Még a legrutinosabb fesztiválozóknak is kell néha egy kis emlékeztető, hogy mikre érdemes odafigyelni, ha kilátogatnak a Szigetre, nem beszélve azokról, akik még sosem jártak itt, vagy hosszabb kihagyás után térnek vissza. Segítségül 10 hasznos tippet és infót gyűjtöttünk össze, hogy felhőtlen lehessen a fesztiválélmény.

1. Egyél, igyál olcsóbban!

Egy nagy fesztiválon fogyasztani sosem olcsó, de szerencsére van néhány opció, melyek segítségével megspórolhatunk akár több ezer forintot is. A régi motorosok biztosan ismerik, de nekik is jó észben tartani, hogy az év közben is nyitva tartó Csónakházban nem csupán a sör és a többi ital olcsóbb, mint a Sziget más italpultjaiban, de az épületben mindennap készül friss melegétel is.

A különböző élelmiszerek beszerzésére jó alternatíva az ALDI kitelepülése, ahol az italokon kívül minden a normál bolti áron kapható, sőt, a grillhúsokat meg is sütik nekünk az üzlet mellett.

A tavaly bevezetett budget food-koncepció, amely alapján minden ételstandnál kötelező legalább egy olcsóbb fogást kínálni, elsőre küzdött gyerekbetegségekkel, voltak vendéglátósok, akik nem igazán vették komolyan. Ennek érdekében a szervezők idén szigorúbb feltételeket támasztottak a food truckok felé, hogy a pénztárcabarát megoldások valóban teljes értékű ételeket jelentsenek, ne sült krumplit és ketchupot. Reméljük, hogy tényleg lesz pozitív változás, mert az alapötlet szuper!

2. Juss be könnyedén! 

Az egyik dolog, amivel a legtöbbet teheted azért, hogy flottul menjen a beengedés, az a karszalag előzetes átvétele. Augusztus 2. és 4. között az Akvárium Klubban és a Festival Travel Szent István körúti irodájában is be lehet váltani a vouchereket, augusztus 5-től pedig már a K-hídnál is lesz erre lehetőség. Fényképes igazolvány minden esetben legyen nálatok!

A könnyű bejutáshoz a legegyszerűbb, ha minél korábban érkezünk, mivel a napijegyesek közül a legtöbben 18 óra után indulnak el a Hajógyári-szigetre, attól pedig nem kell tartani, hogy nem lesz mit csinálni a koncertekig, hiszen a nappali kézműves-kulturális programokkal simán el lehet tölteni több órát is.

A H-híd most is le lesz zárva a látogatók előtt, vagyis a klasszikus bejáraton, a K-hídon keresztül juthatunk be a fesztivál területére, illetve a hajóállomás felől. A főbejárathoz a H5-ös HÉV hoz a legközelebb, a Filatorigát megállótól csak néhány perc a K-híd, de jó alternatíva a roller vagy a bringa is. Az elmúlt pár évben Pest irányából érkezve nekünk a hajójárat jött be a leginkább, a Sziget Hajók most is a Jászai Mari tértől indulnak. Ennek díja egy útra 2500 Ft, Sziget CityPasszal azonban ingyenes. 

Az egyik hasznos újítás idén a valós idejű tájékoztatási rendszer lesz, melynek lényege, hogy a kihelyezett digitális információs táblákon folyamatosan látható lesz, hogy éppen mennyi időbe telik kijutni a fesztivál területéről. Bár alapesetben a H-híd le lesz zárva a látogatók előtt, szükség esetén ezt is megnyitják majd a gyalogosforgalom előtt.

3. Töltsd le az appot!

Minden fesztiválozó dolgát nagyban megkönnyíti, ha kéznél van a hivatalos Sziget mobilapp, mivel nemcsak a programtáblát és a térképet érhetjük el benne, de a programváltozásokról, az esetleges veszélyhelyzetekről is ezen keresztül küldenek értesítéseket a szervezők. Utóbbiak miatt akkor is javasoljuk a letöltését, ha egyébként szívesebben használjátok a papír programfüzetet.

4. Hidratálj!

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása, ami hatványozottan igaz fesztiválozás során, amikor eleve több alkoholt fogyasztunk, szinte folyamatosan talpon vagyunk, és még a hőséggel is gyakran meg kell küzdenünk. Alkoholmentes italt (maximum 2,5 literes palackban) kintről is be lehet vinni, de praktikusabb, ha egy kulacsot vagy egy 0,5 literes üveget tartunk magunknál, amit újra tudunk tölteni a térképen is jelölt ivóvízpontoknál.

