Az elmúlt években jó pár remek közel-keleti étterem nyílt Budapesten. Az izraeli, a marokkói, a libanoni konyhában sok a közös fűszer és fogás, de ami leginkább összeköti őket, az a közösségi étkezés élménye. A sok apró fogásból álló előételeket közösen a legjobb elfogyasztani, de a főételeket is szétdobhatjuk, hogy minél többfélét kóstolhassunk.

1. Goli

Az év elején nyílt Goli a 2024-es nyitások egyik legnagyobb kedvence lett. Az Izraelből érkezett séf perzsa–izraeli inspirációjú fogásai minden ízükben közel-keletiek, de mind alapanyagban, mind technikában, mind szemléletben kifejezetten modernek. A közel-keleti konyha előnyeit meglovagolva az étlap tele van vegán fogásokkal, de kifogástalan minőségi húsokat is találunk rajta. A hatalmas, nyitott konyhán több étel is faszénen készül, így az aromák mellett az illatok is visszahozzák a Közel-Kelet hangulatát. A fogások tényleg arra lettek tervezve, hogy több dolgot kóstolhassunk, 3-4 fogás fejenként simán elpattan, ha éhesen érkezünk. Választani nehéz, mert minden hibátlan, de a 10 éves labneh jó eséllyel a legjobb a városban, úgyhogy azt kötelező megkóstolni. Italfronton is rendben vannak, kevés, de signature-koktéljukat érdemes kipróbálni. A Goldberger-ház egykori irodáinak földszintjén lévő Goli egy laza, vagány hely, ahova randizni, barátokkal vacsizni is érdemes beülni.

További infó itt

2. Majorelle

A Batthyány-örökmécsessel szemben lévő Majorelle biztosan a legjobb hely, ha marokkói ételekre vágyunk. Az európai prekoncepciókhoz képest kifejezetten letisztult, paszetelles, szellős belső mellé hagyományos, de modern konyha is jár. Az étlapon lévő fogások a legtöbb marokkói étterem étlapján ott vannak, itt azonban nagyon figyelnek az alapanyagokra, a fűszerekre és a tálalásra is, így egy átlaghelyhez képest kicsit olyan élmény, mint mikor egy vidéki csárda után Széll Tamás főz ránk. Az előételek közül érdemes kikérni a válogatást, és szügyig elmerülni a tunkolósokban, a főételek közül pedig a bastillát, mert a marokkói lepényféle bizony ritka madár Budapesten. Ha a klasszikus vonalon maradnánk, akkor a tagine lesz a kedvencünk, de ha nem ragaszkodunk foggal-körömmel az agyagedényben készült marokkói fogásokhoz, akkor a friss ajánlatban izgalmas halakat, tenger gyümölcseit is találunk. Az előételek mellett a szaftos tagine-ok is arra születtek, hogy megosszák őket – a helyben készült pitákkal pedig még a tunkolás is jobban esik. 

További infó itt 

3. Babka

A Babka is az izraeli konyhát tekinti alapnak, de azért bőven van itt inspiráció a grúz, az örmény, a török és a közel-keleti konyhákból, de még a budapesti hagyományok is bekacsintanak néha a konyhaablakon. Az étlapon vannak hideg és meleg mezzék, kis és nagy tányéros fogások, saksukavariációk – mindegyik alkalmas a közös lakomázásra. Vannak állandó kedvencek is – a pisztáciás labneh és a báránykebab például megunhatatlan –, de mindig figyelnek arra, hogy az évszaknak megfelelő alapanyagok is helyet kapjanak az étlapon. Alapanyag szempontjából nem ismernek kompromisszumot, a hangulaton pedig mindig érezni, hogy vérbeli vendéglátósok csinálják. 

További infó itt 

4. Pingrumba

A Dobrumba nagy tesója a Széll Kálmán tér környékének sharing conceptre éhezőin segít elsősorban. Itt ugyan a Mediterráneum és a Közel-Kelet kedvenc fogásain túl az isztánok konyhája is megjelenik az étlapon, de itt pont olyan természetes az osztozkodás, mint az izraeli vagy a szír konyhában. A Pingrumba egy élő műhely, az étlapon megvannak a kedvencek, de folyamatosan kísérleteznek új alapanyagokkal és olyan technikákkal, mint a fermentálás. Az étlap mellett az italokon is érdemes rajta tartani a szemünket, mert különösen alkoholmentesfronton igazi különlegességeket tartogatnak. 

További infó itt 

5. Baalbek

A libanoni konyhát bemutató Baalbek régi motoros, de pár éve egy nagyobb ráncfelvarráson esett át, és a hagyományos konyha egy kicsit modernebb köntöst kapott. A 2015-ben a Klotild-palotában nyitott, később a Belgrád rakpartra költözött Baalbek az ország első autentikus libanoni étterme volt, de ma is bőven megállja a helyét egy ilyen listában. A hideg és meleg mezzék ugyanúgy a konyhán készülnek, mint a pékáru és az arab kolbászok, a Libanonból érkezett séfcsapat mindent elkövet, hogy az arab vendégszeretetet tokkal-vonóval, autenikus ízekkel és kedves kiszolgálással együtt tapasztaljuk meg.

További infó itt 

6. Rumi Café & Restaurant

A Rákóczi út kevéssé hívogató szakaszán lévő Rumi a perzsa konyha egyik legautentikusabb hazai képviselője. A perzsa konyha eleve nem egy magányos műfaj, itt minimum négy, de inkább több főre terveznek étkezésenként, úgyhogy nagyon szerveznünk sem kell az osztozkodást, több ajánlatuk is van, ha csapattal érkeznénk. A klasszikus közel-keleti mezzék és mártogatósok mellett érdemes megpróbálni a grillezett húsokat is. A különböző egész húsok és darálékból készített köfték mellé válasszunk iráni rizst is, hiszen ennek a konyhának ez az egyik legismertebb specialitása. A hideg krémekhez viszont bátran válasszunk lepénykenyeret, ami frissen sül a konyhán. 

További infó itt

7. Leila′s Authentic Lebanese Cuisine

A Budapesten élő pár szerelemprojektje kislányuk után kapta a Leila nevet. A 2018-ban nyitott hely mára biztos pont, ha valaki libanoni ételekre és vendéglátásra vágyik, ráadásul a nehézségek ellenére az áraikat is annyira lent tartják, amennyire csak lehetséges. Házias konyhájukon csupa kiváló minőségű alapanyagból készülnek a finom fogások – ez az egyik oka töretlen népszerűségüknek. Bár a libanoni konyhát meg lehet fogni a nehezebb, húsos végén is, itt rengeteg a könnyed, zöldséges és vega fogás is, így aztán nyugodtan lakmározhatunk úgy, hogy kajakóma nélkül távozzunk az osztozkodós vacsora után. 

További infó itt

(Borítókép: Polyák Attila - We Love Budapest)

Címkék