A könyv mindig jó ajándék, a szakácskönyv pláne. A 2024-ben kiadott szakács- és gasztronómiai könyvek közül ezeket szerettük a legjobban. Válogassatok belőlük a fa alá!

1. Váncsa István: Olasz lakoma

Váncsa mester követői tudják, hogy a Lakoma-sorozat 2. kötetében foglalkozott már az olasz konyhával, a most megjelent Olasz Lakoma viszont egy átdolgozott, bővített kiadás, ahol a több mint 900 olasz recept mellé, ahogy azt Váncsától már megszokhattuk, kultúr- és gasztrotörténet is jár. A receptek mellett 43 izgalmas gasztroesszét is találunk benne – Váncsa ír a bolognairól, Szicíliáról, a radicchióról vagy az umbriai sonkákról és szalámikról. Váncsa könyve nem véletlenül juttatja eszünkbe a téma egyik legnagyobb klasszikusát, Lénárd Sándor A római konyháját – ugyanazt az érzést kelti az emberben: lehet Olaszország és az olasz konyha nélkül élni, de minek. Mindegy, hogy valaki főzni szeretne, vagy olvasni az olasz konyháról, Váncsa könyvének ott a helye a szakácskönyves polcon.

2. Szatmári „Főzelékes” Ferenc: Főzelékbiblia

Szatmári Feri az egyik legrégebbi, ma is „működő” magyar gasztrós arc: blogján 2013-ban kezdte el prédikálni a főzelékek szeretetét, első szakácskönyve pedig 2014-ben jelent meg. A neve annyira összefolyt a műfajjal, hogy sokan automatikusan az ő receptjeit keresik, ha főzeléket akarnak főzni. Feri küldetése, hogy a főzelék – a magyar konyha egyik legsajátosabb, legszerethetőbb fogása – újra hódítóútra induljon, és minél többet készítsük, együk. Főzelékbiblia című, új könyvében Ó- és Újszövetségre osztja a főzelékek világát, így megtaláljuk a hagyományos, nagymamás recepteket és az újhullámos „feriseket” is. A könyvben ezenkívül találunk eszközlistát, technikai leírásokat, régi és újhullámos köreteket is.

3. Ács Bori: Elfelejtett magyar konyha

Ács Bori első könyvének társszerzője nem más, mint Jókai Mór: a gasztroíró könyvének alapötlete, hogy elkészíti azt a listát, amely a Jókai által legfontosabbnak tartott 39 magyar receptet tartalmazza. Jókai szerint ezekből a receptekből állt volna az első és egyetlen hiteles és valóban magyar szakácskönyv – melynek elkészülésére végül majd 160 évet kellett várni. Bori könyve a nevezett 39 recepten kívül jóval több: bemutatja nekünk az izgalmas nyomozómunkát, amivel kibogozta, hogy egyik-másik recept melyik mai ételnek lehet az őse, megmutatja a magyar konyha paprikaboom előtti utolsó állapotát, és a könyv végére képet kapunk arról is, hogy milyen véletleneknek köszönhető többek közt a gasztronómia változása. Az Elfelejtett magyar konyha tipikusan az a szakácskönyv, amit a recepteken túl is el kell olvasni, az első betűtől az utolsóig. 

4. Rhiannon Lambert: A táplálkozás tudománya

Rhiannon Lambert az Egyesült Királyság egyik legmeghatározóbb dietetikusa, a szigetország egyik legismertebb táplálkozástudományi klinikájának alapítója. Könyvében egyrészt minden táplálkozással kapcsolatos alapfogalmat elmagyaráz, melyekkel nap mint nap találkozunk az interneten, másrészt segít rendet tenni az olyan megosztó kérdésekben, mint hogy egyik-másik divatos diéta valóban hasznos-e – mindenkinek. Könyvében tudományosan, mégis érthetően magyaráz el olyan fogalmakat, mint az emésztés, a bélflóra, a pre- és a probiotikumok, az aminosavak, a rostok, és tucatnyi másikat, melyekkel nap mint nap találkozunk. A szépen illusztrált, egyébként nem túl hosszú, érthető, olvasmányos könyv segítségével biztosan nem fogunk lefogyni, és egészségesebbek sem leszünk, viszont lesz egy komplex kép a fejünkben arról, hogyan működik a testünk – ez pedig jó első lépes lehet az egészségesebb élet felé vezető úton.

