Tartalomjegyzék
- 1 / 8 - Magyar Természettudományi Múzeum
- 2 / 8 - Semmelweis Orvostudományi Múzeum
- 3 / 8 - Csodák Palotája
- 4 / 8 - ELTE TTK Természetrajzi Múzeum
- 5 / 8 - Svábhegyi Csillagvizsgáló
- 6 / 8 - Magyar Földrajzi Múzeum
- 7 / 8 - Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum – a Műszaki Tanulmánytár és az Elektrotechnikai Gyűjtemény
- 8 / 8 - +1: Kutatók Éjszakája
Természetesnek veszünk olyan technológiákat, mint a wifi, ismerjük a Föld lemeztektonikai mozgásait, és már azon sem lepődünk meg, hogy míg 20-30 éve különböző adathordozókon kellett tárolnunk kedvenc zenéinket, mostanra szinte bárhol és bármikor elérjük őket, korlátlan mennyiségben. De mégis hogyan lehetséges ez? Az alábbi, Budapesten és környékén található tudományos fókuszú múzeumokban és kiállításokon ehhez hasonló kérdésekre kaphatunk választ.
Magyar Természettudományi Múzeum

2020-ban döntött a kormány a Természettudományi Múzeum Debrecenbe költöztetéséről, nemrég pedig kihirdették az új épület győztes tervpályázatát is. Hogy pontosan meddig marad a múzeum Budapesten, azt egyelőre nem tudni, mindenesetre mindenkit arra biztatunk, hogy aki még nem járt itt, az mindenképpen pótolja az élményt! A múzeum elsődlegesen a Kárpát-medence élővilágát és földtani érdekességeit mutatja be a dinoszauruszoktól az ásványokig, de érdemes figyelni az időszaki kiállításokat is, amelyek közül jelenleg A látható láthatatlan – Bányák és barlangok ibolyántúli fényben, illetve a Tengerre, magyar! című tárlat látogatható. Utóbbival kapcsolatban mi is összeszedtünk néhány Budapesten található tengerészeti emléket. A Magyar Természettudományi Múzeum egyik leglátványosabb érdekessége a Fogadótér kupolájában kiállított barázdásbálna-csontváz, amelyet 1900-ban vásároltak meg.
Semmelweis Orvostudományi Múzeum
A Semmelweis Orvostudományi Múzeumot stílszerűen „az anyák megmentőjének” szülőházában rendezték be, a budai Apród utcában. Állandó kiállításán végigkövethetjük az orvostudomány tárgyi fejlődését, ami korántsem merül ki a szike és a kanül ismertetésében; időszaki tárlatai pedig egy-egy izgalmas témát hoznak testközelbe. Szó szerint. A Semmelweis Múzeumhoz tartozik az Arany Sas Patikamúzeum is a Tárnok utcában, aminek egy igen patinás épület ad otthont, ahol a 18. század közepétől az I. világháborúig patika működött. Itt a magyar gyógyszerészet-történet emlékeit vehetjük szemügyre közelebbről.

Csodák Palotája
A Csodák Palotája megnyitásakor az első tudományos játszóház és élményközpont volt Kelet-Közép-Európában, nevét pedig a legendás Öveges professzortól kapta, aki már akkor elképzelt egy hasonló interaktív helyet, amikor ilyenek még nem léteztek. A Csopának elsősorban a gyerekek és a családok a célközönsége, de randihelyszínnek is tökéletes, hiszen minden korosztály számára szórakoztató módon mutatja be a különböző természettudományok izgalmas világát az alapvető kémiától a mikroelektronikáig, és szinte valamennyi program interaktív.

