A Magyar Zene Háza új időszaki kiállítása, a LISTEN. a legkevésbé sem hagyományos tárlat. A zene szárnyán beutazhatjuk vele szinte a teljes világot.

Egy hagyományos kiállításon túl

A Magyar Zene Háza régen beharangozott, éppen ezért régóta várt kiállítása, a LISTEN. – Zenei utazás a világ körül (röviden: LISTEN.) nem hagyományos értelemben vett tárlat. Tehát nem műtárgyakat nézegethetünk egymás után a melléjük írt szövegekkel, hogy azután fejben mindent feldolgozzunk, okosan hümmögjünk némelyik előtt, majd a végén (képző)művészeti-esztétikai élménnyel a tarsolyunkban térjünk haza.

A LISTEN. más, nagyon más.

Legalább annyira, mint a Műcsarnok nemrégiben megnyitott, a magyar animáció 111 éves történetét bemutató kiállítása, ahol jórészt mozgóképeket nézhetünk a kiállítótérben. A LISTEN. esetében sem megszokott az alapanyag: egy több mint 10 éven át forgatott dokumentumfilm-sorozat, a világ zenéi, tehát nézni- és hallgatnivalók.

A LISTEN. ugyan nem hagyományos értelemben vett kiállítás, viszont nagyszerűen megtalálja a helyét a Magyar Zene Háza kiállítóterében (egyébként az állandó kiállítás alatt, a -2 szinten található), és miközben bejárjuk, egyáltalán nincs olyan érzésünk, hogy egy kiállításon vagyunk épp. Pedig a The Listen Project, amin a tárlat alapul, elsőre nem tűnik ideális alapanyagnak. Talán másodszorra sem. A kiállítás ugyanis hangfelvételeken és filmes anyagokon nyugszik, de némi tárgyi anyag is kíséri a többórányi nézni- és hallgatnivalót.

Amiben hasonlítunk

Garry Bassin amerikai filmrendező-producer és barátja, a japán színész-producer-író, Tomoko Yamaguchi fejéből pattant ki az ötlet, hogy egy dokumentumfilm-sorozatban dolgozzák fel a világ zenei sokszínűségét, ám nem elsősorban a különbözőségekre fókuszálva – bár azokról is szót ejtve –, hanem az egyezésekre. Arra, ami ugyanazt jelenti Maliban, Chilében vagy a Kanadához tartozó, sarkvidéki Baffin-szigeten.

Az első epizódot épp Magyarországon forgatták (három hónapig tartózkodtak nálunk), és ekkor ismerték meg a projekt másik két fontos és időközben állandóvá vált tagját, az operatőr Csoboth Attilát, valamint a fotós Rákossy Pétert. Velük lett teljes a stáb. A sorozat bő 10 éven át forgott, közben több mint 30 országban jártak, és száznál is több előadóval dolgoztak együtt. Mindez egészen különleges és ritkán látható intimitású felvételeket eredményezett.

A felfedezés öröme

Egy ilyen kiállítás több minden miatt is jó tapasztalás. Egyfelől megerősítheti benned azt, amit eddig is szerettél (esetemben ez a fado). Másfelől új oldalát ismerheted meg valaminek, amiről nem is tudtál, vagy azt hitted, hogy tudod és ismered, mégis mellbe vág a felismerés. Ilyen volt a flamencovideó, amiben egy gitáros, egy énekes és egy táncos szerepel. Utóbbi egy kislány, egy hétköznapi gyerek, aki ahogy elkezd táncolni, egyik pillanatról a másikra átlényegül, és minden gyermeki vonását elveszítve a flamenco tüzes szenvedélyévé változik át. Ő maga lesz a flamenco. A harmadik dolog pedig a felfedezés, mert a világ olyan nagy, hogy mindig lesz olyan, amit korábban még sosem láttunk, hallottunk vagy tapasztaltunk. És hasonlót sem nagyon.

Az én nagy felfedezésem a katajjaq volt, az inuit nők zenei műfaja, amivel a stáb a Baffin-szigeten találkozott. A kiállításon látható videóban két neves énekesnő, Tanya Tagaq és Celina Kalluk előadásában hallhattam olyat, amilyet előtte még sosem, és az élmény olyan revelációt okozott, hogy többször egymás után újranéztem a videót. A természet hangjaiból álló ének egyfelől a vadászat sikere érdekében szól, másfelől amíg a férfiak vadásznak, addig a katajjaq a nők számára egy zenei játék, amolyan – ahogy a kiállítás anyaga találóan írja  vokális kötélhúzás″ az abban részt vevők számára. Bárcsak egyszer élőben is élvezhetném ezt a rendkívüli zenei élményt, jut az eszembe, rögtön utána meg az: szerencsére addig itt van nekem ez a különleges kiállítás, a LISTEN

Bár a kiállítás anyaga zömmel videó és hangzóanyag, azért tárgyakat is láthatunk itt bőséggel: táncok speciális cipőit, hangszereket, az adott zenei világhoz köthető tevékenységek eszközeit, és interaktív felületek is akadnak. Ráadásul a terek, ahova kihelyezték a kiállítás összes tárgyát, az egyszerűség és a nagyszerűség jegyében fogant vonzó, kreatív terek, melyek kiegészítik az épp hallható zenei világot. Már bennük járni is izgalmas.

LISTEN. – Zenei utazás a világ körül 

Program adatai

2025. március 7., péntek - 2025. augusztus 31., vasárnap

(Borítókép: Mohai Balázs - Zene Háza)

Címkék