Már regisztrálhatunk a szeptember 21-én és 22-én megrendezésre kerülő Kulturális Örökség Napjai épületlátogatásaira, ahol olyan házakba juthatunk be, ahová alapesetben nem, például az Államkincstár szecessziós épületébe vagy abba a börtönbe, ahol Mindszentyt tartották fogva.

Szeptember 21-én és 22-én rendezik meg az ősz egyik legjobban várt eseményét, a Kulturális Örökség Napjait, ahol olyan épületekbe is bejuthatunk, ahová egy átlagos hétköznap biztosan nem. Az épületlátogatások mellett városi sétákon és különféle workshopokon is részt vehetünk, úgyhogy az építészet és a város szerelmeseinek érdemes lesz nyakukba venniük a várost. Bejuthattok többek között az Országházba, megnézhetitek a Fővárosi Törvényszéket vagy azt a börtönt, ahol Mindszentyt fogva tartották.

Kulturális Örökség Napjai programsorozat 1984-ben Franciaországból indult, két évtizede a hazai kulturális élet egyik fontos eseménye. A műemléki és a kulturális helyszínek, szervezetek rengeteg felfedeznivalóval és különleges programmal készülnek a szeptemberi hétvégére. A legtöbb program ingyenes, de létszámkorlátos vagy regisztrációhoz kötött.

Pest Vármegyei Kormányhivatal

Érdemes megnézni a Pesti Vármegyeházát (itt írtunk az épületről hosszabban), ugyanis ez az épület a mai napig olyan formában áll a Városháza utcában, amilyen Széchenyi vagy Petőfi korában volt. Az 1800-as években épült Vármegyeháza valójában 3 épületből áll, és mióta megépült, folyamatosan vármegyeházaként és a hivatalnokok otthonaként működik. A látogatás során megnézhetitek az akasztóudvart, a kápolnát, a dísztermet és a Semmelweis-udvart is. A látogatás regisztrációhoz kötött, részletek itt.

Conti utcai börtön

A volt Conti (ma Tolnai Lajos) utcai fogda 1899-ben nyitott meg, kezdetben hadbíróság és börtön is működött itt, ez volt Mindszenty József bíboros börtöne, ami teljesen eredeti állapotban maradt fent, és az emlékiratok segítségével a bíboros több cellája is azonosítható. De Szenes Hannát, Placid atyát és Kéthly Annát is itt tartották fogva. A 41. szám alatti épület ma is a rendőrséghez tartozik, ezért csak előzetes regisztrációval látogatható. Részletek itt.

A Postatakarékpénztár szecessziós pénztárterme

Az egyik legszebb budapesti szecessziós épületbe is bejuthattok, amit alapesetben eddig csak az utcáról csodálhattatok meg. A Lechner Ödön tervezte egykori Postatakarékpénztár nemrég eredeti állapotában helyreállított pénztártermét nézhetitek meg a szeptemberi hétvégén. A pénztár hosszú évtizedekig állt bedeszkázva, sokáig raktárként használták, az üvegboltozatos kupoláját pedig egy lambériás álmennyezettel takarták el. A Hold utcai épületben ma a Magyar Államkincstár működik. A látogatás regisztrációhoz kötött, amit szeptember 15-ig tehettek meg.

Erdős Renée Ház

Érdemes lesz kimenni Rákosmentére, vagyis Budapest XVII. kerületébe is, hogy megnézzétek ezt a különleges, az alpesi villákra emlékeztető házat Rákoshegyen. Az épület fővárosi védettség alatt áll, bejárata felett dombormű hirdeti, hogy 1895-ben emelték, Szűz Mária és Szent György lovag segedelmével. Itt élt családja körében Erdős Renée magyar író, aki az első magyar írónő volt, aki pusztán a regényírásból megélt. A villa a 90-es évek eleje óta helytörténeti múzeumként és galériaként működik. A hely azért is izgalmas, mert az épületet egy buja és vadregényes kert szövi körbe, és bár kívülről szemlélve is varázslatos, a küszöböt átlépve egyenesen a múltba érkezünk.

(Borítókép: Az egykori Postatakarékpénztár épülete, Hirling Bálint - We Love Budapest)

Címkék