Bőven van még tennivaló, de nap mint nap tapasztaljuk, hogy a város épített öröksége fokozatosan megújul: templomok, bérházak, paloták. Ezekből válogattunk nektek most ötöt - az épületeket mindössze annyi fűzi össze, hogy értéket képviselnek, a történelmi belvárosban vannak, és a közelmúltban újultak meg.

1/5

Andrássy út 54.

A világörökségi területen fekvő eklektikus épület 1880 körül jött létre Lee építész tervei szerint, Pucher József vállalkozó kivitelezésében. A házcsoport három telken épült fel és - ahogy ez a szemből készült képen is látszik a galériában - külső megformálásában teljesen egységes képet mutat. A két szélső épület két, a középső három emeletet kapott. Az első emeleti ablakok végig timpanonos, a második emeletiek egyenes záródásúak. Közös az épületekben továbbá a kváderes, festett vakolatarchitektúra, valamint a belső udvaros-függőfolyosós elrendezés is. Ezért is bántó, hogy a három épület közül csak az 54-es számút renoválták, az 56-os és az 58-as egyelőre tovább omladozik.

2/5

Dlauchy-ház

Korábbi összeállításunkban olvashattatok az idén 200 éve született Ybl Miklós munkásságáról. Nos, a Kálvin téri református templomtól néhány méterre, a Lónyay utca és a Vámház körút sarkán álló épület is a neves mester munkáinak sorát gazdagítja. A ház az építtetőről, a csehországi felmenőkkel rendelkező Dlauchy Károly (1817-1901) műlakatosról kapta nevét, aki Ybl több épületén dolgozott. A Vámház körúti bérház 1863 és 1864 között készült el.

3/5

Kálvin téri református templom

Szubjektív ítéletünk alapján a belváros képét leginkább meghatározó épületek egyike. Mind a Nemzeti Múzeum, mind a Szabadság híd és a rakpartok irányából uralja a teret, este pedig a kivilágított toronyóra az egyik leghangulatosabb színfoltot jelenti a városi panorámában. Az 1816 és 1830 között Hild Vince tervei alapján elkészült klasszicista épület a református egyház első pesti temploma. Ferencvárosnak ezen része egyébként mindig fontos szerepet töltött be a protestáns egyház életében, ezt bizonyítja a tér és a környékbeli utcák elnevezése is. Érdekesség, hogy eleinte két tornyot terveztek, mindkettőnek el is készült az alapozása, a végül megépült torony ezeknek a belső széleire került. Az oszlopos timpanonnal zárt előcsarnok az 1838-as pesti árvíz után, a monumentális belső teret meghatározó, Hild József-féle két oldalkarzat 1854 és 1855 között, a csillagos toronysisak pedig csak 1859-ben épült meg.

4/5

Váci utca 54.

A klasszicista jellegű, egyemeletes lakóépület felújítása sokáig váratott magára. A belső udvaros építmény egyes pontjain 17. századi épületrészleteket is találunk. A földszintet a félköríves falnyílások határozzák meg, az emeleten mellvédpárkány látható, a homlokzatot pedig egyszerű főpárkány zárja. Azaz zárta, ugyanis az új funkció miatt a tulajdonosok egy új homlokzatnak is beillő üvegtető beépítéséről döntöttek. Az évek óta romos állapotban álló épület megújulásának örülünk, de az enyhén szólva provinciális 21. századi hozzátoldásról nehéz nyomdafestéket tűrően nyilatkozni.

5/5

Wellisch-ház

A Kossuth tér 2-4. szám alatt található, eklektikus és korai szecessziós jegyeket hordozó egykori magánpalota jelenleg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium székháza. Az 1912-ben elkészült, ma már egybetartozó háztömb Kossuth tér felőli részét Wellisch Alfréd, korának neves építésze és ingatlanbefektetője, a Zoltán utca felőli részét pedig Sebestyén Artúr tervezte. A második világháború során megsérült tetőszerkezetet és az érzéketlen felújítások okozta esztétikai-funkcióbeli károkat a Kossuth tér megújulásához kapcsolódóan sikerült méltóképpen helyreállítani, így az épület visszakapta eredeti arányait. Eredeti állapotában áll tehát a tetőfelépítmény, a saroktornyok, az oromzatok és a fiatornyok, tehát a tetőkontúrt meghatározó elemek, egyedül a korabeli - ma már hivalkodónak tartott - vörösréz fedést cserélték korszerű titáncink borításra. Az épület díszítését a korszak legnevesebb művészei, az üvegeket és mozaikokat Róth Miksa, a szobrokat Ney Simon és Moiret Ödön (Edmund Moiret), a vasszerkezeteket pedig Jungfer Gyula készítették.