Kordos Szabolcs eddig három könyvben (a legutóbbi most jelent meg Egy város legújabb titkai címmel) mesélte el a város hétköznapjainak kevésbé ismert, de nagyon izgalmas és érdekes történeteit, amelyek szereplői gyakran máshonnan ismerős alakok. Például művészek, mint Jókai vagy Krúdy. Szabolccsal róluk és hol pikáns, hol hajmeresztő, hol botrányos kalandjaikról beszélgetett Morcsányi Elza a podcastünk legújabb részében.

Már-már várostörténeti közhely, de Budapesten (sőt az összes városban és településen) minden utcasarok titkokat rejt, és a házak falai, ha beszélni tudnának, telesuttognák kíváncsi füleinket jobbnál jobb sztorikkal, érdekességekkel. Ezek főszereplői pedig ritkán névtelen figurák. A legtöbb esetben inkább más miatt ismerős emberek, művészek, közéleti személyek, politikusok, tudósok, nagy formátumú alakok, az adott város tipikus és/vagy meghatározó szereplői. Ez pedig mindig hozzáadott érték egy-egy sztori esetében. Egyfelől mert a történet bizonyítja, hogy a híresség is csak egy ember, egy közülünk, másfelől a voyeurhajlamunknak is adózhatunk, hisz beleshetünk egy híres élet színfalai mögé, és micsoda izgalmakat is ad, ha például a romantikus történelmi kalandregények nagymestere, Jókai Mór pikáns időskori szerelmi életéről informálódhatunk, nem beszélve a nagy nőfaló hírében állt Krúdy Gyuláról.

Kordos Szabolcs író egy ismeretterjesztő trilógiában (Egy város titkai, Egy város újabb titkai és Egy város legújabb titkai) kutatta fel a főváros többé-kevésbé rejtett történeteit, majd gyűjtötte azokat könyv alakú csokrokba, így logikus volt, hogy egyszer a podcastünk vendége legyen, és élőben meséljen mindarról, amit papírra vetett. Ő pedig pont nem az az ember, akiből harapófogóval kellene kihúzni a szót, és aki ne sztorizna élvezettel bármikor, amikor csak lehetősége nyílik rá.

De miről is mesélt podcastünk, a Pesten innen, Budán túl legújabb részében Kordos Szabolcs? A történetei ezúttal a belvárosba vezettek bennünket, itt tettünk a szerzővel egy virtuális városi sétát, jórészt a Nagykörút mentén és az ott álló vagy egykor ott állt szállodákba (például a Royalba), de azért egy magánlakásba is „bejutottunk” a vezetésével. A szereplők között pedig ott van Jókai Mór, Krúdy Gyula, Ady Endre, illetve a világhíres cigányzenész, Rigó Jancsi, akiről még egy süteményt is elneveztek. De egy olyan különleges sztori is terítékre kerül, amelyet ugyan viszonylag kevesen ismernek, és amelynek szereplői ismeretlen emberek, a fordulatai miatt mégis regénybe illő meg filmre kívánkozik, de ha úgy vesszük, 25-30 évvel korábban Rejtő Jenő már megírta… 

Pesten innen, Budán túl podcastünk korábbi epizódjait a Spotifyon, az Apple Podcastsen vagy az Indaplayen és a YouTube-on is meghallgathatjátok.

A podcast támogatója a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.

Címkék