A megállók száma alapján vettük górcső alá a nappali budapesti buszjáratokat, hogy megtaláljuk a leghosszabb utat bejárókat. Egy kis spoiler: a legtöbb megállóval bíró járat majdnem eléri a 60-at.
A Deák Ferenc térről a budai Váron át a Széll Kálmán térre közlekedő 16-os busz olyan, mint egy városnéző turistajárat. A lassan 100 éves 16-os jelenlegi útvonalát 2008 óta járja.
Június 24-ről 25-re virradó éjjel rendezik meg a Múzeumok Éjszakáját. A helyszínek között múzeumbuszokkal és MOL Bubi bringákkal közlekedhetünk, de indulnak nosztalgiavillamosok és -trolik is.
Új digitális megoldást vezet be június 20-tól a Budapesti Közlekedési Központ. A Pay&GO applikációt a tesztidőszakban a 100E Repülőtéri Expresszen utazók használhatják majd.
Május 20-án, szombaton 10 és 16 óra között a Pomázi úton található Óbudai buszgarázsban vehetik szemügyre a gyerekek közelről napjaink buszait és a nosztalgia flotta régiségeit.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) meglepetése: február 14-én egész nap, korlátlanul utazhatunk a BudapestGO applikációban megvásárolható, 150 forintos jeggyel.
Ha mindig is szerettél volna egy metrótáblát, netán a kisföldalatti állomásnév-felirataival vagy egy vészkijárat táblával dekorálnád a lakásod, akkor mindenképp látogass el a BKV árverési portáljára.
Új vonalakkal bővül a kerékpárszállítási lehetőség a fővárosban: december 17-től, szombattól a 11-es és a 111-es buszokra biciklivel is fel lehet szállni.
A kék óriások 1972 óta teljesítettek szolgálatot Budapest útjain, azt viszont kevesen tudják, hogy egykor a világ jelentős részének városi útjait is ezek a kissé ormótlan, barátságos jószágok uralták.
A sikeres próbaterhelést követően a híd útpályájának megújítása néhány héten belül lezárulhat, ezért hozta meg a beruházó Főváros a híd jövőjével kapcsolatos első fontos döntést.
November 19-én indul útjára a 107-es busz, ami a BudaPart és a Keleti pályaudvar között jár majd. Így már három busz- és egy villamosjárat kapcsolja össze a BudaPartot a város többi részével.