Bár ideális esetben (ha tiszta az égbolt) óránként 150 hullócsillagot is produkál a raj, a lassan közeledő telihold fénye miatt ezen az éjszakán valamennyivel kevesebbet láthatunk. A fényes Geminidákban azonban december 13-ról 14-re virradóan így is egész éjszaka gyönyörködhetünk. A csillaghullás egész éjszaka megfigyelhető lesz, a késő esti óráktól kezdve nő a meteorszám, és éjféltől hajnalig fog tetőzni.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint méltatlanul kevéssé híres meteorrajról van szó, pedig ez az egyik legaktívabb, és szinte mindig teljesíti az elvárásokat. Sőt, gyakran az augusztusi Perseidákkal is vetekedik, és annál is több meteort eredményez december 4. és 20. között. Érdekesség, hogy a zenitre vonatkoztatott meteorszám a Geminidáknál 150 az aktivitás maximuma körül, míg ez az érték a Perseidák esetében csak legfeljebb 100. A Geminidák abban is különbözik, hogy a meteorraj hullócsillagai kivételes esetben nem üstökösből, hanem egy Föld-súroló kisbolygóból származnak.
Ha szeretnénk az adventi időszakban még több csodát, akkor ajánlatos minél messzebb menni a városból. A legjobb, ha olyan terepet választunk, ahonnan az égbolt minél nagyobb része zavartalanul látható. Erre egy sötét, a városi fényektől mentes terület a legalkalmasabb – ilyen Budapesten például a Normafa, a Hármashatár-hegy, de akár a városligeti Királydomb is megteszi. Ami fontos: öltözzünk melegen, készítsünk be takarót vagy hálózsákot, drukkoljunk a tiszta időnek, és vigyünk a termoszunkban valami forró italt!
A Svábhegyi Csillagvizsgáló erre az alkalomra külön eseménnyel is készül, melyre ide kattintva lehet még jelentkezni.
(Borítókép: Diana Robinson - Creative Commons)