1/10
Fóti-Somlyó
A fóti Somlyó-hegyet a lepkék hegyének is hívhatnánk, mert 1500 lepkefaj él itt, úgyhogy már miattuk is megéri túracipőt húzni és felfedezni a tanösvényt. A Budapesttől 25 km távolságra lévő, kék boglárkalepkével jelzett tanösvény kényelmesen, a tájékoztató „táblákat” elolvasva nagyjából két óra alatt teljesíthető, ráadásul csak 3,5 kilométer. Az útvonal érdekessége, hogy bár minden egyes állomást számok jeleznek, a tudnivalókat a Duna–Ipoly Nemzeti Park mobilapplikációjában olvashatjuk el.
2/10
Szent Jakab tanösvény
Ezen a pallókból kirakott, cölöpökre épített tanösvényen bármilyen évszakban szívesen végigmegyünk, és még csak nem is megerőltető, úgyhogy bátran ajánljuk mindenkinek, aki elidőzne picit a természetben. A Dabas melletti Szent Jakab tanösvény mocsaras, fás, vadregényes vidéken halad, végig kis szigetek között kanyaroghatunk, ami nem véletlen, hiszen a Duna–Tisza-csatorna és a Duna-völgyi-főcsatorna találkozásánál található.
3/10
Keresztúri-erdei tanösvény
Meglehetősen könnyed túra végigsétálni a Keresztúri-erdei tanösvényen, amihez ráadásul nem is kell messzire menni: ott van Kőbánya és a XVII. kerület határán. Aki a húsvéti sonka után sétálgatásra vágyik, annak érdemes felkeresnie Pest legnagyobb összefüggő erdejét, ahol egy 15 állomásos tanösvény is van – de persze a keresztül-kasul bóklászásra is van lehetőség.
4/10
Alsó-Jegenye-völgy
Ez az a kirándulás, ami amellett, hogy rendkívül könnyű, talán a legvarázslatosabb útvonalak közé is tartozik. A Budapest és Solymár határában lévő Alsó-Jegenye-völgy meglehetősen népszerű, köszönhetően annak, hogy viszonylag közel van Budapesthez és röpke másfél óra alatt teljesíthető. Sőt, van itt erdő mélyén eldugott faházikó, vízesés és rengeteg fahíd, ugyanis a turistaút a Paprikás-patak mellett kanyarog.
5/10
Piliscsév környéke
Érdemes kilátogatni Piliscsévre is, ahol nemcsak az erdőben kalandozhatunk, de felfedezhetjük a római korig visszanyúló falucska történetét is. Van itt pincefalu, forrás, horgásztó, dombon legelésző lovak és még barlangok is. Az a jó ebben a körtúrában, hogy menet közben változtatható a hossza, de aki a teljes 12-13 km-t megtenné, az készüljön fel egy 5 órás sétára.
6/10
Ördög-orom – Rupp-hegy – Tűzkő-hegy túra
Ehhez a túrához elég csak buszra szállni, de nem a távolságira, hanem a 8E-re, mert az első pontja a XII. kerületben van. Az Ördög-orom panorámafennsíkját, a Rupp-hegyet és a Tűzkő-hegyet is magában foglaló kirándulás kimondottan rövid, hacsak nem csinálunk belőle körtúrát. Javasoljuk, hogy kényelmes tempóban túrázzatok, mert itt-ott van néhány meredek ösvény, de a panoráma minden „küzdelemért” kárpótol, aki pedig kevesebb emberre vágyik, annak a Rupp-hegyi rész lesz a kedvence.
7/10
Törökugrató és Huszonnégyökrös-hegy
Bár ez a budaörsi körtúra két hegyet vesz célba, mégis könnyűnek mondható, és ide is eljuthatunk a sima városi kék busszal. A nagyjából 7 kilométeres kirándulás elsőre úgy tűnhet, hogy kemény menet lesz, elvégre a csúcsokat akarjuk meghódítani, valójában azonban nem az. Aki nem a nézelődés, hanem a teljesítmény híve, az 2 óra alatt lejárhatja ezt a túrát, amin a sziklás hegyvidéken túl erdőben és keskeny ösvényen is kalandozhatunk.
8/10
Apáthy-szikla – Árpád-kilátó – Kecske-hegy körtúra
Nem feltétlenül kell ahhoz elhagyni a várost, hogy szuper kirándulóhelyeket találjunk – ez ebből a listából is látszik –, az Apáthy-sziklától induló és ott is végződő körtúra szintén Budapesten belül van. A 7 kilométeres túra elég változatos és izgalmas, sőt, egyáltalán nem megerőltető, így egy szép húsvéti délutánhoz is szuper program lehet. Jó hír, hogy az Apáthy-szikla, az Árpád-kilátó és a Kecske-hegy felfedezése közben végig rendezett erdei sétányon haladhatunk.
9/10
Budaörsi-kopárok
Meglepően közel van Budapesthez, mégis olyan érzés a Budaörsi-kopárok tetején sétálni, mintha valahol a mediterrán világ titkos részein túráznánk. A kopárokat minden évszakban érdemes bebarangolni, a hegytetőről pedig érdekes kilátásban lesz részünk: látni fogjuk az alattunk elterülő várost a logisztikai központokkal, és a minket körbevevő lankás hegyeket is. A körtúrát az Odvas-hegy megmászásával érdemes kezdeni, ahonnan a Farkas-hegyet is érintve a legmagasabb kopárra vezet az út, a Szekrényes-hegyre.
10/10
A Kevélyek felfedezése
Ez az a túra, amihez már nem lesz elég egy-két óra, viszont mindenképpen ajánljuk, mert nem nehéz, ámbár kellemes fáradtságot okoz a nap végére, nem lesznek extrém meredek kapaszkodók, helyettük viszont zseniális látványban lesz részünk. A Kis-Kevély – Ezüst-Kevély – Nagy-Kevély túra a pilisborosjenői buszfordulóból indul, és nemcsak a panoráma miatt izgalmas, hanem mert lesznek itt barlangok, egy régi kőbánya és még az egri vár másolata is.
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!