Nem titok, hogy a szerkesztőségünk csupa könyvmolyból áll, imádunk olvasni buszon, metrón, villamoson, kávézókban vagy parkokban, ahogy könyvtárakban is. Rendszeresen írunk könyvajánlókat, de arról még nem nagyon beszéltünk, hogy a számunkra kedves könyveket honnan szerezzük be. Összegyűjtöttük azokat a budapesti könyvesboltokat, ahova szívesen járunk nézelődni, és ahonnan mindig könyvekkel teli szatyorral jövünk el.

A kis könyvesboltok varázsa abban rejlik, hogy megvan bennük az a személyesség, ami a könyváruházakból mára elveszett. Itt nem hagynak magatokra a sok ezer könyvvel – persze méretükből adódóan itt nyilván kevesebb a könyv –, hanem ízlés, téma, szerző, sőt hangulat vagy élethelyzet alapján szívesen ajánlanak nektek kiadványokat, melyek között – garantáljuk – még olyan szerző műve is lesz, akiről életetekben nem hallottatok, viszont olyan olvasmánnyal gazdagodtok, hogy biztosan visszatértek az adott boltba. Szerintünk szuper élmény, ha az eladókkal is beszélgettek, mert egy-egy ajánlás közben még azt is megtudhatjátok, melyik könyv hatott rájuk a legjobban, de irodalomról, a jelenlegi könyves toplistákról és a könyvkiadásról is eldiskurálhattok velük.

1. Atlantisz Könyvsziget

Akár egy órát is el tudunk tölteni ebben a klasszikus hangulatú könyvesboltban, de ha valaki a tudományok rajongója, akkor az egészen bele tud veszni a társadalomtudományi és filozófiai kötetektől roskadozó polcok látványába és persze bogarászásába. A város szívében található, kétszintes vásárlóterű könyvesbolt magyar és idegen nyelvű választéka is impozáns, megtalálhatók itt az Atlantisz Könyvkiadó kiadványai, de csodaszép művészeti albumokat és persze némi szépirodalmat is találhattok a kínálatban. Mi szívesen szerezzük be náluk az idegen nyelvű kiadványokat is, hiszen elég jó áron szerzik be őket, ráadásul az Atlantisz munkatársai igazi ritkaságokat is képesek felkutatni. 

2. Bestsellers Bookshop

Azért is szeretjük a Bestsellerst, mert egy picit olyan hangulata van, mintha valahol külföldön járnánk – és ezt nemcsak az idegen nyelvű könyvek miatt mondjuk, de a portáljukról is hamarabb jut eszünkbe egy angliai város, mint Budapest. Elsősorban angol nyelvű könyveket, albumokat és folyóiratokat találtok náluk, de van néhány francia, német, spanyol és olasz nyelvű könyv is, sőt, néha holland, portugál és ukrán nyelvű kiadványokat is találhattok náluk. A TikTokon most pörgő külföldi címeket is beszerezhetitek náluk, ugyanis folyamatosan figyelik az újdonságokat, és igyekszenek minél gyorsabban alkalmazkodni a kereslethez, sőt a nagy szenzációkat általában már ők is a hivatalos megjelenés napjától árulják. Rengeteg fantasy-, romantikus vagy young/new adult könyvet láthattok a polcokon, ahogy klasszikus irodalmat és non-fictiont is, de van kifejezetten gyerekkönyvrészleg is. Nem csoda, hogy turisták és expatok is egymásnak adják a kilincset a Bazilika közelében található könyvesboltban.

3. BookUp Könyvesbolt

Bár eredetileg pop-up könyvesboltként indultak, mára már egy szuper állandó üzlet várja az olvasókat a Pozsonyi úton, ahol alapvetően három könyvkiadó, a 21. Század, a Centrál és a HVG könyveit találjátok meg. A gyerekkönyvektől a szórakoztató és a szépirodalmon át a szakácskönyvekig minden műfajban tartanak valamit, több mint ezer cím közül lehet válogatni, úgyhogy érdemes betérni és böngészgetni, az angol nyelvű könyveket pedig egy külön térbútoron találjátok. Ha pedig elveszve éreznétek magatokat a rengeteg cím és műfaj között, az eladók örömmel igazítanak el benneteket, hogy megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb olvasmányt, legyen szó romantikus lélekmelengetésről vagy dermesztő izgalomról.

