1. CiciKrisztus
Rögtön egy olyan darab bemutatójával kezdjük, amely bár színházi előadás, mégsem egy színházban mutatják be és játsszák majd, hanem egy múzeumban, méghozzá a BTM Vármúzeumban, és nem véletlenül. A világhírű angol író, Nick Hornby azonos című novellája egy galériában játszódik, a hőse pedig egy volt kidobó, egy kigyúrt állat, akinek nem sok köze van a kortárs művészethez, de testi alkata miatt mégis egy botrányos és éppen ezért féltve őrzött szoborra kell vigyáznia. A műalkotás, a CiciKrisztus aztán mindenféle gondolatot indít be teremőrünkben, sőt egyre inkább megérti a művet és üzenetét, miközben sorra meg kell azt védenie mások, például a saját felesége vagy a vallási fanatikusokkal szemben. A remek humorú előadás egyszemélyes darab (játssza: Ficzere Béla, rendezte: Bodor Géza), havonta egyszer-kétszer látható, és a BTM Vármúzeum A főváros képtára – Művek és történetek című kiállítása adja a hátterét.
- Bemutató: szeptember 20.
- Részletek
2. Liliomfi
A Vígszínház idei első bemutatója Szigligeti Ede klasszikusa, amelyet Vecsei H. Miklós porolt le és készített belőle felfrissített változatot, viszont ő maga nem játszik a darabban, amit ifj. Vidnyánszky Attila rendezett, és ő sem látható majd a színpadon. De ott lesz többek között Szilágyi Csenge, Rudolf Péter, Hegedűs D. Géza, Ötvös András vagy vendégként Keresztes Tamás, aki a címszereplőt alakítja. Az eredetileg az 1848/49-es levert szabadságharc utáni csalódottságot nevetéssel orvosolni próbáló komédia a mai napig népszerű darab, borítékolhatóan a Vígszínház bemutatója is tömegeket vonz majd a színházba.
- Bemutató: szeptember 21.
- Részletek
3. Brooklyni mese
Ritka pillanat, hogy neves világhírű alkotó pont Budapesten tartja friss műve világpremierjét, most viszont pontosan ez történik majd. Az elsősorban filmjeiről ismert Woody Allen Brooklyni mese című gengszterkomédiáját első ízben nálunk, a Belvárosi Színházban, az Orlai Produkció mutatja be Szabó Máté rendezésében. A darabot Allen a koronavírus-járvány alatt, a lezárások idején írta egyfajta unaloműzőként. A komédia középpontjában egy gengsztercsalád áll (Mészáros Máté formálja meg a családfőt), akikhez egyik nap egy lopott Raffaello-festmény kerül, a világ egyik legszebb műalkotása, ez pedig váratlan helyzeteket okoz, amelyek mind a kicsinység és nagyság kérdéskörét járják körül a Woody Allenre jellemző remek humorral.
- Bemutató: október 4.
- Részletek
4. Galilei élete
Az Örkény István Színház idei első nagyszínpadi bemutatója egy klasszikus világirodalmi mű, Bertolt Brecht Galileo Galilei személyéről és életéről szóló színműve, amelyet Polgár Csaba rendezett meg, és többek között Csuja Imre, Znamenák István, Terhes Sándor, Hajduk Károly és Für Anikó játsszák. Hogy miről szól a darab pontosan, mit üzen a ma emberének, azt maga a rendező foglalta össze nagyon pontosan:
„A szöveg nem emel márványszobrot se Galileinek, se valamelyik szereplőjének, hanem élesen és mély emberismerettel vizsgálja azokat a helyzeteket, amikor a gerinc egyenes vagy picit elferdül.”
- Bemutató: október 4.
- Részletek
5. Radical Relax
A Katona József Színház ifjú rendezője, Tarnóczi Jakab munkái egytől egyig a székükbe ragasztják a nézőjét, elég csak a Melancholy roomsra vagy az Extázisra gondolni. A Katona idén vele nyitja, az ő friss darabjával kezdi az új bemutatók sorát. A Radical Relaxet Tarnóczi nemcsak rendezte, hanem írta is (kivéve a dalszövegeket, amelyeket Kemény Zsófi vetett papírra), és megint egy különös mű: kilenc ember egyhetes elvonulástörténetét meséli el, azt, amikor megszakítják a kapcsolatot a külvilággal, csak magukra figyelnek, és rebootolják az életüket. A darab különlegességét emeli, hogy a végén a közönség is bevonódik, ám se megijedni, se félni nem kell, semmi sem kötelező, és biztosan nem fog fájni – épp ellenkezőleg.
- Bemutató: október 12.
- Részletek
6. Bolondok tánca
A Radnóti Színház egy, a múlt homályába veszett klasszikussal kezdi az évet a nagyszínpadon. Lev Birinszkij egy mára érdemtelenül elfeledett szerző, akárcsak egyik fontos munkája, a most bemutatásra kerülő Bolondok tánca, amit Sebestyén Aba rendezett. Az 1920-as évek elején született társadalmi szatírát annak idején egyszerre tíz európai színház (Berlin, Prága, Bécs, München, Drezda, Köln, Königsberg, Lipcse, Frankfurt, Hannover) mutatta be, és még abban az évben New Yorkban és Budapesten is színpadra állították. Birinszkij műve görbe tükröt tart a feudális berendezkedésű, korrupt, bürokratikus, a kisebbségekkel szemben diszkriminatív társadalomnak, és bár elsősorban az akkori Oroszországról szólt a darab, mégis (és sajnos) működik a mában és nálunk is. Többek között László Zsolt, Kováts Adél, Sodró Eliza, Martin Márta és Tóth Ildikó játsszák.
- Bemutató: október 19.
- Részletek
7. Mintha élne
Két színház, a Radnóti és a Gólem közös bemutatója az utóbbi színpadán kerül bemutatásra, és a 100 éve elhunyt Franz Kafka három novellája (A fegyencgyarmaton, Az odú és Az éhezőművész) alapján készült. A darabot három rendező (Regős Simon, Sahin-Tóth Sára és Borgula András) vitte színre, mindegyiknek jutott egy-egy novella, a cím pedig arra utal, hogy Kafka írásai semmit sem veszítettek erejükből és üzenetükből, és az azokban megfogalmazódó szituációk, valamint a bennük felbukkanó alakok mintha még mindig élnének…
- Bemutató: november 24.
- Részletek
(Borítókép: Horváth Judit - Örkény István Színház)