Az egykori Schöpf-Merei Kórház Bakáts téri tömbje régóta kihasználatlanul áll, ám a Semmelweis Egyetem Hőgyes–Schöpf-Merei-projektjének köszönhetően hamarosan megújulhat, ugyanis építési engedélyt kaptak a tervek. A projekt magában foglalja az egyetem Gyógyszerésztudományi Karának bővítését, valamint a Hőgyes Endre utcai és a Bakáts téri tömb rekonstrukcióját.

Az egykori Schöpf-Merei Kórház elhagyott épülete évek óta rajta van a jobb sorsra érdemes budapesti házakat összegyűjtő listánkon, és most nagyon úgy néz ki, hogy a sorsa jól alakul, ugyanis

a Semmelweis Egyetem Hőgyes–Schöpf-Merei-projektje építési engedélyt kapott. 

Az átfogó fejlesztési projekt célja, hogy modernizálja és kibővítse a Gyógyszerésztudományi Kar oktatási, kutatási és gyógyszerellátási kapacitásait. A tervek alapján az egyetem új gyógyszergyártási részlege a jövőben a teljes intézmény infúzióigényét, illetve vidéki klinikákét is képes lesz kielégíteni.

A Gyógyszerkutatási Központ kialakításának terve nem új keletű: már 2017-ben felröppentek hírek, hogy a Semmelweis Egyetem fejlesztéséhez kapcsolódva egy modern gyógyszerkutatási központ és gyógyszerészeti campus jön itt létre. Ez lett volna a Hőgyes–Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum, melynek tervezését 2019-ben nyerte el a TSPC, és bár már a kivitelező cég is megvolt, a beruházásból akkor semmi nem lett, ugyanis az egyetemnek nem volt rá pénze, az állam pedig a beruházási stop idején leállíttatta a projektet.

Két épülettömböt is rekonstruálnak

A tervek a Hőgyes Endre utcai és a Bakáts téri tömb rekonstrukcióját és kibővítését foglalják magukban, ezek az oktatást, a kutatást, valamint a gyógyszergyártást szolgálják majd. A projekt főként a rekonstrukcióra fókuszál, de a kisebb értékű, rossz elhelyezkedésű épületeket elbontják, és újakkal bővítik a területet.

A Hőgyes Endre utcai tömb kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír, itt jelenleg is folyik a gyógyszerészek képzése. A jövőben az 5. szám alatti épület két szinttel fog bővülni annak érdekében, hogy egységes utcai párkánymagasságot hozzanak létre. Az új épületszárnyban korszerű tisztatéri rendszereket alakítanak ki a gyógyszergyártás számára, míg az A épületben a lelátórendszerrel rendelkező előadóterem faszerkezetű hallgatói terét megtartják és felújítják. A B épületben új előadóterem épül, amely modern megoldásokkal idézi az eredeti terem jellegét, illetve kutatóknak is otthont ad majd. Az E épületben pedig a gyógyszerészeti kutatások számára alakítanak ki laborokat.

A Bakáts téri tömb mindig az egészségügy szolgálatában állt

A Bakáts tér felőli tömb egy nagy belső udvarral rendelkező történelmi épület. A régóta használaton kívüli ház története során volt már magánszanatórium, koraszülöttközpont és szociális intézmény is, és a helyén már a 19. században egészségügyi intézmény működött. Gróf Zichy Józsefné 1870-ben hozott létre a mai Bakáts téri telken a szegény sorsú betegek és a gyógyíthatatlan bajban szenvedők számára egy olyan kórházat, ahol az ápolásért minimális díjat kellett fizetni.

A felújítás után a gyógyszerészképzésen keresztül közvetve újra az egészségügyet szolgálja majd az épület, melynek a városképi szempontból értékes homlokzatát is helyreállítják.

A hiányzó elemeket visszaállítják, így a hátsó szárnyon található óratorony és a toronysisak újra látható lesz.

Az épületszárnyban egy korabeli patikabútorzatot is elhelyeznek, ami az érdeklődők számára is látogatható lesz. Mindemellett modern elemeket is beépítenek, hogy az épület megfeleljen a mai kor oktatási és kutatási követelményeinek.

Az új épületek téglavörös vakolatot kapnak, ami harmonizál az eredetiek cserépfedésével, így voltaképpen visszakapják eredeti arculatukat. Sőt, a Hőgyes Endre utcai történeti épületen a valamikori zárt függőfolyosót is rekonstruálják, míg a modern homlokzatokat futónövényekkel díszítik.

A Hőgyes–Schöpf-Merei-projekt több ütemben valósul meg. Az első ütem a Bakáts téri tömböt érinti, míg a következő ütemek a további épületek kivitelezésére és a teljes terület integrálására koncentrálnak majd, biztosítva a Semmelweis Egyetem oktatási, kutatási és gyógyszergyártási tevékenységeinek magas színvonalú kiszolgálását, a jövő innovációs lehetőségeit.

Címkék