Ez is érdekelheti

budapest
Top 14 kilátóhely Budapesten, ahonnan csodaszép városi panoráma tárul eléd
Város fölé magasodó tornyok, rejtett dombok, romantikus kiszögellések. Összeállításunkból kiderül, hogy a körpanoráma, egyáltalán, bármilyen bámulatos kilátás nemcsak a budai hegyek kiváltsága, de bizony Pesten is felmászhatunk jó pár olyan helyre, ahonnan belátjuk az egész várost. Ráadásul sok esetben a kilátáson túl lenyűgöző építészeti és dizájnelemekben és minikiállításokban lehet részünk. Érdemes felkerekedni és megtalálni ezeket a – sokszor titkos – kilátópontokat, ám arra mindenki figyeljen, hogy a nagy felfedezés és gyönyörködés közepette óvjuk ezeket az értékes műemléképületeket és a környezetet is.
Margitszigeti víztorony

A 111 éves, 57 méter magas műemlék víztorony a Margitsziget középső részén, a Margitszigeti Szabadtéri Színpad mellett található, szecessziós körlépcsőjén nyolcerkélyes kilátóterembe érünk, ahonnan csodás körpanoráma tárul elénk. Miközben belefeledkezünk az épületek és a Dunán átívelő hidak, meg a budai hegyek körvonalainak látványába, nem árt azt az apróságot is tudni, hogy a margitszigeti az ország legnagyobb víztornya.
A Ray Rezső tervezte torony a sziget egyre növekvő vízellátását oldotta meg, de a víztorony megvalósításakor a mérnöki feladatok és az anyaghasználat sem volt a legegyszerűbb. Zielinski Szilárd a vasbeton alkalmazása mellett döntött, és ezzel komoly technológia „forradalmat” indított a modern magyar építészetben.
Szent István-bazilika
A város legnagyobb, neoklasszicista stílusú temploma 54 évnyi munka után készült el 1905-ben és 96 méterével egészen sokáig Budapest legmagasabb épülete volt. Megépítését Isteni jelnek tudták be: az 1838-as árvíz során a Szent István tér közepén lévő dombra zsúfolódtak össze az emberek, úgyhogy ők jelentős anyagi támogatással járultak hozzá Szent István-bazilika megépítéséhez.

Az épületen három jelentős építészünk dolgozott: Hild József, Ybl Miklós és Kauser József. Kupolájába mindenkinek érdemes felmenni, mert káprázatos látványban lesz részük, ide toronylifttel lehet feljönni, és a belépőért cserébe meg lehet tekinteni a kincstárban létesült kiállítást is.
A jegyekről bővebb információ itt.
Vajdahunyad vára
A Vajdahunyad vára az 1896-os milleniumi ünnepségekre készült el Alpár Ignác tervei szerint az erdélyi gótikus vajdahunyadi várkastély másolataként, azzal a céllal, hogy az ezeréves magyar építészetet jelenítse meg egyetlen épületben. Éppen ezért keveredik rajta a román, a gótikus, a reneszánsz és a barokk stílus. Az épület akkora sikernek örvendett a kiállításon, hogy az ideiglenes fapavilon helyett végül 1908-ra kőből és téglából is megépítették.
A mesterséges szigeten álló várban ma a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár működik és két kilátópontot is találunk benne. A 37 méter magas Kaputoronyhoz a várkapu tetején, az ostromfolyosón jutunk el és innen még a Róth Miksa rózsaablakokat is közelről csodálhatjuk. A 64 méter magas Apostolok tornyához 150 lépcsőfokot kell megmászni, cserébe Budapest körpanorámája tárul elénk, és a Gellért-hegyet, a budai várat és a Szent István-bazilikát is kiszúrhatjuk.
Belvárosi Plébániatemplom

A Március 15. téren álló Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom igazi kincsesbánya, az építészet és történelem szerelmeseinek mindenképp, hiszen látnivalók sokaságát rejti. Összesen 14 építészeti kor emlékeit fedezheti fel rajta a kiváncsi látogató: az itt lévő román kori bazilikába temették Gellért püspököt, később Zsigmond és Mátyás királyunk is átépítette, a törökök mecsetként használták, altemplomában római falmaradványokat tekinthetünk meg.

A ma látható szerkezet 16. századi, de a barokk külsőt egy 18. századi tűzvész után kapta. Pár éve a templom két tornyát felújították és az őket összekötő padlástérrel együtt bejárhatóvá tették, a tornyokból pedig a Dunát, az Erzsébet hidat, a Gellért-hegyet, de a Várnegyedet vagy a piarista gimnázium épületét is nézegethetjük.
Filozófusok kertje

Mátyás-templom


Halászbástya

Az alsó szinten továbbra is ki lehet nézni szabadon, főleg akkor, amikor nem kell megküzdenünk a tökéletes Insta-fotót és szelfit készítők seregével. Ha nincs a környéken tömeg és odajutunk a kőkorlátokhoz, akkor beláthatjuk egész Pestet, és nemcsak a bazilikát és a Parlamentet, de még a Keletit és a Puskás Arénát is észrevehetjük.
Bécsi kapu

Gül Baba türbéje

Mansfeld Péter park
A Rózsadombon Gül Baba türbéjéhez egészen közel van ez a kellemes kis zug, ami az ’56-os forradalom megtorlásainak legfiatalabb mártírjáról kapta nevét. Akik hajlandóak megküzdeni a Mansfeld Péter parkba vezető kisebb emelkedővel, azok a Lánchíd, az Országház és a – jelenleg építés alatt álló – Citadella, meg egész Pest látványában gyönyörködhetnek. Kellemes tavaszi délutánokon, kora nyári estéken érdemes egy piknikkosárral együtt érkezni, hogy minél tovább élvezhessük a kilátást. Sőt, aki nem a fűbenülés híve, annak jó hír, hogy az emlékszobor alatt lépcsőzetes padokon lehet ücsörögni.
Normafa

Erzsébet-kilátó
Guckler Károly-kilátó
Nagy-hárshegy és Kis-hárs-hegy