4. Írók Boltja

Na ez az a könyvesbolt, ahol a bölcsészek és a kortárs magyar irodalom rajongói havi szinten biztos, de lehet, hogy ennél is gyakrabban megfordulnak. Fő profiljuk a kortárs magyar és világirodalom, de nagy választékban találtok itt versesköteteket, társadalomtudományi könyveket, gyerekkönyveket és művészeti albumokat is. Sőt, itt annak is nagy a valószínűsége, hogy vásárlás közben összefutunk egy-két kortárs magyar íróval, költővel, amint ők is épp a könyveket bújják. Az Írók Boltja egyik különlegessége, hogy nem csak boltként funkcionál: a galérián rendszeresen tartanak könyvbemutatókat, irodalmi és egyéb kulturális vagy társadalomtudományos beszélgetéseket. És hogy mi a másik érdekesség? A 30-as években ebben az épületben volt az írók és művészek legkedveltebb kávéháza, a Japán, ahol például József Attila is gyakran írta verseit, de itt volt Lechner Ödön és Szinyei Merse Pál törzsasztala is. Az egykori kávéház világát hangulatos teázó idézi. Ha arra jártok, ne csak a könyvespolcokat, hanem a kirakatot is lessétek meg, mert a munkatársak mindig különleges képi világot varázsolnak.

5. Klauzál13

Érdekes hely a Klauzál13, hiszen egyszerre könyvesbolt és kortárs galéria, ahol ismeretterjesztő könyvek és albumok egész sorát találhatjátok. A kínálat leginkább a kortárs művészetekre fókuszál: megtalálhatjátok a zene, a festészet, a fotográfia és a filmművészet legnagyobb alakjait felvonultató kiadványokat, ahogy az építészet meghatározó stílusait bemutatókat is, de találtok a dizájn, a divat vagy épp a gasztronómia világába kalauzoló könyveket is. Sőt judaisztikai témájú kiadványok is akadnak bőven, ami persze nem véletlen, hiszen az üzlet a zsidó negyedben található, ráadásul gyakran könyvbemutatók és kiállítások helyszíneként is szolgál.

  • 1072 Budapest, Klauzál tér 13.
  • Facebook

6. Láng Téka Könyvesbolt

Nagyon is ajánlott felkeresni ezt a Pozsonyi úti könyvesboltot, akkor is, ha épp nem vennénk könyvet, mert nagyon jól el lehet beszélgetni itt az irodalomról és a könyvekről. Bár ottjártunkkor csak megnézni szerettük volna az üzletet, mégis könyvekkel teli szatyorral jöttünk ki, ráadásul az ott töltött idő is felüdülés volt, ugyanis az eladó minden könyvről olyan élvezettel mesélt, hogy legszívesebben minden általa ajánlott olvasmányt megvettünk volna. Szóval akkor sincs semmi gond, ha valaki úgy lépi át a könyvesbolt ajtaját, hogy nincs a fejében egy szigorú lista a beszerzendő könyvekről, mert itt biztos, hogy megtalálja a magának valót. Kínálatukban leginkább a kortárs magyar és nemzetközi irodalom könyveit fogjátok megtalálni, sőt, mivel a bolt alapvető profilja a judaika, több különleges, a zsidósággal foglalkozó könyvet is találtok itt. Bár elsőre nagyon kis üzletnek tűnik, a bolt különlegessége, hogy a könyvespolcok mögött még több könyvespolc rejtőzik, ugyanis elhúzhatók. Érdekesség, hogy a Láng Téka volt az első magántulajdonú könyvesbolt itthon, és a Pozsonyi Piknik is hozzájuk kötődik: Rédei Éva, a tulajdonos rukkolt elő az ötlettel a bolt alapításának 20. évfordulóján. 1989 szeptembere óta várják az olvasókat, idén pedig a 35. születésnaphoz kapcsolódva több közösségi ünneplést is szerveznek majd. 

7. Libertine Könyvesbolt

A Margit híd budai hídfőjénél lévő Libertine Könyvesbolt ideális választás azoknak, akik egy kicsit elveszve érzik magukat a könyvrengetegben, vagy épp elakadtak az olvasásban, és jól jönne nekik a segítség, mert itt biztosan lesz olyan, aki a kezükbe ad egy olyan könyvet, ami megszólítja őket. Az üzletben a legkülönfélébb könyveket lehet megtalálni, Stephen Kingtől a kortárs magyar irodalmon és az olyan klasszikusokon, mint Szerb Antal vagy Rejtő Jenő át egészen a gyerekkönyvekig és a pszichológiáig. Hogy minél frissebb és színesebb legyen a kínálat, rendszeresen figyelik a könyvmegjelenéseket és a BookTokot is, ezért sok külföldi bestsellert is felfedezhettek a polcokon. A kínálatban megtaláljátok Szabados Ági kedvenc könyveit, a NIOK könyvklub ajánlásait, a Libertine Kiadó saját könyveit és több különleges angol nyelvű kiadást is. Aki átlépi a küszöbét, az egy picit a Roxfortban érezheti magát, bár a bájos hangulatról A szerelem hálójában című film is eszünkbe juthat.

