Hajóval sem ördöngösség bejárni a Dunakanyar városait, erre pedig szeptemberben még bőven nyílik lehetőségünk. Szervezhetünk magunknak egynapos kiruccanásokat, a reggeli hajókázás után pedig választhatunk, hogy a természetben vagy inkább festői kisvárosokban barangolnánk. Összegyűjtöttünk néhány népszerű célpontot egy-egy ilyen hétvégi kiruccanáshoz.
A MAHART szeptember 15-ig a honlapján található menetrend szerint szállít utasokat a Dunakanyar kisvárosaiba, pár ezer forintos díj ellenében. Ezután ugyan ritkulnak a járatok, de november 3-ig még biztosan közlekednek. A hajók a Vigadónál található állomásról indulnak reggelente, délutánonként pedig ide érkezünk vissza. A Dunakanyar városait a Visegrádig közlekedő kirándulóhajóval vagy az Esztergomig közlekedő, gyorsabb szárnyashajóval is megközelíthetjük, mindkettőnek több megállója van útközben. Biciklit mindkét járaton szállíthatunk, de ezt érdemes előre jelezni, mert a szárnyashajón erre kevesebb hely jut. A jegyeket célszerű online előzetesen megváltani. Bár a hajójáratok csak naponta egy alkalommal indulnak vissza a fővárosba, a Dunakanyar legtöbb települése vonattal, HÉV-vel vagy Volánbusszal is megközelíthető, így ha lemaradunk, akkor is könnyen visszajutunk Budapestre.
1. Szentendre
Az utazás Szentendrére hajóval másfél órát vesz igénybe, így ha reggel elindulunk, a tízórait már a bájos Duna-parti kisvárosban fogyaszthatjuk el. Városnézéshez ezt a cikkünket ajánljuk, de a környéken számtalan egyéb látnivaló is akad. A Skanzent és a közelében lévő Vinczemill papírműhelyt akkor tudjuk kellemesen megtekinteni, ha bringával érkezünk. Ha gyalogosan vágunk neki az útnak, és inkább kirándulnánk, akkor a Sztelin-völgyi tanösvényt ajánljuk, ahonnan a Kada-csúcs és a Sas-kövi-barlang is könnyen elérhető.
2. Leányfalu
A kirándulóhajó következő állomása Leányfalu, megérkezés után pedig szinte egyből csobbanhatunk is a strandon, ami a hajóállomás közelében található, de érdemes előtte útba ejteni a negyedóra sétára található Sorg-villát, Kádár egykori nyaralóját. Bemenni ugyan kirándulóként nem lehet, de az érdekes épület igazán megér egy kis pluszutat. Ha pedig túrázni szeretnénk, akkor is jó lehetőségeket tartogat a környék, hiszen a település fölött magaslik a Vörös-kő, ahova számos természeti kincset útba ejtve érkezünk meg, és páratlan panorámát kínál a folyó irányába is. Mi ugyan Tahitótfalu felől indultunk ide, de Leányfaluból is könnyedén megközelíthető.
3. Vác
Vácról szóló cikkünkben már írtunk róla, hogy a kisvárost, ahol egy hosszú hétvégét is eltölthetünk, szárnyashajóval is megközelíthetjük. A látnivalókban gazdag óvároshoz érkezünk, ahol vár a fagyizás, az izgalmas múzeumok és némi barokk is. Ha inkább a természetben sétálnánk, arra is van lehetőség, hiszen ha a hajóállomástól balra indulunk el a Duna-partján, akkor a festői Hétkápolna környékén találjuk magunkat, hatalmas fák között, egy hűs ártéri erdőben. A környék biciklivel még több látnivalót tartogat, a sződligeti Mesetó alig fél óra tekerés, de Zebegénybe is elbringázhatunk nagyjából másfél óra alatt, ám ez kicsit talán sietős túra, ha hajóval szeretnénk visszatérni Budapestre.
4. Visegrád
Szárnyashajóval és kirándulóhajóval egyaránt bevehetjük a népszerű visegrádi fellegvárat. Ha inkább a vizet és a Dunán való ringatózást szeretnénk élvezni, akkor a jóval lassabb kirándulóhajót válasszuk, ha viszont nagyobb túrát is tennénk, akkor érdemesebb szárnyashajóval menni, hiszen mindkét vízi jármű közlekedik ide. A környék történelmi emlékeket és csodás túraútvonalakat is kínál, az izzasztó kapaszkodás a fellegvárba pedig kirándulásnak sem utolsó, a környék látnivalói közül pedig itt ajánlunk néhányat. A kirándulások során a Spartacus-ösvényt és a Bertényi Miklós Füvészkertet sem érdemes kihagyni, de akkor is csodálatos napunk lehet, ha halmozzuk a vízi örömöket, és részt veszünk a Visegrádról induló hajókiránduláson, ahol a Dunakanyar legbájosabb települései, Nagymaros, Zebegény és Dömös köszönnek ránk a folyó mellől.
5. Esztergom
Bár az utazás Esztergomba szárnyashajóval nagyon kellemes, talán ez az a kirándulás, ahol leginkább figyelnünk kell arra, hogy ne csússzunk ki az időből. A városnézés azért kényelmesen belefér a programba, ennek a cikkünknek a segítségével pedig semmi fontosat nem fogtok kihagyni. Ha pedig úsznátok, strandolnátok egyet, a hajóállomás közelében egy korrekt élményfürdőt találtok, a természetbe vágyók pedig bejárhatják a Strázsa-hegyi tanösvényt, ami éppen elegendő kikapcsolódás a városnézés után, hiszen a csodás panorámát kínáló környék egy óra alatt bejárható.
(Borítókép: Polyák Attila - We Love Budapest)