Zárvatermő – új időszaki kiállítás a Néprajzi Múzeumban
Az április 14-től látogatható kiállítás vegyes gyűjtés. A múzeum az új épületbe költözés ideje alatt zárva tartott, ám gyűjteménye eközben is gyarapodott. Megvásárolt két nagyobb magángyűjteményt, de ajándékoztak is a múzeumnak, és szereztek új tárgyakat terepmunkán, afrikai expedíció helyszíni gyűjtésén, illetve további felajánlott és megvásárolt archívumi és tárgyi együttesekkel is gazdagodott a Néprajzi Múzeum. Ezeket láthatjuk a Zárvatermő címet kapott kiállításon.
Keserü Ilona a Q Contemporaryban
Keserü Ilona MIND című kiállítása egy hetvenéves művészi pálya összefoglalása. Ám a művész előtt tisztelgő tárlat alapját és a művek kiállítótérbe szerkesztését nem a kronológia adja, hanem azok az alapmotívumok és témák, melyek ezt a pályát végig meghatározták. A most 90 éves absztrakt mester kiállítása ingyenesen tekinthető meg az Andrássy úti Q Contemporary galériában, szerdától szombatig 12 és 18 óra között, július 1-jével bezárólag.
Boris Lurie & Wolf Vostell a Ludwigban
A Leningrádban született, onnan előbb Lettországba, onnan pedig az Egyesült Államokba emigrált, zsidó származású Boris Lurie és a pogromokat meg úgy általában a náci eszméket elutasító német Wolf Vostell 1964-ben találkozott egymással, és azonnal szoros barátságba kerültek, alkotótársakká váltak. A Művészet a soá után című kiállításon azok a műveik láthatók, melyek a háború utáni évtizedek és az egyre fokozódó fogyasztás elé tart görbe tükröt, de visszautal és párhuzamot is von az alkotók jelene meg a fojtogató nácizmus és a holokauszt réme között is. A kiállítás július 30-ig tart nyitva a Ludwig Múzeumban.
Baranyai Levente a Deák Erika Galériában
A Világbirodalom végnapjai címet viselő kiállításon a képzőművész azon képei láthatók, melyeket az ukrajnai háború ihletett. Baranyai szerint az események annyira közel zajlanak, hogy képtelenség azokat ábrázolni. Ezek helyett születtek meg a tárlaton megtekinthető sorozat képei, a tulipánmezők, melyek művészi ellenreakciók. Baranyai festményei menekülő útvonalak a valóság borzalmai elől, annak ellenére, hogy a szépség végnapjainak jelképei is. A kiállítás a Deák Erika Galériában nézhető meg, május 12-ig.
Ács Kinga Noémi és Járai Anna a Tér-Kép Galériában
Tükröm, tükröm... – mondja a tárlat címe, ami Ács Kinga Noémi és Járai Anna közös kiállítása a Krisztina körúton található Tér-Kép Galériában. A május 12-ig megtekinthető tárlat műalkotásai a hagyományok szemszögéből dolgozzák fel a hovatartozás és az emlékezés kérdéseit, de arra is rávilágítanak, hogy örökségeink hogyan hatnak és alakítják át a minket körülvevő világról alkotott képünket.
14 ország 27 művésze a Faur Zsófi Galériában
A Faur Zsófi Galériában május 15-ig nézhető meg az Evocations című kiállítás, melyen 14 ország 27 művészének munkái láthatók. Ezek a kortárs kulturális kihívásokra és a Covid miatti lezárásra adott viszontválaszként megszületett koncepció eredményei. Ez pedig azt mondja, ha az emberek nem tudnak utazni, akkor házhoz kell vinni a művészetet. Ezért 2023-ban több mint 10 nagyvárosban mutatják be a csoportos kiállítást, melyen a világ több mint 30 neves grafikusának műveit láthatjuk. Budapest az egyik állomás.
Reigl Judit a Kálmán Makláry Fine Artsban
A Falk Miksa utcai galéria, a Kálmán Makláry Fine Arts a 100 éve született és Franciaországban élt, 2020-ban pedig ott elhunyt Kossuth-díjas magyar festőművész előtt tiszteleg. A május 1-jén, Reigl Judit születésnapján nyitó tárlaton a festő életművének azon képei láthatók, melyek egy nagyon fontos állomáson, a római ösztöndíjas évek során születtek. A kiállítás presztízsét az is emeli, hogy az itt szereplő festményeket most először láthatjuk Magyarországon. A Reigl Judit és Barátai című kiállításon Reigl művei mellett a barátok, Bíró Antal, Böhm Lipót és Zugor Sándor képei is helyet kaptak.