Az elmúlt években egyre több kerámiaműhellyel gazdagodott Budapest, aminek azért is örülünk annyira, mert egyre több helyen van lehetőségünk megismerni a szakma rejtelmeit, kipróbálni az agyagozást és a napi szellemi munka után valami kézzelfoghatót készíteni. A palettát mostantól a Mária utcai AMMA közösségi kerámiaműhely is színesíti, ami többet ad nekünk annál, mint hogy kurzusokon vehetünk részt.
Tábi Eszter és Szuromi Andrea évek óta ismerik egymást, és dolgoztak is már együtt más műhelyekben, ám régi vágyuk volt egy olyan tér létrehozása,
ahol közösséget építhetnek, és ahol segíthetik, támogathatják egymást a keramikusok.
Egy olyan helyet szerettek volna, ahol lehetőség van megosztani a saját eszközeiket – például a kemencét – és a tudásukat másokkal, hogy életben tartsák a szakmát. Az AMMA végül egy egészen komplex kerámiaműhely lett, ahol vannak szakkörök, kurzusok, van lehetőség bérlésre, és ahol még egy kis bolti részleg is van.

Miben más?
Bár más helyen is van lehetőség asztalbérlésre, itt újdonság, hogy nemcsak a stúdió és a bolt nyitvatartási idejében lehet használni, hanem bármikor. Így lényegében minden keramikus szabadon mozoghat és akkor alkothat, amikor neki jólesik – persze idősávok és különféle opciók (bérlet, tagság) itt is vannak. A hely 10-14 embernek alkalmas egyszerre, így mindenki kényelmesen nyomkodhatja, formázhatja, készítheti a maga tárgyát. És ennyi embernek itt tényleg van tér.
A műhely földszintjén találjuk a boltot, ahol az itt alkotók tárgyait vásárolhatjuk meg, de itt tartják a kurzusokat, itt lehet korongozni, agyagot visszadolgozni és mázazni is. Meg persze itt van a 250 literes elektromos kemence is, amihez fontos infó, hogy csak magas hőmérsékleten (1240 fokon) égetnek. A galériaszinten pedig a saját asztalt bérlők helyét találjuk. Érdekesség, hogy az AMMA-ban lehetőség van gipszesztergagép használatára is.


Több a kezdő érdeklődő
Meglepő vagy sem, Eszter és Andrea elmondása alapján jóval többen járnak hozzájuk olyanok, akik nem végzett keramikusok, de van már kapcsolatuk az anyaggal, és ismernek egy-két technikát. Nekik a szakkörökön van lehetőségük hódolni a kerámiázás szenvedélyének, hiszen sokuknak kikapcsolódást jelent a mindennapi rutinból. A szakkörhöz fontos tudnivaló, hogy ez nem egy vezetett workshop, itt nem konkrét technikákat sajátíthatunk el, hanem a lányok mentorálása által gyakorolhatunk.
Ám annak is van lehetősége idejönni, aki még csak most szeretne megismerkedni ezzel az egésszel, nekik az intenzív alapozókurzust ajánlják, ami után valójában már bármikor részt vehet a szakkörön, hogy tovább csiszolja tudását. Bár jelenleg még csak a havonta megtartott alapozókurzus az egyetlen workshop – ez annyira népszerű, hogy általában egy nap alatt betelik –, tervezik, hogy a jövőben technikákra lebontott órákat fognak tartani.

A stúdió a nevét a véletlennek köszönheti, bár nevezhetjük sorsszerűnek is. Eszter elmondása szerint rengeteget gondolkoztak azon, milyen név fedné le igazán azt, amivel itt foglalkoznak, mígnem egy könyvmentőben megakadt a szeme egy könyvön. Ez Dobossy László Mitológiai ábécé című kötete volt, amiben a következő mondat állt:
Az örökkévaló égisten, az egyetlen és mindenható Amma egykor megteremtette a világot egyetlen marék agyagból.

A műhelybe jelenleg sok hobbista jár, akik inkább kikapcsolódásként kerámiáznak, de vannak már a bérlők között keramikustanulmányaikat frissen végzettek is. A közösségépítés mellett a lányok másik fő célja, hogy
a keramikusdiplomát megszerzőknek vagy a tanfolyamot elvégzőknek helyet és eszközöket adjanak,
hiszen rengetegen vannak, akik nem tudnak elhelyezkedni ebben a szakmában, hiszen ma nagyon nehéz felszerelni és működtetni egy saját műhelyt. Emellett a kirakatban egy kiemelt helyen havonta váltakozni fog egy-egy alkotás, hogy ráirányítsák a figyelmet az új generációra, de a frissen végzett keramikusokat azzal is támogatják, hogy az AMMA boltjában egy erre kialakított részen megvásárolhatjuk a tárgyaikat.
Elérhetőségek
AMMA közösségi kerámiaműhely