Csaknem egy éven keresztül készültek a Maniára – mind kialakítását, dizájnját, nevét, konyhai koncepcióját tekintve. Nem légből kapott, "na, nyissunk mi is egy helyet, ha mindenkinek megy" gondolat vezérelte a tulajdonosokat, hanem az értékteremtés. Eljutottak hát Wolf Andráshoz, a Salon Étterem konyhafőnökéhez, aki nagyon sokat segített és jó szívvel ajánlotta egykori kollégáját, a Koppenhága top éttermeinek konyháit is jól ismerő Huszár Józsefet, aki már nem külföldön szeretett volna bizonyítani. A családja és a szíve is visszahúzta Magyarországra, itt szeretné kamatoztatni mindazt, amit például a skandináv gasztronómiáról megtanult. Mellett még egy ex-Salonos és egy Costesből érkező fiatal tehetség dolgozik jelenleg a Mania konyháján.
A Mania családias, 36 ültetett hely és a bár áll rendelkezésre egyelőre reggel 11-től este 11-ig. Terveik között szerepel a reggeli bevezetése is, de ez még a jövő zenéje. A dizájn a meleg, otthonos és az elegánsabb indusztriális bisztró között ügyesen lavírozik, és tervezőiroda helyett maguk a tulajdonosok alakították ki. Sok a sötét felület, de a Pataki Tiles kerámiamozaikok, a konyhát a vendégtértől elválasztó régi gyár ablaka és a fafelületek mind olyan elemek, melyek lágyítják a teret. Nekünk éppen a kazettás vasablak lett a kedvencünk, melyen keresztül bárki nyugodtan figyelheti, ahogy elkészül rendelése. Ezen a konyhán kívül előkészítőjük sincs, mindent itt oldanak meg. A rendelkezésre álló konyhatechnológia természetesen a legmagasabb.
Csendben érkeztek meg. Nem volt óriási hírverés, sajtóetetés vagy közösségi médiás kampány, egyszerűen csak úgy döntöttek: karácsonytól végignyomják az ünnepi időszakot. A siker pedig garantált volt. A koncepció szerint jól megférnek náluk a teljesen magyaros ételek és a nemzetközi trendekre reflektáló, sok magyar alapanyagot felhasználó, kevésbé tradicionális fogások. Az étlap sűrűn változik, alapanyagok függvényében, ezzel is követve a modern, "piacozós" iskolát, amit mi nagyon szeretünk.
À la carte ajánlat és már degusztációs menü is elérhető. Természetesen az egy A4-es méreten bőven elférő repertoárra számítsunk: még így is nehéz a döntés libamáj créme brulée, birsalma, fügés kenyér (2290 forint) és lazactatár (2390 forint) között. Mi úgy döntöttünk, hogy kóstolunk a degusztációs menüből, de a lokáció miatt fontos magyaros fogások közül is választunk egyet. Ez a gulyásleves (1990 forint) lett és jó döntésnek bizonyult: nagyon húsos, gazdag gulyást kóstoltunk, remek házi kenyérrel. Az elmúlt idők legjobbja.
Az 5 fogásos degusztációs menü ára 11.900 forint, amely kategóriáján belül teljesen korrekt ár. Ha borokat is kérünk hozzá, ez plusz 9900 forint lesz. Sommelier helyett a konyhafőnök állította össze a fogásokkal harmonizáló italokat és szerintünk klasszul sikerültek a párosítások.
Hideg előételként lazactatár érkezett avokádóval, mangóval és szezámos-ázsiai ízvilággal, majd fehér hagymakrémmel és olívamorzsával tálalt Szent Jakab kagylót kaptunk. Az előbbi az édes/savanyú/sós egyensúlya miatt tetszett igazán, míg a kagyló lágysága miatt lett maradandó élmény. Egy "egyszerű" hagymakrémmel érkezett, mégis rengeteg ízt vonultatott fel.
Az egyik főétel sertésszűz volt csicsókával, zöld almával, véres hurkával körítve – érezhető a magyaros hatás, mégis modern verzióban. A hurka igazi "olvadós" textúrával" jött és egészen vagány lett a zöld almával, míg a szűz és a csicsóka egy klasszikusabb ízvilágot hozott. A kacsamell, édesburgonya, nudli és az elképesztő narancspüré minden falatja után csak csendben bólintgattunk.
A citromtorta pedig szelíden, de mégis megjegyezhetően zárta le az ételsort.
A Mania elég ügyesen indult el és reméljük fix és rendíthetetlen pontja lesz a Király utcának. Olyan hely, ahová csak a szerencsének köszönhetően lehet majd foglalás nélkül bejutni. Soha jobb évkezdést!