Miközben magyar filmesek és filmalkotások nemzetközi fesztiválok versenyprogramjában szerepelnek, a hazai mozik sem maradnak magyar filmek nélkül.

Emma és a halálfejes lepke

A szlovák, cseh és magyar koprodukcióban készült film a II. világháború idején, 1942-ben játszódik, a helyszíne pedig a németek által megszállt Szlovákia, eleinte Pozsony, majd egy kis falu a szlovák–magyar határon. Itt él a varrónő, Marika, aki már jó ideje nem kapott hírt a korábban gazdálkodóként dolgozó, valahol az orosz fronton eltűnt férjéről. Igyekszik túlélni, megküzdeni az egyre feszítőbb és egyre nagyobb veszélyt jelentő nacionalizmussal, miközben egy zsidó kisfiút bújtat, akit rejtegetnie kell a németek, a szlovákok és a többi magyar elől is. A drámai mozi főszerepében a pár év kihagyás után a színpadra és a filmvászonra visszatérő és ezúttal is kiváló Borbély Alexandrát láthatjuk, de mellette – és több szlovák mellett – más magyar színészek (például Monori Lili, Ujlaki Dénes) is fontos szerephez jutnak. 

  • Premier: február 6.
  • Forgalmazó: Filmsquad

Sünvadászat

A 2018-as év egyik legerősebb és témáját tekintve legaktuálisabb hazai mozija Schwechtje Mihály Remélem legközelebb sikerül meghalnod :-) című filmje volt, és a rendező új alkotása nem ígér kevesebbet, mint egy égetően fontos jelenkori probléma vizsgálatát. Ez pedig röviden a túlterheltség, amit három ember egymással szorosan összefonódó sorsán keresztül mutat be, egyetlen nap történéseibe sűrítve az eseményeket. Adva van egy fiatal lány, Bogi (Mari Dorottya), aki klasszikus éneket tanul a Zeneakadémián, mellette pedig bébiszitterkedéssel keres pénzt. Unokatestvére, Tamás (Polgár Csaba), valamint felesége, Zita (Jakab Juli) gyerekeire vigyáz. Az épp válságos időket megélő házaspár feszültsége átragad a gyerekekre, rajtuk keresztül pedig Bogira is, aki épp egy rendkívül fontos énekvizsgára készül. Minden a káosz és az összeomlás irányába mutat ebben a thrillerfeszültségű moziban.

  • Premier: február 13.
  • Forgalmazó: Mozinet

Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise

A korabeli feljegyzések és visszaemlékezések alapján készült film József Attila költő és Gyömrői Edit analitikus kapcsolatát meséli el. A vállalkozás abszolút független, a rendezői székben pedig az a Rózsa Gábor ült, akinek eddig elkészült két mozija (Mentés másképp és Legénybúcsú Extra) erősen megosztotta a közönséget. Ráadásul azok napjainkban játszódó, kitalált figurákkal operáló, könnyed vígjátékok voltak, harmadszorra viszont a rendező gondolt egy merészet, és gurított egy súlyos drámát, ami a költő utolsó éveiről szól, és azon belül is egy számára pusztító szerelemről. Az 1937-ben öngyilkosságot elkövetett József Attila 1934 és 1936 között Gyömrői Edit páciense volt, közben beleszeretett a nőbe, és gyönyörű versek sorát írta hozzá (például a Nagyon fáj címűt). A kapcsolat azonban mindkét fél számára lélekromboló volt, és odáig fajult, hogy az egyre inkább elboruló költő végül kést rántott az érzelmeit nem viszonzó analitikusra. 

  • Premier: április 10.
  • Forgalmazó: Rózsa Film

Csongor és Tünde

A rajzfilmrendező és képregényrajzoló Dargay Attila mindössze a képregényig jutott el Vörösmarty Mihály meseklasszikusával, ami a Füles magazin hasábjain jelent meg folytatásokban. Hogy annak idején miért nem készült ebből is egész estés mozi, meg hogy egyáltalán volt-e ilyen elképzelés, ami aztán dugába dőlt, azt nem tudjuk, ám most Dargay egykori tervei alapján elkészült egy hagyományos, 2D animációs film. Ketten rendezték: Máli Csaba, aki Dargay Attila egyik utolsó tanítványa volt, valamint Pálfi Zsolt, aki pedig Berg Judit Lengemesék című könyvéből készített sikeres rajzfilmet, majd sorozatot is. A 3D mesék korában 2D filmet készíteni bizonyos fokig merészség és menőség, de a Csongor és Tünde simán veszi majd az akadályt, egyfelől azért, mert Vörösmarty meséje egy örök kaland, fordulatos, izgalmas és érdekes egy mai gyerek számára is, másfelől pedig azért, mert az már az előzetesből is kitűnik, hogy a Dargay által megrajzolt figurák egyszerűen ellenállhatatlanok. A Csongor és Tünde igaz családi film, ami humor, cukiság meg színesség szempontjából is egy lapon lesz említhető bármelyik 3D-ben elkészült vetélytársával. 

  • Premier: április 17.
  • Forgalmazó: Fórum Hungary

Minden rendben

Sós Bálint Dániel bemutatkozó nagyjátékfilmjét beválogatta az elsőfilmes versenyprogramjába a 75. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, ami egyfelől megsüvegelendő dicsőség, másfelől pedig még inkább felkelti a film iránti érdeklődést. A Nemzeti Filmintézet ma már sajnos nem létező Inkubátor Programjában megvalósult mozi Hajdu Szabolcs főszereplésével készült, és egy két gyerekét egyedül nevelő, özvegy édesapa tragédiáját és egy ahhoz kapcsolódó, súlyos morális dilemmát jár körbe. Mit teszel, ha a gyermeked súlyos balesetet okoz, és annak te vagy az egyetlen szemtanúja? Kiállsz az igazság mellett, amivel tönkreteheted a fiad életét, vagy hazudsz, hogy megvédd őt – legalábbis látszólag. A Minden rendben tipikusan az a film, ami a megtekintése után még sokáig velünk marad, és vitákra sarkall. 

  • Premier: tavasszal
  • Forgalmazó: CineSuper

(Borítókép: Filmsquad)

Címkék