Budapest sok jót és rosszat élt meg a 19. század közepe óta, és a város életét folyamatosan dokumentáló, lelkes fotósoknak köszönhetően ezek a régi történetek szerencsére nem merültek teljesen feledésbe, sőt az internetnek hála, bárki számára bármikor elérhetőek. A különleges hangulatot árasztó felvételeket többféle platformon lehet megtalálni: az átfogó fotós archívumtól a budapesti háborús képeket modern fényképekkel összemosó galérián keresztül a város ikonikus neonfeliratait új szemszögből megmutató gyűjtésig. Ezek a képek rávilágítanak az elmúlt évtizedek drasztikus változásaira.

Ha bepötyögjük a „Budapest” szót a Fortepan archívum keresőjébe, a találati oldal közel 20 000 képet fog kilistázni, amelyek a város különböző pontjait ábrázolják a régi időktől napjainkig. A kordokumentumok nemcsak olyan jellegzetes épületeket és építményeket mutatnak be, mint a Lánchíd vagy a Bazilika, hanem megörökítenek jelentős múltbeli mozzanatokat (például a háború utáni, széles körű városrekonstrukció munkálatait) és az akkori emberek hétköznapjait is. A Fortepant számos országos médiuma használja hiteles forrásként nap mint nap, és az itt fellelhető képek nem egy művészt megihlettek már.

Ismert, de annál megunhatatlanabb műfaj az ugyanarról a témáról, azonos szemszögből lőtt régi és új fotók összemosása, ahogy azt Kerényi Zoltán időutazásra invitáló képei is remekül példázzák. A generációkon átívelő alkotások teljesen egyedülálló univerzumot hoznak létre, amelyben a legnagyobb természetességgel léteznek egymás mellett a múlt és a jelenkor emberei. A nem mindennapi életképeken fekete-fehér és színes alakok időznek a Halászbástyán, régi hajók és a RiverRide modern, kétéltű buszai lebegnek néhány méterre egymástól a Dunán, az egyik legmegkapóbb felvételen pedig egy égő tank áll a sarki Burger King előtt.

A dublini fotóművész Marc Redmond több alkalommal járt már nálunk, és az itt szerzett élmények őt is különleges képek megalkotására inspirálták. Akárcsak az előző esetben, az ír fotós képein is Budapest múltja és jelene keveredik, azzal a különbséggel, hogy itt a képek keret nélkül, egymásba úsztatva alkotnak egy egészet. A végeredmény egy olyan különleges, alternatív valóság, amely különféle korok mindennapjaiból építkezik. Redmond munkáin gyakori témaként szerepelnek a magyar történelem zavaros epizódjai, többek között az 1956-os forradalom, például a jelenkori Astoria díszletei közé helyezett harckocsi vagy a Kálvinon masírozó katonák képében.

A régi fényképekre specializálódott The Vintage News nevű oldal a világ rengeteg országából közölt már kuriózumnak számító felvételeket, és a szerkesztők nemrég Budapestről is készítettek egy bejegyzést egy sor színes fotóval. Az 1940-es évek Budapestjének történetéből kiragadott pillanatképek a leghétköznapibb jeleneteken keresztül kalauzolnak bennünket vissza a múlt századba. A Duna-parton motorral guruló férfi, a Kossuth utcán közlekedő patinás villamos vagy a színpompás szélforgókat tartó fiatal lány képét nézve nem is olyan nehéz elképzelni, milyen lehetett az élet a fővárosban annak idején.

A Budapest régen és most Facebook-oldalon Dombóvári Márton kreatív alkotásain keresztül elevenednek meg a múlt és a jelen különböző alakjai. A művészi precizitással összeillesztett klasszikus, monokróm képek tökéletes harmóniát alkotnak az ugyanarról a helyről, napjainkban készített színes változatokkal. Az évtizedeket felölelő montázsokból jól látható, miféle fejlesztéseken esett át a főváros a különböző tömegközlekedési vonalak és a városkép átalakításától kezdve a divatirányzatok változásáig.

A városszerte felbukkanó, retró hangulatú neonreklámok teljesen megbabonázták az itt élő katalán fotóst, Isabel Valt, aki ennek örömére lőtt is egy élénk színekkel tarkított galériát a szebb napokat látott, főleg '70-es és '80-as évekből való cégérekről, amelyek egykor meghatározó elemei voltak Budapest arculatának. A fotókból árad a nosztalgia, legalábbis azok számára, akiknek még mondanak valamit a mára jórészt elfeledett márkajelzések, például az egykor népszerű Sztár üdítő és az OTTHON áruház logója (mindkettő a Rákóczi úton található) vagy a máig működőképes Budapest Bábszínház felirat az Andrássy úton.

Ebbe a nyilvános Facebook-csoportba a tagok töltik fel a különféle forrásokból összeszedett, 1990 előttről származó régi felvételeket. A több száz kép Budapest egy olyan arcának állít emléket, amelyikkel ma már aligha találkozhatunk az utcákat járva. A galériák böngészése közben teleportálhatunk például 1894-be, Kossuth Lajos gyászmenetének soraiba, 1927-be, a Széchenyi Fürdő vendégei közé vagy 1937-be, a Budai Vár udvarán ünneplő tömegbe.