5. Ötvös Zsuzsanna: Több mint desszert

Ötvös Zsuzsi neve fogalom a hazai cukrászszakmában. A klasszika-filológusból lett cukrász híres arról, hogy akkurátusan, pontosan leírt receptjeit követve hibátlan lesz a végeredmény. Idei könyve, a Több mint desszert valóban haladó szint: hat kedvenc alapanyagával – kakaóbab, maláta, miso, virág, sajt és vaj készült 31 receptje mind tudásban, mind alapanyagban, mind eszközben túlmutat a szimpla házi cukrászaton. A receptek között vannak hagyományosabbak (mint a kapros-túrós pite), de olyan újhullámos desszertek is, mint a malátaszirupos puncskocka vagy a misós Eszterházy. A sütik egytől egyig imádnivalóan zsuzsisak – bátran ajándékozhatjuk mindenkinek, aki szereti a kortárs cukrászatot, és nem tegnap próbálkozott élete első piskótájával.

6. Balázs Barbi: Asszonypajtás konyhakalauza 21. századi spúroknak

A régi idők háziasszonyképző tankönyvéhez hasonlatos könyv afféle 0. szakácskönyv. Vannak benne receptek – nem is kevés, hiszen szakácskönyvről van szó –, de ami miatt ott a helye a polcon, az az, ahogy bemutatja, hogyan érdemes nekiállni a főzésnek, onnantól, hogy milyen felszerelés szükséges, azon át, hogyan hasznosítsunk újra, addig, hogyan főzzünk egyszerre gyorsan, szezonálisan és lehetőleg egészségesen. A könnyű kis könyv egy olyan komplex szemléletet mutat be, amivel régen a legtöbb háziasszony rendelkezett, mára azonban kiveszőben van, pedig sokaknak nagyon megkönnyítené az életét. Írója ugyanakkor nagyon is modern háziasszony, így aggodalomra nincs ok, szappant nem főznek benne, könnyű sárgaborsóhummuszt viszont igen. Saját háztartást indítóknak, a meglévő úszásával küszködőknek, pénzt/időt spórolni vágyóknak szuper ajándék!

7. Szederkényi Olga: Krimik és krémek

Szederkényi Olga könyve egyszerre szakácskönyv a brit–francia gasztronómia múlt századra jellemző receptjeivel és irodalmi nyomozás Agatha Christie valós és képzeletbeli világában. Fejezetenként tudunk meg egy-egy újdonságot Agatha Christie vagy Auguste Escoffier életéből, majd az étkezések sorrendjében – reggeli, ebéd, ötórai tea, vacsora és ital – odavágó részleteket olvashatunk az írónő krimijeiből, végül pedig a regényrészletekben bemutatott ételek elkészítési javaslatát Escoffier nyomán. A Krimik és krémek szuper meglepetés bárkinek, aki szereti a brit–francia konyhát, Agatha Christie krimijeit és az azokban bemutatott – a századforduló és a negyvenes évek közötti – Angliát.

