Idén extra hosszúra nyúlt a tavaszi szünet, ezért másfél hétre adunk bevált tippeket a család minden tagja számára – a totyogóstól a nagyszülőkig – március végétől április elejéig.

Barangolás sötétedés után az Állatkertben, nyomozás a Bartók Béla úton, kirándulás a Börzsöny valamelyik vadregényes táján, állatsimogató – csak pár azok közül az ötletek közül, amelyeket a tavaszi szünetre szóló ajánlónkban találtok.

1. Kalandok a múzeumban

A Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum több alkalommal is szervez Tavaszi szünetelő programokat kifejezetten gyerekek számára. Ilyenkor nem kell csendben lenni a termekben, lehet bátran kérdezni, illetve egy-egy tematikus program mentén nagyon sok mindent megtudhatunk például az egyiptomiak írásáról, a görög színházról. Lesz még tavaszi piknik festmények társaságában, földön, vízen és a levegőben is utazhatunk különböző műtárgyakat szemlélve, sőt akadálymentesített, jeltolmácsos vezetést is szerveznek. A programok kifejezetten a 6–12/14 éves korosztály számára szólnak, de természetesen a szülők is felfedezhetik a termeket, korokat. Nekik ajánljuk a még nyitva tartó Budapest – Az első aranykor és a Keserü Ilona 90 – Önerejű képek. Válogatás a grafikai életműből című kiállításokat a Magyar Nemzeti Galériában. A Nemzeti Galéria szünetelőprogramja itt, a Szépművészeti programja itt érhető el.

2. Kincsvadászat a Bartók-negyedben

Az Újbudai Húsvéton ünnepi kincsvadászatra hívják a gyerekeket és a gyermeklelkű nagyokat. Március 30-án 11 órától Bartók Béla úton 11 helyszín változik kincsvadászati állomássá, ahol ajándékokkal, élményekkel, finom falatokkal készülnek, többek között a Bartók Pagonyban, a Bölcső Bárban, a Kelet Kávézóban, a Kredenc Műteremben, a Kréta Bisztróban, a Nanuban, a Spatulában. A B32 Galériában lehet felvenni március 30-án 11 órától a térképet. A helyszínek bejárása nagyjából 1 órát vesz igénybe. Ha mindenhol összegyűjtöttük a térképre a pecséteket, akkor a B32-ben meglepetés-ajándékcsomaggal várnak bennünket. A részvétel díjmentes, de regisztrációköteles. Részletek itt. Emellett a B32 Galériában egész nap kreatív programokkal, családi koncerttel is készülnek. Mi egy teljes podcastműsorban is bemutattuk a környék múltját és jelenét.

3. Húsvétváró, tavaszköszöntő családi koncert a Magyar Zene Házában

Március 30-án, szombaton 10:30-tól ünnepváró, közös dalolásban gazdag, játékos koncertre hívják a családokat a Magyar Zene Házába a népzene és a népszokások jegyében. A műsort Sándor Ildikó néprajzkutató, mesemondó, számtalan népi gyerekkoncert kitalálója vezeti, miközben zenésztársai moldvai és gyimesi hangszerekkel – furulyán, kavalon, tilinkón, kobozon – kísérik. Legendamesék, dalok és gyermekjátékok segítségével követik végig a hamvazószerdától húsvéthétfőig tartó időszak jeles napi szokásait. Énekszóval varázsolnak jó meleg napsütést, együtt köszöntik a hazatérő költöző madarakat, a gólyákat és a fecskéket, a tavaszt, a bimbózó, virágzó, a kizöldülő természetet. Részletek itt. A program után érdemes a szomszédos zenés játszótér vagy a Városligeti Nagyjátszótér felé venni az irányt.

4. Szezonnyitó a Vasúttörténeti Parkban

Április 1-jén, húsvéthétfőn egész napos szezonnyitó programmal készülnek a Vasúttörténeti Parkban. A színpadi programok és koncertek mellett lesz még állatsimogató, nyuszikereső játék, kreatív kézművesműhely és a kicsik és a nagyok örök kedvencei, a kerti vasút, a kézihajtány, fordítókorongozás, Csajka sínautó, és az 1026-os gőzmozdonyt is üzembe helyezik ezen a napon. Aki pedig pont nem húsvétkor szeretne a parkba ellátogatni, akkor a tavaszi szünet bármelyik napjára időzítheti a látogatást, hiszen nyitva lesznek mindennap 10 és 16 óra között. Részletek itt.

5. Lampionos esti séta az Állatkertben

Március 18-án nyitotta meg a kapuit a Fővárosi Állat- és Növénykertben a hangulatos esti lampionvarázs, ahol lampionművészeti alkotásokat és kompozíciókat állítanak ki. A lampionok egy része valamilyen „fénylény”, ezek állatokat, növényeket, illetve mesebeli, mitológiai lényeket örökítenek meg. A lampionfigurák között akad tigris, lepke, különféle madarak és hüllők, óriáspanda, gorilla, az ember által kipusztított állatokat képviselő erszényes farkas, őstatu, de egy egész sarkvidéki tájat megjelenítő jegesmedvés, illetve a tenger élővilágát megidéző halas, rájás, medúzás kompozíció is. Emellett lesznek állatos látnivalók, például a háziállatokat bemutató Parasztudvar, illetve a Cápasuli, amely szintén nyitva tart esténként. Működik majd a Vurstli-zóna is, így akár az 1908-as Schäftner-körhintára, a törpekerékre, valamint a minivasútra is felszállhatunk. A kapukat a márciusi időszakban (március 18-tól 31-ig) minden este 18 órakor, az áprilisi időszakban 18:30-kor nyitják. Részletek itt. Mi pedig itt írtunk róla bővebben.