5. Hozd el a családot is!

A 11 év alatti gyerekek ingyen léphetnek be a Szigetre, karszalagot azonban ők is kapnak, melyen kötelező feltüntetni a gyermek nevét, valamint a felnőtt kísérő elérhetőségét. 14 év alatt már meg kell vásárolni a jegyet vagy a bérletet, de a karszalagon ennél a korosztálynál is kötelező megadni az említett adatokat. Azok a családok, amelyek legalább egy 11 éven aluli gyermekkel érkeznek, és a fesztivál területén kempingeznének, a Családi Kempingben foglalhatnak helyet maguknak. Itt játszóház, Szundi Motel, képzett animátorok és egyéb szolgáltatások állnak a kicsik rendelkezésére.

6. Hozz magaddal enni- és innivalót!

Sokakban él az a tévhit, hogy kintről nemcsak alkoholos italt nem engednek be a Sziget területére, de élelmiszert és alkoholmentes innivalót sem, pedig utóbbiakkal nyugodtan lehet készülni. Ahogy korábban már említettük, alkoholmentes italt egy maximum 2,5 literes PET-palackban vihetünk be, míg ételt és dohányárut kereskedelmi mennyiséget nem meghaladó mennyiségben.

7. A készpénzt hagyd otthon!

Talán már senkit sem lep meg, de azért jó észben tartani, hogy készpénzzel egyáltalán nem lehet fizetni a fesztivál területén, a készpénzmentes fizetésre azonban több opció is van. A legegyszerűbb, ha érintésmentes bankkártyával, telefonnal vagy okosórával fizetünk, de ha szeretnénk elkülöníteni egy önálló büdzsét a Szigeten való költéshez, a karszalagunkat is használhatjuk a fizetéshez. Ezt feltölthetjük az applikáción keresztül, valamint a fesztivál különböző pontjain megtalálható pultoknál is.

8. Ha szükséges, kérj segítséget!

Azok számára, akik bármilyen külső segítséggel tudnak csak fesztiválozni, a szervezők különböző akadálymentes szolgáltatásokkal készülnek, így a speciális igényű és mozgáskorlátozott vendégek és kísérőik is élvezhetik a Szigetet. A kifejezetten nekik kialakított Easy XS Kemping mellett most is lesz akadálymentes emelvény a Nagyszínpad nézőterén, de van lehetőség kerekesszék bérlésére, igényelhető kísérő látássérültek számára, de kérhető magyar és nemzetközi jelnyelvtolmácsolás, valamint szállítószolgálat is a Nyugati pályaudvar és a Sziget között.

9. Böngészd a térképet indulás előtt!

A Sziget területe hatalmas, könnyű elveszni még azoknak is, akik rutinos fesztiválozók. Éppen ezért érdemes már indulás előtt is tanulmányozni a programhelyszínek és a szolgáltatások térképeit amellett is, hogy mindig nálunk van a telefon vagy a nyomtatott programfüzet. Szintén hasznos, ha a társasággal előre megbeszélünk találkozási pontokat, amit mindenki könnyen megtalál még nagyobb tömegben is. A Sziget idei térképeit ezen a linken böngészhetitek nagy méretben.

10. Pihenj meg néha!

A pörgés és a buli mellett jó néha megpihenni, chillezni kicsit két koncert között, ami egy ilyen fesztiválon nem egyszerű, de nem is lehetetlen. A legkézenfekvőbb helyszín erre a Sziget Beach Chill Zone az Óbudai-sziget északi csücskében, ahol napközben különböző lazítós programok várnak, később pedig deep house és ambientelőadók zenéi szólnak majd a háttérben. Némileg más jellegű feltöltődést nyújtanak a Cirque du Sziget cirkuszi előadásai vagy a színházi programok, de megpihenhetünk a közelbe átkerülő ArtGardenben (korábban ArtZone) is, ahol különböző dizájnworkshopokon alkothatunk.

Ha cikkünk után is maradtak bennetek kérdések, a Sziget hivatalos oldalán további információkat találtok a leggyakrabban felmerülőkkel kapcsolatban.

(Borítókép: Rockstar Photographers)

Címkék