Több budapesti kiállítás is a végéhez közeledik 2025 első hónapjaiban, ezért érdemes gyorsan eszmélnie annak, aki még nem látta például Munkácsy Mihály nagyszabású kiállítását a Szépművészeti Múzeumban, a Frida Kahlo fotóiból nyílt tárlatot a Mai Manó Házban vagy éppen a biedermeier stílus legérdekesebb képeit a Magyar Nemzeti Galériában.

A kiállításokkal úgy vagyunk, pláne ha nagyobb volumenűek, ezért több időt kell a megnézésükre szánni, hogy majd valamikor sort kerítünk rájuk, elvégre több hónapunk van rá. Aztán egyszer csak azzal szembesülünk, hogy már bezártak. A január és a február pont egy ilyen időszak, amikor sorra zárnak be a nagyobb kiállítások, hogy a tavasszal nyíló újaknak adják át a helyet. Érdemes hát végignyálazni, hol mi és mikor zár be. Előny, hogy az év első két hónapja még visszafogottabb a programokat illetően, így viszonylag kevés dolog veszi el az időt, a figyelmet és a lehetőséget egy kiadós múzeumi látogatás elől. 

Mai Manó Ház

Az ősz egyik nagy durranása volt a mexikói festőnő, Frida Kahlo fotógyűjteményéből nyílt kiállítás a Nagymező utcai kiállítóhelyen. A tárlat, ami 2009 óta járja a világot, és végre hozzánk is eljutott, október közepén nyitott és mivel most meghosszabbították, február 9-én zár be. Frida vonzódott a képekhez, nemcsak festette azokat, de szenvedélyesen gyűjtötte a fotókat, sőt maga is – hobbiszinten ugyan, de – kattingatta a gépet. A kiállítás a tekintélyes gyűjtemény 241 darab fotóját vonultatja fel, aki szeretne árnyalt képet kapni Frida Kahlo életéről, annak már csak pár napja van pótolni a hiányt. 

Szépművészeti Múzeum

A Hősök tere monumentális kiállítóhelyén két kiállítás is zár az év elején, mindkettő az őszi-téli időszak kiemelt eseménye volt. Az ókori Mezopotámia kultúráját és művészetét bemutató tárlat október elején nyitott meg, és február második napján zár be. Az alapos, mélyreható és sok szempontú művészettörténeti kiállítás mellett a másik nagyszabású tárlat a Munkácsy-kiállítás, melynek megtekintésére valamivel több idő marad: a november 27-én nyitott kiállítás március 30-án zár be. Ha már az ókori Mezopotámia miatt felkeressük a Szépművészetit, akkor egy füst alatt a 181 éve született és 125 éve elhunyt festő életművét bemutató kiállítást is megnézhetjük. 

Műcsarnok

Szemben a Szépművészetivel, a Műcsarnokban is zárnak az ősszel nyitott kiállítások, melyek közül a legnagyobb figyelmet érdemlő és méretét tekintve is a legnagyobb tárlat a 91 éves Keserü Ilona festészete előtt tisztelgő, ami három tematikus egységbe foglalva vizsgálja a festőnő munkásságát. A kiállítás január 26-án zár be. A Műcsarnok további, kisebb kiállításai (Farkas Ádám, Kulinyi István, Swierkiewicz Róbert, Jovián György, Pácser Attila) is január és február folyamán zárnak be. 

Magyar Nemzeti Galéria

A Várban található Nemzeti Galéria idén ősszel a biedermeierre tett fel mindent: október végén nyitott meg a február 9-én bezáró kiállítás, aminek Biedermeier mindennapok a címe, és nagyrészt festményeken meg iparművészeti tárgyakon és bútorokon keresztül mutatja be a korszakot, annak hétköznapjait, kitekintve az élet minden területére, a politikától kezdve a társasági életen át egészen addig, hogy hol mi került az asztalra. A reformkortól a kiegyezésig tartó korszakot a tárlat izgalmasan, színesen és alaposan járja körbe. 

