A trolik olyanok, akár a földönkívüliek. Akárhogy is nézzük, valahogy ők illenek bele a legkevésbé a budapesti tömegközlekedésbe. Rikító színük mindentől eltér, antennáikkal komédiába illően mozognak meghatározott pályájukon, és anno voltak, akik áramütésre is panaszkodtak a fedélzeten. Ez utóbbi persze nem biztos, hogy igaz, de a legenda él. Eljött az idő, hogy sorra vegyük őket is, ahogyan azt már megtettük korábban a buszokkal, a villamosokkal és a metrókkal.

1/7

ZIU-9

Az első trolibusz a 70-es számot viselte, és 1949. december 21-én Sztálin 70. születésnapján indult el. Valószínüleg innen jött a piros szín.
Viszont volt idő, amikor a trolibuszközlekedést meg akarták szünteti, de 1974-ben úgy döntött a főnökség, hogy mégis jó, ha megmarad, így elkezdtek kiépíteni egy hatékony hálózatot. Ekkor rövid idő alatt elkészült a hazai gyártmányú Ikarus 200-as széria, de a KGST, vagyis a közép- és kelet-európai szocialista országok közötti gazdasági segítségnyújtás keretén belül Oroszországban már korábban bevált ZIU-kat is kaptunk. Az első Budapestre tervezett rovarszerű ZIU-9-et 1975-ben gyártották, és 7 év alatt több, mint 170 darabot vásárolt belőlük a város. Sokuk eltért kezdetben az eredeti verziótól, de a 80-as években mindet egységesítették, és magyar alkatrészekkel egészítették ki. 2000-ben sokuk teljes modernizáción esett át, amelynek eredményeként nem gyorsulhattak többé 50km/h fölé, illetve nem indulhattak el nyitot ajtóval. Forgalomban hivatalosan csak 2012-ig közlekedtek, viszont nosztalgiajáratnak és jégterelőnek ezentúl is feltűnhetnek az utakon. Helyüket sok helyen a MAN trolik vették át. Szerettük őket, pedig nem volt rá különösebb okunk.

2/7

Ikarus 280T

Aki olvasta a buszokról szóló cikkünket, az emlékezhet az Ikarus 280-as buszra. Hát ez tulajdonképpen annak a troli változata, és erre utal a nevében szereplő “T” is. Az első menetrendszerűen közlekedő trolik ilyenek 280T-k voltak, amelyek 1975-ben álltak forgalomba a BKV színeiben. Gyártásuk egészen 1989-ig tartott. Sokszor rendes buszok átalakításával készültek a járművek Ganz elektromos berendezésekkel, illetve a régebben a ZIU-kban használt alkatrészek hozzáadásával. A számok tekintetében nagyon hasonlítanak kék színű testvéreikre, 16.5 méter hosszúak, 11m2 padlófelülettel rendelkeznek és közel 150 fő fér el rajtuk kényelmesen. Jelenleg 84 darab teszi ki az állományt. Szeretjük őket, mert nagyok, hatékonyak és biztonságosak, viszont kék testvéreikhez hasonlóan ezeken sincs légkondi, soksor beszorulnak az ablakok és a tisztaság sincs mindig rendben.

3/7

Ikarus 411T

Ennek a típusnak a különlegessége, hogy összesen 1 darab van belőle a városban. Méretei hagyományosnak mondhatóak a 11 méteres hosszúsággal és 2,5 méteres szélességgel. 1994-ben gyártották ezt az árvát, de valamiért hamar a 412T mellett döntöttek a vezérek, így ettől a példánytól meg szerettek volna szabadulni. Először Szegedre került, majd amikor onnan visszaküldték, 2001-ben ismét munkába állt Budapesten a 74-es vonalon. Különlegessége, hogy kezdetben egyedi festése volt (zöld-narancssárga) az Ikarus 100. születésnapja alkalmából, de később átfestették a szokásos piros-fehérre. Könnyen felismerhető, hogy mások rajta az ülések és a kapaszkodók elrendezése, illetve aki figyel észreveheti, hogy az ajtók záródásakor is a régebbi buszokhoz hasonló hang szól. Szeretjük, mert egyedi, és szurkolunk neki.

4/7

Ikarus 412T

A 411-es hosszított 12 méteres változata ez, ami elődjénél jobban tetszett a városvezetésnek, így 2001-ben 15 darabból álló flottát vásárolt belőlük a főváros. Tagjai egyenként 101 utas szállítására alkalmasak és 25 normál, valamint 4 lehajtható üléssel rendelkeznek. Leggyakrabban a 70-es és 78-as, ritkábban pedig a 74-es vonalon lehet rajtuk utazni. Különlegessége ennek a típusnak, hogy a hasonló buszokkal ellentétben normál méretű hátsó ajtóval rendelkezik. Önmagukért szeretjük őket, de nem bánnánk, ha esetleg gyakrabban járnának, és ha nem lenne rajtuk gyakran furcsa szag.

5/7

Ikarus 435T

A korábbi buszokról szóló cikkünkben szerepő Ikarus 435-ös trolija ez, és paramétereik nagymértékben egyeznek. A jármű 18 méter hosszú, az ülőhelyek száma 45, de ezenkívül még körülbelül 65 fő tud kényelmesen állni. Jelenleg a 80-as és a 80A vonalon láthatóak. Szeretjük őket, mert viszonylag szépek és nagyok, de sokszor átverve érezzük magunkat, amikor nem megy fűtés, vagy a légkondi.

6/7

Solaris

A hivatalos nevén GST 12-A a BKV jelenlegi egyik legmodernebb trolibusza és 16 darab van belőle a fővárosban. Eredetileg 45 darabról szólt a szerződés a Ganz Transelectro gyárral, de az időközben sajnos összeomlott a cég. Azért érkeztek Budapestre mert a régi ZIU-k egyre romló állományát szerette volna velük leváltani a városvezetés, így 2004-ben kiírt rájuk egy közbeszerzést. Annak elenére, hogy mennyire korszerűek, mégis csak 70 embert tudnak szállítani kényelmesen. Szeretjük őket, mert minden ajtónál alacsonypadlósak, de nem szeretjük bennük, hogy modernségük ellenére csak a vezetőfülkében van légkondi. Menőnek találjuk viszont, hogy a hatékony akkumulátoruk miatt akár 3 kilométert is meg tudnak tenni felsővezeték nélkül, ami jó, mert nehezebben ragadnak az utasok egy viharban, ha esetleg leszakadnak a vezetékek.