy részén így van –, annak is a gyorskajás verzióját. Lett aztán egy-két olyan hely, ahol a tulaj, a szakácsok vagy a receptek miatt autentikus mexikói ételeket kapunk, de bőven lenne még igény hasonló éttermekre. Így aztán örömmel nyugtáztuk, hogy
a Síp utcában nyíló Casa Mexa plusz egy olyan hely lesz, ahol kicsit Mexikóban érezhetjük magunkat.
Daniel Sanchez Mencias 8 éve él Budapesten, és eredetileg semmi köze nem volt a gasztronómiához, pénzügyi területen dolgozik. A helyi latin közösséggel viszont tartja a kapcsolatot, így pontosan tudta, hogy az itt élők örülnének még bármennyi mexikói étteremnek, ahol hazai ízeket kaphatnak. Innen ismeri egyébként Hector Ruiz Lopezt is, aki szintén Mexikóból érkezett, közvetlenül a Covid alatt.
Hector kamaszkora óta dolgozik konyhán, és miután vendéglátó-menedzserként végzett, meg sem állt Barcelonáig. Egy éve dolgozott ott, mikor kitört a Covid, ő pedig munka nélkül maradt mint séf. Egy barátja javaslatára jött Budapestre, és azóta is itt él. Dolgozott többek közt a La Movidában, az Akademia Italiában és a Párisi Udvarban,
de – akárcsak Daniel – ő is saját éttermet szeretett volna.
Ők ketten már két éve tervezik a mexikói helyet, aztán a buliba meghívták egy harmadik barátjukat, Victor Caricerost is, és pár hete meg is nyílt a Síp utcában a Casa Mexa. A helyen első blikkre látszik, hogy nem hosszas családi dőzsölésekre tervezték, hanem gyors, vidám, bulis falatozásokra. Inspiráló színek, magas asztalok és körbefutó bárpult, nyílt konyha, vidám latin zene. A dekoráció visszafogott, eltekintettek a kliséktől, sehol egy sombrero vagy egy Frida Kahlo. Az étlapra ugyanez jellemző: rajta van minden, ami egy taqueriában szükséges, de a klisés, tex-mexes, babbal és rizzsel dúsított burritóktól megkímélték a népet.
Az étlapon három alapot választhatunk, tacót, quesadillát és chilaquilest.
A tortilla – a búza- és a kukorica- is – házi készítésű, akárcsak a tortillachips, ami a chilaquiles alapját képezi. Az árak a mérettel nőnek, a taco a legolcsóbb, de abból kell három, ha jól akarunk lakni, a quesadilla kicsit drágább, de nagyobb is, a chilaquiles pedig, ami tortillachips és hús vagy zöldség rétegezése, zöld vagy piros salsával, korianderrel, tejföllel, savanyított hagymával és guacamoléval, teljes értékű étel.
Az alapokra kérhetünk marhát, sertést, csirkét vagy zöldségeket, de mivel az ördög Mexikóban is a részletekben rejlik, itt fontos, hogy mi kerül a tányérunkra. A feltétek autenticitására pedig nagyon vigyáztak a konyhán, csupa családi recepttel, tradicionális alapanyaggal dolgoznak. A birria egy specialitás Jalisco megyéből, lassan omlósra sült marhahús, ami mellé alaplé is jár – ebbe mártogathatjuk a tacónkat vagy a quesadillánkat, de kortyolhatjuk is mellé.
A cochinita a Yucatán-félszigetről származik, banánlevélben főtt sertéshús, a pastor és a tinga pedig az egyik legtipikusabb tacotöltelék Mexikóvárosból, az egyik sertés, a másik pedig csirke. A hongos és a rajas vega tacóba valók, az egyik gomba, hagyma, cukkini, a másik sült poblano chili – ez ráadásul Hector nagymamájának a receptje alapján készült.
Ezenkívül van még három különböző ízesítésű és erősségű házi szósz, amit a pultban kaphatunk, ha még fokoznánk az ízeket.
A Casa Mexa egyébként csak 5-kor nyit, így vagy buli előtti erősítőnek, vagy gyors, de igényes vacsinak tervezzük be! A hangulat garantált, a tulajdonosok kedves, laza temperamentuma jellemző az egész személyzetre. A finom ízeknek, a latin dallamoknak, a kedves kiszolgálásnak köszönhetően képtelenség nem jókedvűen és jóllakottan távozni a Síp utcából.
ELÉRHETŐSÉGEK
Casa Mexa Budapest