Ángyán Krisztián fotós igen látványos szemszögből örökítette meg a július 21-i teliholdat.

Gyönyörű égi jelenségnek lehettünk szemtanúi július 21-én este, ugyanis az önmagában is pompás telihold nemcsak látszólag nagyobb méretével vonta magára a figyelmet, de ezúttal vöröses színt is öltött. Mindkét dolgot arra vezethetjük vissza, hogy nyáron a Hold 20 foknál nem delel magasabban, vagyis a horizonton alacsonyan látszik. Ilyenkor vastagabb légrétegen keresztül látjuk, ráadásul a légszennyezettség is befolyásolja a fény szóródását a narancsos és vöröses színek irányába – ezt a jelenséget napkelte és napnyugta idején is megfigyelhetjük.

A Hold látszólagos méretének változásait Hold-illúziónak nevezzük, melynek pontos okára még nem sikerült egzakt választ találni, azonban a horizont közelsége ebben az esetben is biztosan befolyásoló tényező, hiszen minél alacsonyabban látható egy égitest, annál nagyobbnak látjuk. Extra érdekesség, hogy bár földközelben valóban nagyobbnak látszódik a Hold, közel sem akkora a különbség, mint amennyire a Hold-illúzió „nagyítja fel”. A lehetséges válaszokról a National Geographic készített egy remek összegzést.

Ángyán Krisztián amatőr fotós kihasználta az alkalmat, és nem mindennapi fotókat készített az égi látványosságról. Lehetett tudni, hogy felhőmentes idő várható, ezért előre készült a fotózásra, amihez egy Szentendréhez közeli helyet keresett, így jött képbe – szó szerint – a Megyeri híd. A fotókat 3,5 km-re a közelebbi pilontól, Budakalászról készítette egy 600 mm-es gyújtótávolságú teleobjektív segítségével, ezáltal a Hold és a pilonok arányaikban hasonló méretűnek látszanak. Krisztián főként tájfotózással foglalkozik, kedvenc témái a környező hegyvidékek az Alpoktól a Tátráig, munkásságát Facebook-oldalán követhetitek.

Címkék