8. Pagony Könyvesbolt

A Bartók Béla út Gellért térhez közeli részén találjuk a Pagony Kiadó legnagyobb boltját, ahol nemcsak a kortárs gyerekirodalom legjavából szemezgethetünk, de közösségi térként is működik. Van egy remek kávézójuk, ahol különleges bögrékből kortyolgathatjuk a lattét, a kicsik pedig a babyccinót, de találunk egy kis játszósarkot is konyhával és vonattal. A kamaszok is válogathatnak és olvasgathatnak a kanapén vagy az olvasósarokban, illetve a pincében működik a Rumini Kalandszoba. Emellett számos program is van náluk, a könyvbemutatótól a baba-mama klubon át kreatív foglalkozásokig. A Pagony erőssége a jó hangulat, illetve hogy az itt dolgozók maximálisan felkészültek és segítőkészek, 0-tól a 14+-os, nagyobb kamasz korosztályig is tudnak ajánlani könyveket, játékokat, ha segítségre van szükségünk. A budai egység mellett mi a Bakáts téri boltjukat is ajánljuk, amit szintén összekötöttek egy kedves kávézóval, de városszerte több helyen megtalálhatók a könyvesboltjaik.

  • Bartók Pagony: 1114 Budapest, Bartók Béla út 5.
  • Bakáts Pagony: 1097 Budapest, Bakáts tér 8/A
  • Facebook

9. Rózsavölgyi és Társa Zeneműbolt

A Rózsavölgyi Zeneműbolt 1850 óta – azaz 174 éve – működik ugyanazon a pesti téren, a Szervita téri, Lajta Béla tervezte épületbe 1912-ben költöztek. Érdekesség, hogy az eredeti profiljukat megtartó európai boltok között ez az egyik legrégebbi. Mindig volt a zeneművek mellett más választék is, elsősorban az aktuális technikai újdonságokként folyamatosan megújuló hanghordozók, de a mai napig vannak a bolt kínálatában koncertjegyek, könyvek és képzőművészeti alkotások is. Aki betér az üzletbe, az leginkább szépirodalmi, szórakoztató, személyiségfejlesztő, tudományos, művészeti és persze rengeteg zeneművészeti, magyar és idegen nyelvű művek aktuális választékát fogja megtalálni a polcokon. Míg régebben a bolt feletti térben kamararendezvényeket tartottak, 2011 óta a Rózsavölgyi Szalon működik itt, ahol színházi előadásokkal, könyvbemutatókkal, irodalmi beszélgetésekkel és zenés estekkel várják a közönséget. 

10. Olvasók Boltja

Bár elsődlegesen a Typotex kiadványait találhatjátok meg az Olvasók Boltjában, lévén ez a mintaboltjuk, mi külön örülünk, hogy több kisebb független kiadó könyvei is elérhetők náluk, így a Csirimojó, a Sonora vagy az Ampersand választéka is megtalálható. Választékukat az olvasók igényei alapján frissítik, de kiemelt helyet foglalnak el a magas minőségű klasszikus és kortárs szépirodalomi művek, a gyerekkönyvek kicsiknek és nagyobbaknak, valamint az ismeretterjesztő munkák a legkülönfélébb témákról, de szakácskönyvet és krimiket is találtok náluk. Mindig vannak akciók, és eleve 15–25%-os kedvezménnyel vásárolhattok, ráadásul az itt dolgozók a raktár legmélyéről is felkutatják azokat a könyveket, amiket máshonnan már nem tudtok beszerezni. A bolt kutyabarát, a legkisebbeket gyereksarokkal várják, és ha már arra jártok, a kirakatot is lessétek meg, mert mindig nagyon izgalmas megjelenést adnak neki. 

Bár mi most erre a 10 könyvesboltra koncentráltunk, számtalan szuper üzlet van még Budapesten, amit érdemes felkeresnetek. A teljesség igénye nélkül ilyen az Örkény István könyvesbolt, az Oxford Bookshop, a Magvető Café, a Massolit Books & Café, a Vince Könyvesbolt, az ISBN könyv+galéria, a FUGA könyvesboltja, a Huszár Gál Könyvkereskedés vagy a Könyvudvar (ide a megmaradt raktári részlegekről kerülnek a könyvek, és elég nagy kedvezménnyel vásárolhattok). Szerintünk jó néha lemondani a vadonatúj könyvek beszerzéséről és helyettük felkeresni az antikváriumokat, mert ott legalább annyi érdekes olvasnivalót találtok, mint a könyvesboltokban. Ha nem tudtok eligazodni, hogy hová érdemes menni, akkor ajánljuk egy korábbi cikkünket, ahol összegyűjtöttük a kedvenc antikváriumainkat.

(Borítókép: Írók Boltja, Koncz Márton - We Love Budapest)

Címkék