Kiscelli Múzeum

Budapest egyik leghangulatosabb múzeumában, az óbudai Kiscelliben több kiállítás is nyitott ősszel, ezek közül egy zár be az év első felében (az Ország Lili majd csak áprilisban, a Kádár-kor textilművészetét feldolgozó pedig március 31-én), méghozzá a Mézes élet című, ami egy gasztro- és ipartörténeti tárlat. A középpontjában a Beliczay család áll, akik 1831-ben nyitották meg első műhelyüket Pesten, és akik nagyon sokáig (az 1949-es kényszerű államosításig) meghatározó jelentőséggel bírtak a városban a viaszgyertya- és a mézeskalács-készítés terén. A kiállítás február 23-ig látható.

Ludwig Múzeum

A Müpa-szomszéd modern művészeti kiállítóhelyen is két kiállítás zár az év elején. Az egyik az a kiállítás, amivel a 2024. évi, sorrendben 60. Velencei Nemzetközi Képzőművészeti Biennálén a Ludwig Múzeum képviselte az országot: ez Nemes Márton Techno Zen című tárlata, amit régebbi és pár új munkával egészítettek ki. A kiállítás március 2-án zár. Ekkor már nyitva lesz a Női kvóta 02 című új kiállítás, melynek első fejezete (Női kvóta 01) most még pont látható a Ludwigban, mielőtt január 12-én bezár.

Néprajzi Múzeum

A gigantikus városligeti múzeumban több időszaki tárlat is látható. Ezek közül a legérdekesebb talán az, ami január 19-én zár, és az ősi, ókori Kína gasztrotörténetével foglalkozik. Nemcsak a korszakról korszakra folyamatosan változó étkezési szokásokat ismerhetjük meg, de azt is, hogy mikor mi került pontosan az asztalra. A másik kiállítás ugyan nem gasztronómiai, mégis az evéshez kötődik. Egészen pontosan a nem evésről szól a zágrábi Néprajzi Múzeum vendégkiállítása: a Korgó valóság című tárlat, ami február 13-ig tart nyitva a Néprajziban, az éhezés témáját járja körbe. 

Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

A tavaly alaposan megnőtt kiállítóhelyen egyszerre több kiállítás is fut a névadó állandó tárlata mellett. Ezek közül pár be is zár az év elején. Nézzük, miket kell még bepótolnunk ezek közül a zárásig. Február 9-én zár Ara Güler török fotós életmű-kiállítása, aki végigfotózta a XX. századi török nagyvárost hosszú élete során, nem véletlenül illetik őt az „Isztambul szeme” névvel. Január 31-én zár a magyar származású fotográfus, Esther Horvath kiállítása, aki 2019 óta követi nyomon fényképezőgépével a norvégiai Spitzbergákon található Nyugat-Ålesundot, a világ legészakibb pontján működő, tíz országot tömörítő nemzetközi tudományos kutatóbázis életét. Február 25-én pedig az a csoportos kiállítás (Apropó, Kertész) zár majd be, melynek szereplői André Kertész munkásságának egy-egy fontos alkotását gondolták tovább.

Óbudai Múzeum

Végül, de nem utolsósorban menjünk el az óbudai Fő térre, ahol a kerület első számú múzeumát is találjuk. Itt látható 2023 ősze óta az a tárlat, ami azoknak az íróknak és költőknek az otthonait mutatja be, akik a kerületben éltek huzamosabb ideig. A január 26-ig látható kiállításon sokan szóba kerülnek, Krúdy Gyulától kezdve Esterházy Péteren át Hollós Korvin Lajosig. Olyan érzése támad az embernek, mintha Óbuda lenne – ha nem is az egész világ, de – a magyar irodalom közepe. 

(Borítókép: Major Kata - We Love Budapest)

Címkék