A mérések kezdete óta nem volt még olyan meleg Budapesten, illetve országosan június 26-án, mint az idén. A HungaroMet előzetes mérései szerint a Csongrád-Csanád vármegyei Kübekháza gátőrház állomáson 39,7 fokig emelkedett a hőmérséklet, ami 3,6 fokkal múlta felül a 87 éve mért 36,1 fokos értéket – írja az Időkép. A fővárosban még ennél is nagyobb különbség alakult ki a korábbi hőségrekordhoz képest. Az Újpesten mért 39,5 fokos érték 4,6 fokkal magasabb a 90 éve rögzített rekordhőmérsékletnél.
A pesti szavanna?
Mint ahogy arról korábban írtunk már róla, nem ritka, hogy Újpesten mérik a fővárosi hőségrekordokat. A IV. kerület lenne tehát a főváros legforróbb része? A helyzet azért nem ennyire egyértelmű, válaszolta ezzel kapcsolatos megkeresésünkre tavaly Simon Gergő, a HungaroMet meteorológusa. Bár természetesen Budapesten belül nincsenek hatalmas különbségek az éghajlati viszonyok között,
kisebb eltérések azért lehetségesek az egyes városrészek klímájában.
A hegyvidéki részek általában csapadékosabbak, míg abban, hogy egy terület mennyire szeles, a domborzat mellett a beépítettségnek is nagy szerepe van. A hőmérsékletet pedig jelentősen befolyásolja például a városi hősziget hatás, vagyis az a jelenség, hogy a sűrűn beépített belvárosokban elsősorban a házak, utak burkolata miatt jóval több energia jut a felszín feletti légrétegek melegítésére.

A fővárosban egyébként nyolc helyen, a Millenáris Park melletti HungaroMet-központban, Lágymányoson, Ferihegyen, Újpesten, a János-hegyen, Zugligeten, illetve Pestszentlőrincen, a HungaroMet központi obszervatóriumánál történnek mérések. Van még egy állomás a Fővárosi Állat- és Növénykertben is, de ez nem tekinthető reprezentatívnak, csak tájékoztató jellegű adatokat ad.
Az újpesti állomás a Fővárosi Csatornázási Művek újpesti telephelyén található, közelében kisebb épületek és betonfelületek is vannak,
a hőmérséklet pedig a belváros felől áramló melegebb levegő miatt is magasabb lehet.
Legmelegebbnek általánosságban a belvárosi kerületek számítanak, hiszen itt a legkevesebb a zöldfelület és legtöbb a burkolat, az erős beépítettség miatt pedig a légmozgás is meglehetősen lassú. Ennek a területnek a hőmérsékletéről szolgáltat fontos adatokat a már említett állatkerti mérőállomás.
(Borítókép: Szabó Gábor - We Love Budapest)

Most előrendelheted
a We Love Budapest új könyvét!
Nagy hírünk van, nemsokára könyvünk jelenik meg! Nem kevesebbre vállalkoztunk a We Love Budapest újságíróiként, mint hogy megírjuk Budapest mind a 23 kerületének történetét.
A színes grafikákkal és fotókkal illusztrált könyvet itt most elő is rendelhetitek, hogy biztosan ne maradjatok le róla!
hirdetés