Akiktől online is tanulhatunk
Egy kis késéssel, de mostanra már Magyarországon is felfutottak a social mediában és különböző videós platformokon azok a tartalomgyártók, akik tudományos ismeretterjesztéssel foglalkoznak. Talán nem meglepő, hogy az űrkutatás az egyik legnépszerűbb téma, amelynek zászlóvivői Kiss László csillagász, az Űrkutatás magyarul és a Spacejunkie YouTube-csatornák, de nagyon ajánljuk Varga Eszter, az első magyar női űrmérnök tartalmait is. Biológiai vonalon a Világjegyet nézzük szívesen, míg állatorvosi és egyéb egészségügyi témában a Zállatorvosnál kevés szórakoztatóbb csatornáról tudunk. Maradva az egészségügyi vonalon, külön említést érdemelnek a Nődokik is, akik fontos női témákról készítik videóikat.
ELTE TTK Természetrajzi Múzeum
Talán még sok ELTE-s diák sem tud róla, de a 18. század óta van saját természetrajzi múzeuma az egyetemnek, aminek a Lágymányosi Campus Déli és Északi tömbje ad otthont. A múzeum több különböző szekciót foglal magában: a Déli tömbben található az Ásvány- és Kőzettár, a Biológiai és Őslénytani Gyűjtemény (ahol mi is jártunk már), míg a Matematikai Gyűjtemény az Északi tömbben tekinthető meg. A gyűjteményeket önálló látogatás keretében is szemügyre vehetjük, csoportoknak azonban a tárvezetés igénybevételét ajánlják. A kiállításokat jelenleg csak előzetes bejelentkezést követően tekinthetjük meg hétköznapokon, valamint havonta egy szombati napon.

Svábhegyi Csillagvizsgáló
A korábban már említett Kiss László által vezetett Svábhegyi Csillagvizsgáló az egyik legjobb hazai példa arra, hogyan lehet hatékony tudománykommunikációt végezni. Nem csupán az ország egyik legnagyobb teleszkópjába nézhetünk itt bele, de tapogathatunk meteoritokat, ráadásul rendszeresen szerveznek programokat is, amelyeken minden korosztály találhat a maga számára valami izgalmasat. Külön említést érdemel a Csillagkapu nevű eseménysorozat, amelynek alkalmain korlátozás nélkül bejárható a csillagvizsgáló teljes területe. Mindemellett tartanak képzéseket amatőr csillagászoknak, Ifjúsági Csillagásztábort szerveznek, blogjukon pedig rendszeresen olvashatunk a csillagászat aktuális felfedezéseiről, eseményeiről.

Magyar Földrajzi Múzeum
Az egyik legsokszínűbb tudományterület múzeumáért Érdre kell utaznunk, ám a rövid kiruccanás bőségesen megéri, ugyanis a Magyar Földrajzi Múzeumban a szabadulószobák játéksémáját is segítségül hívva ismerhetjük meg a magyar geográfia történetét és legnagyobb felfedezéseit. A múzeumot 1983-ban alapította Balázs Dénes érdi geográfus, aki mintegy 30 év alatt bejárta az egész világot, és az útjairól származó néprajzi, valamint természetrajzi gyűjtéseiből, illetve a nagy magyar utazók relikviáiból állt össze az állandó kiállítási anyag. Emellett rendszeresek az időszaki tárlatok, a múzeumpedagógia-foglalkozások és az olyan programok, mint az ingyenes családi hétvégék vagy a kvízestek.

Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum – a Műszaki Tanulmánytár és az Elektrotechnikai Gyűjtemény
A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum égisze alatt működő Műszaki Tanulmánytárban a magyar technikai-műszaki örökség izgalmas tárgyai, találmányai, prototípusai, metszetei, makettjei és modelljei találhatók meg. Igazi kincsesbányáról van szó, amely valójában a Műszaki Múzeum raktárainak tartalmát mutatja be a Prielle Kornélia utcában. Akinek mindez nem lenne elég, a Kazinczy utcai Elektrotechnikai Gyűjtemény nyújthat további izgalmakat, ami egy transzformátorállomáson kapott helyet. A kiállítás végigkíséri az elektrotechnika kialakulását és bemutatja a történeti érdekességeit, középpontjában a hazai villamosenergia-ipar ismertetése áll, tágabban pedig megismerhetjük azon kapcsolódási pontokat, felhasználási területeket, amelyek jelen vannak a mindennapi életünkben.

+1: Kutatók Éjszakája
Minden év szeptemberének utolsó hétvégéjén rendezik meg Európa-szerte a Kutatók Éjszakája című ingyenes eseményt. Az éjszakába nyúló programdömping során inspiráló előadásokon, foglalkozásokon és laborbejárásokon vehetünk részt, amelyek elsősorban a fiataloknak szólnak, de bármely korosztályt szívesen látnak a szervezők.

(Borítókép: Szabó Gábor – We Love Budapest)