A Tamp & Pull több mint 10 éve egy biztos pont a budapestiek életében, ha kávéról van szó. Ráadásul a Czuczor utcai egységük volt az egyik első specialty kávézó a városban.
A nagyvárosi vérkeringés közepén, a Hajós utcában egy igazi oázisba csöppenhetünk. Sophie a nemzetközi konyha világába csábít mesés fogásaival, barátságos hangulatával és elegáns környezetével.
Az Osteria a Pomo D’Oro család részeként született újjá 2023 márciusában a DOC Vino Bar és a Gastronomia Pomo D'Oro utódjaként. A Pomo D’Oro családnak 5 helyszíne van, és mindegyik más-más hangulatot és életérzést áraszt magából, mindegyiknek megvan a maga karaktere.
A Ráday utca 29. száma alatt hazánk első nepáli étterme található. De az Annapurna már az első perctől több ennél, mert nemcsak ennek az érdekes országnak a gasztronómiáját hozza el nekünk, hanem az izgalmas fogások és extra koktélok, valamint a barátságos és kellemes környezet által közelebb kerülhetünk itt a kultúrájához is.
A Kis Dreher Söröző egy kedves kis kocsma, ahol sok jó ember elfér, eltekintve a méretétől. A Fő tér melletti Harrer Pál utcában található helyre télen-nyáron ellátogathatunk!
A 101Bistróból ismert Keve Marci és Lu Boen TODO Mexican Kitchen névre hallgató mondhatni kísérleti projektje a nevéből következtetve a mexikói konyhára alapoz, de az autentikusságot itt nem az adja, hogy például Oaxacából jön a tortillalap, hanem a technika, a szaktudás és a hozzáállás.
A Művház abban különbözik egy átlagos kávézótól, hogy itt a gasztronómia és a kultúra egyforma hangsúlyt kap, így ha mindkettő fontos számunkra, akkor biztosan szeretni fogjuk a helyet.
A skandináv ihletésű hely tulajdonosa Püspök Anita festőművész, aki egy olyan helyet álmodott meg, ahova valóban jó érzés beülni, mivel bent a hely művészeti és közösségi teret is sejtet.
Bíró Lajos rántott finomságait egy belvárosi helyszínen is felkereshetjük a Fény utcai piacon és a Városligeten túl: hiába a Gozsdu-udvarban foglalja el helyét, a turistákon kívül bárki szívesen látogatja a kiváló rántott húsáért, és egyéb finomságaiért.
A városban mára már rengetegféle ázsiai éttermet próbálhatunk ki, a skála széles, így mindenki kiélheti a maga ázsiai konyha iránti vonzódását és kísérletezhet. Az Október 6. utcában célzottan egy japán kantint tesztelhetünk.
Ha remek kávék kóstolgatása közben szeretnénk lazítani picit a hétköznapi hajtás kellős közepén, akkor az OHANA Coffee-ban a helyünk. Itt aztán semmi sem mutat arra, hogy egy nyugat-európai helyen lennénk, vagyis de, egy dolog: a magas minőségű specialty kávé.
A Balassi Bálint utcai OHANA Coffee a második egységébe, a Kálvin térre ugyanazt a családias, életigenlő szellemiséget hozza, amit már ismerünk a Jászai Mari térnél.
A környék igazi teresedése a II. világháború előtt kezdődött el, amikor belevágtak az Árpád híd megépítésébe, és 1950-ben fejeződött be, amikor átadták a hidat. Bár ma már a területet térnek nevezzük, de valahogy mégsem ez jut az eszünkbe róla.
A Paulay Ede utca olasz gasztronómiai színfoltja a Preferita Budapest, ahol már első alkalommal törzsvendégnek érezhetjük magunkat, persze emögött nagy szerepe van a tulajdonosoknak.
A Szerb utcán végigsétálni alapból olyan, mintha egy mediterrán kisvárosban járnánk, a Vivina's Café & Roastery pedig teraszával az első pillanattól beleillik ebbe a képbe.
Ha egy kulináris kalandozásra vágyunk, ahol a mediterrán és a magyar ízek találkoznak, az AGOS Budapestben a helyünk! Itt garantálják, hogy nemcsak megesszük az ételt, majd utána magunk mögött hagyjuk azt, hanem hazáig, sőt azon túl is magunkkal vihetjük, hiszen egy igazán egyedi gasztroélménnyel gazdagodhatunk az étteremben.
Az El Hispano Café egy autentikus tapasbár a belvárosban, mely ízig-vérig spanyol hangulatot áraszt magából, nem véletlen, hiszen Fernando García, a tulajdonos Spanyolországból érkezett az országunkba még a Covid idején.
Davide Deligio hazatalált a Casa Deligio személyében, így ennél otthonosabb és ennyire laza, önazonos hely aligha van a környéken, ezért pedig még a budapestiek is autóba vagy tömegközlekedésre pattannak!
Szabadfi Szabolcs, vagyis az ország pékje isteni pizzáival, a virág alakú fánkjaival és a pékárukkal, kenyerekkel már több helyen is belopta magát az emberek szívébe. A szentendrei bázis, a Városmajor utcai és a Bem téri pékség után a budai oldalon a Rózsadombot erősíti.
A Simon's Burgert követő burgerezők között van egy kivétel, amely névben eltér, koncepcióban és dizájnban azonban hasonlít a Simon'shoz, de egy kicsit minimálabb minden. A brandhez a fehér és a piros szín lett társítva, a hangsúly azonban a Buddy's Burgerben is a smash burgeren van.