6. Tavaszi szünet a Budakeszi Vadasparkban

Ha szívesen töltenénk madárcsicsergős, erdei környezetben a tavaszi szünetet, akkor irány a Budakeszi Vadaspark, ahol minden napra jut majd egy-egy jó program, és természetesen szuper játszóterek és állatok is várnak ránk. A tojáskeresgélős játék április 1-jén lesz, de emellett még kézművessarokkal, gyógynövényes pulttal, szakvezetéssel, madárgyűrűzéssel, arcfestéssel, játszóházzal is készülnek. Hétvégi napokon nyitva lesz már a kalandpark is, illetve a törpevasút is közlekedik. Részletek itt. Vadasparki belépővel látogatható.

7. Húsvéti fesztivál a Skanzenben

Március 31-én és április 1-jén – idén először – a hamvazószerdától fehérvasárnapig tartó húsvéti ünnepkörhöz tartozó előkészületek és szokások kerülnek a középpontba a Szentendrei Skanzenben. A színpadi programok (koncertek, gyerekeknek szóló előadások, néptáncbemutatók) mellett játékos ismeretátadási helyszínekkel, kézműves-foglalkozásokkal és meghívott közösségek bemutatkozásával is várják azokat, akik az ünnepi hagyományokban szeretnének elmélyedni. Természetesen nyitva lesz a pékség, ahol akár húsvéti kalácsot is kóstolhatunk, vagy az Erdély tájegység kávézójában is megpihenhetünk a régmúlt időket idéző sütemény társaságában. Részletek itt.

8. Unoka-nagyszülő kalandok a Millennium Házában

Fedezzük fel együtt április 3-án 10 órától, hogyan látják a tárlaton szereplő fotóművészek a világot! A mélység/élesség kiállítást bejárva megnézhetjük, hányféle módon ábrázolhatunk valamit a fényképezés segítségével, milyen egyedi trükköket, nézőpontokat, művészi fogásokat használnak az egyes alkotók a mondanivaló vagy a látvány szolgálatában, hogyan mutatják meg valaminek a szépségét – vagy épp hogyan csapják be a szemünket. Beszélgethetünk különböző személyiségekről és a döntő pillanat fontosságáról, formákat kereshetünk és történeteket mesélhetünk. A tárlatvezetést követő művészeti workshopon a kiállítás fotóinak felhasználásával térben, illetve kollázstechnikával alkothatjuk újra a képeket, mely alkotásokat haza is vihetjük. A programra 6–12 éves gyerekeket és nagyszülőket várnak. Részletek itt.

9. Sakura ünnep a Füvészkertben

Az ELTE Füvészkertben már sok éve hagyomány az évente megrendezett Sakura ünnep, amely mindig az áprilisi japán cseresznyefa-virágzáshoz, Japán tradicionális ünnepéhez, az ohanamihoz kapcsolódik. Ilyenkor, amikor a japán cseresznyefák virágot bontanak a Füvészkertben, a látogatók – a japán szokásokhoz hasonlóan – takaróra telepedve piknikezhetnek a kertben, gyönyörködhetnek a sakurafák virágzásában. Április 6–7-én lesz japánnyelv-óra, japán zene, japán harcművészeti és fegyverbemutató, koncertek, ikebanakiállítás és workshop is. A haikuverseny legszebbjeit is megtaláljuk és elolvashatjuk majd a kertben. Részletek itt. Emellett a Budai Arborétumban is vezetett sétával készülnek április 6-án.

10. Tavaszi kiruccanás a Börzsönybe

Mindenképp érdemes elhagyni a Budapest táblát, és kirándulni egyet a közelben. Ha vezetett keretek között szeretnénk ezt megtenni, akkor április 6-án, szombaton 10:30-tól a királyréti Hiúz Ház kifejezetten családoknak szervezett túráján megfigyelhetjük az erdők, patakok, rétek élővilágát, az erdei állatok nyomába eredhetünk, és izgalmas terepi módszerekkel, játékokkal, kísérletekkel együtt próbálhatjuk megismerni a természet titkait, összefüggéseit. Természetesen önállóan is érdemes felfedezni a környéket, megnézni a békák tavaszi nászát a Bajdázói-tónál, vagy felsétálni a kilátóba, inni vagy enni valami finomat a Királyréti Csemegében, vagy Szokolyán Misi Rétesházát vagy a Sakura fagyizót (nemcsak Nagymaroson, hanem Szokolyán, a Fő út 80. szám alatt, a posta szomszédságában is megtaláljuk őket) célba venni. Börzsöny többi részén is érdemes kalandozni, például a Naszály lábánál, a Gyadai tanösvényen, Törökmezőn és a Julianus-kilátó vagy Magyarkút környékén.

(Borítókép: Szabó Gábor – We Love Budapest)

Címkék