Októberben mindenképp érdemes kimozdulni, hiszen az őszi természet mesés színekben pompázik. Már nem annyira izzadósak a kaptatók, hűvösebbek a reggelek, de ilyenkor sem árt figyelni a hidratáltságra, illetve hogy kellő mennyiségű vizet vigyünk magunkkal az útra. Most olyan kedvenc célpontokat ajánlunk, amelyek nem túl nehezek, gyerekekkel is könnyen teljesíthetők, mégis kalandosak és sokfélék.

A hátizsákokba ilyenkor bekerülnek a pluszpulóverek és esőkabátok, hiszen a reggelek még hűvösebbek. Érdemes több szendviccsel is készülni, főként, ha hétköznap indulunk útnak, mert sok kirándulóhely környéki büfé vagy étterem inkább csak hétvégente tart nyitva. Fontos, hogy bár a nyári, kánikulás túrák időszaka elmúlt, de nem szabad ilyenkor sem elfeledkeznünk a kellő folyadékpótlásról. A túrázás során nagyon nem mindegy, hogy mennyi súlyt kell cipelnünk: több literrel már nem kell készülnünk, de jó, ha azért fejenként egy nagy palack folyadék, például ásványvíz van a hátizsákunkban. A természetesen tiszta és jó minőségű ásványvíz nemcsak a szomjat oltja útközben, hanem egészséges is, és számos jótékony élettani hatással bír.

Bölcső-hegy – Lajos-forrás, kilátó és egy kis kaptató

A Lajos-forrásnál található kiindulópontot autóval is könnyen elérhetjük, Budapestről mindössze 25 km távolságra van, és a Dömörkapu elágazástól egy nem túl jó minőségű aszfaltúton közelíthetjük meg. A forrás mögül induló ösvény felé vesszük az irányt, ahol nem túl hosszú, de elég kaptatós úton, a háromszög jelzést követve érkezünk meg a túra első pontjához.

Bölcső-hegyi kilátó nem tartozik a túl magas kilátók közé, mindössze néhány lépcsőn kell felmennünk, mégis mesés körpanoráma tárul elénk, amely igazán kárpótol az eddig csak felfelé haladó útvonal miatt. A kilátóból lefelé ereszkedve követjük a hol sziklás, hol kidőlt fákkal szegélyezett útvonalat, amíg vissza nem érünk a kiindulóponthoz.

Egy rövid túra, amely egy délelőttbe is bőven belefér, viszont a Lajos-forrástól akár a Kő-hegyi turistaház irányába vagy gyalogosan Dömörkapu felé is bővíthetjük a kirándulást, ez utóbbinál mindenképp figyeljünk arra, hogy egy katonai lőtér mellett halad az útvonal.

Katalinpuszta – függőhíd, hangyavasút és pihenő az Óriások rétjén

A családosok egyik kedvenc célpontja a Naszály lábánál, Szendehely határában lévő Katalinpusztai Kirándulóközpont, amely bő 50 perc alatt elérhető Budapestről, és ahonnan több tanösvény is indul. A mi kedvencünk a Gyadai ösvény, amely változatos tájakon, pallós ösvényeken halad, sőt még egy függőhíd is van útközben. A 6 km-es körtúrán a zöld T, vagyis tanösvény jelzést kell követnünk végig, utunk pedig erdőkön, mezőkön, sőt a mocsaras részeknél pallón halad.

Az Óriások rétjén megpihenhetünk, majd a hegyoldalban felkapaszkodva érjük el a leglátványosabb részét a túránknak, a függőhidat, innen folytathatjuk tovább az utat a tanösvényen, ezúttal többnyire már lefelé haladva, de akik szívesen mennének még felfelé, egészen a Naszály tetejére, az Országos Kéktúra jelzését kövessék. Ha a T jelzést követjük továbbra is, akkor a kirándulóközponthoz érünk vissza, ahol megtölthetjük a palackokat, van egy kisebb, főként rágcsálnivalókat kínáló büfé, játszótér, és felpattanhatunk a hangyavasútra (kerti vasút) is, amely előre meghirdetett időpontokban, többnyire hétvégente jár. Akár ezzel a járművel is visszajuthatunk a parkolóhoz, ahol az autónkat letettük.

Az ösvényről itt írtunk részletesebben.

Fóti-Somlyó – változatos tájak, 200 éves tölgy és egy présház

Az útvonaltervezőbe a Fáy-présházat megjelölve érünk a tanösvény legelejéhez, ahonnan csak a kék lepke jelzést kell követnünk a Somlyón felkapaszkodva, majd leereszkedve. A legtöbb lepkét nyilván a melegebb időszakokban láthatjuk, de még ősz végén, napsütéses napokon is találkozhatunk velük. A körtúra mindössze 3,5 km-en keresztül kanyarog, a többi ösvényhez hasonlóan itt is igen változatos a növény- és az állatvilág. A Somlyót nem is neveznénk hegynek, inkább domb, ahova elég gyorsan fel lehet kapaszkodni kisebb fáradtság nélkül, így gyerekekkel is ajánljuk. A túra kilátópontjáról érdemes körbetekinteni, és egy tábla segít abban is, hogy a környező hegyeket beazonosítsuk.

Innen már csak lefelé vezet az út, de főként tölgyerdős részekkel és sziklás tájakkal találkozunk. Nagyon szeretjük az út mentén található, 200 éves molyhos tölgyfát is, amely olyan, mintha egy meséből lépett volna elő. Az útról letérni sehol sem szabad, és korlátok is védik a ritka növényfajokat a kirándulóktól. A présházhoz visszatérve már egy kicsit sem csodálkozunk azon, hogy Vörösmarty Mihály miért szerette ennyire ezt a környéket, és miért időzött ilyen sokat a présházban.

A körtúráról itt írtunk részletesebben.

Jági tanösvény – egy tó maradványai, régi bánya és mesés kilátás

A Jági tanösvény a Budapestről könnyen és gyorsan megközelíthető Pilisszentivánról, pontosabban a sportpályák és a Villa Negra büfé mellől indul. A zöld hárslevél jelzést követve egy régi bányán, egy mára sajnos már kiszáradt tó mellett, hatalmas mezőkön vagy éppen hatalmas fák között vezet az utunk, sőt egy 2000 éves település nyomait is felfedezhetjük, és egy vadkapun is átmászhatunk.

Az ösvényt néhány évvel ezelőtt felújították, részben módosult az útvonal is, illetve a tanösvénytáblák is megújultak. A gyerekeket játékos feladatok is várják, például megismerhetjük az erdőben gyűjthető növények hasznosítását vagy a környék élővilágát.

Bertényi Miklós Füvészkert – füstölt pisztráng, változatos flóra és a varázslatos Visegrádi-hegység

Ugyan ez a lehetőség fizetős, de egyáltalán nem drága a belépő az Apátkúti-völgyben található Bertényi Miklós Füvészkertbe. A belépőnket a szomszédos Ördögmalom Étteremben vásárolhatjuk meg, és itt található a bejárat is. Érdemes lefotózni a térképet is, mert több útvonal közül választhatunk.

Szélesebb és keskenyebb ösvényeken, vadregényes hidakon vezet az utunk, miközben megcsodálhatjuk a hatalmas fákat, láthatunk rozsdafarkút és mókusokat, és megpihenhetünk Bertényi Miklós kedvenc padjánál is. A 15. állomás után érünk vissza ismét az étteremhez. Ha itt szeretnénk ebédelni, jó előre tervezni és asztalt foglalni, mert hétvégén elég sokan keresik fel.

Az étterem mellett viszont van egy szuper erdei játszótér, illetve több tűzrakó hely, mosdó, úgyhogy akár magunk is elkészíthetjük az ebédet vagy megtölthetjük a kifogyott palackokat. Ha egészen az étteremig szeretnénk behajtani autóval, akkor a sorompónál napidíjat kell fizetni a parkolásért.

A füvészkertről itt írtunk részletesebben.

Tőserdő, Kontyvirág ösvény és a Szentkirályi ásványvíz hazája

Kecskeméttől 20 km-re, Budapesttől 1,5 óra távolságra találjuk Szentkirály települést és a szomszédos Lakitelket, ahol számos mesés kirándulóhely található, például a 3,5 km-en keresztül kanyargó Kontyvirág tanösvény, amely bemutatja a holtág és az ártéri erdő jellegzetességeit, illetve Tőserdő a Kiskunsági Nemzeti Parkkal egybeolvadt természeti kincseit is érdemes felfedezni. A szomszédos településen, Szentkirályon megtaláljuk azt a kutat, amelyet 1993-ban fedezett fel a szörp és üdítő gyártásával foglalkozó Vitapress Kft. tulajdonosa, Balogh Sándor, és ahonnan ma is érkezik a Szentkirályi ásványvíz. A cégcsoporthoz tartozó kékkúti Theodora ásványvíz Balaton-felvidéki üzemétől indul a szintén izgalmas Theodora tanösvény, amely a Kornyi-tavat is érintve 8 km-en keresztül kanyarog mesés tájakon.

Cikkünk a Szentkirályi Magyarország Kft.-vel együttműködésben készült.

(Borítókép: Szabó Gábor - We Love Budapest)

Címkék