8. Régi szegedi konyha – Rézi néni és Móra Ferencné szakácskönyvei. Cserna-Szabó András esszéivel

A magyar gasztronómia története tele van kitalált figurákkal és adaptált szakácskönyvekkel. A nagyrészt német és francia szakácskönyvekből tükörfordításokkal átvett, kitalált írok neve mögé bújtatott 19. századi szakácskönyvek divatja nyomós ok, hogy miért tudunk olyan keveset ma a magyar gasztronómia múltjáról. Ehhez képest a 19–20. század fordulójának két legnagyobb gasztronómusa, a szegedi piaristák főzőnője, Doleskó Terézia és Móra Ferenc felesége, Walleshausen Ilona műveikben valóban annak a kornak az alföldi és szegedi konyháját mutatják be. A két kötet számos kiadást ért meg, többször átírták őket, a kötetbe viszont két olyan verziót tettek, melyek kiadásakor az írók még éltek, így nagy valószínűséggel jóváhagyták a változatot. A kötetben megtaláljuk emellett Cserna-Szabó András esszéit, melyekben a két írót ismerhetjük meg jobban, illetve arra is választ kapunk, miért megkerülhetetlen a munkájuk a magyar gasztronómia történetében. A 130 színes illusztrációval gazdagon díszített kötetnek ott a helye minden háztartásban, ahol a magyar konyha története iránt kicsit is fogékony népek laknak. A könyv a tavalyi év utolsó napjaiban jelent meg, de mivel akkor kimaradt a fa alól, idén van lehetőségünk pótolni. 

9. Rácz-Gyuricza Dóra: 200 fokon 

Rácz Jenő feleségének első szakácskönyve kompakt, jól összepakolt receptgyűjtemény, ismertebb és kevésbé ismert receptekkel. A tematika alapvetően az szerző világáról szól, van benne fejezet, ami Dóra kedvenceit, van, ami a férje, Jenő kedvenceit, és van, ami az ő receptjeit tartalmazza, de a mindennapok gyors, praktikus ételei, a gyerekreceptek is kapnak egy-egy fejezetet, sőt, brazil ételekből is kapunk egy csokrot, a könyv írójának családja ugyanis sokáig élt a dél-amerikai országban. Rácz-Gyuriczának egyébként házassága előtt sem volt ismeretlen terep a konyha, a könyvéből egy rutinos háziasszony izgalmas receptjeit ismerhetjük meg, igényes képekkel.

10. Horváth Judit: Nagyszüleink kenyere mentesen

A kenyérsütés a Covid alatt ment nagyot, és bár ma már biztosan sokkal kevesebben kovászolnak, mint a lockdown alatt, a házi kenyérsütés ma is menő. Tucatnyi kovászolós könyv született azóta, Horváth Judit azonban azokra gondolt, akik nem ehetnek hagyományos kovászos kenyeret. Könyvében közel 100 menteskenyér-receptet sorakoztatott fel, a fehértől a barnán át a magosig. Sőt, külön fejezetben foglalkozik a péksütikkel, az ünnepi kenyerekkel, az alternatív péktermékekkel és a nagyvilág kenyereivel. Horváth Judit receptjeiben bátran bízhatunk, hisz ő maga is cukrász, egyébként pedig a Mentes Kovászműhely Facebook-csoport alapítója is. A könyvben nem csak receptek vannak, mindent megtudhatunk a mentes kovászolásról és a mentes lisztekről is. 

 11. Mad Cook Book

Aki otthon van a kézműves sörök világában, az nyilván ismeri a Mad Scientist nevét, illetve az Anker közben lévő Madhouse-t. A Madhouse nyitása szinte egybeesett a Covid miatti második körös lezárással, az azóta eltelt 4 év pedig nem nevezhető a magyar vendéglátás legkönnyebb időszakának, ők mégis mindent megtettek, hogy a Madhouse igazi kapocs legyen a gasztró, a művészet és a közösség között. Az elmúlt években több ismert ember, tévés személyiség, újságíró, művész, zenész, sok barát és támogató járt a konyhán egy-egy közös menü megalkotására. Ezekből az ételekből készült most a Mad Cook Book, amelyben ikonikus hazai ételek 21. századi változatától kezdve zsidó vagy ghánai ételeken át Jane Goodall receptjeiig sok minden megtalálható.

12. Csengetett, Mylord? A szakácskönyv

Évről évre kijön egy-egy ikonikus sorozat szakácskönyve – volt már Jóbarátok, Gilmore Girls, a Szex és New York pedig valószínűleg csak azért nem született meg, mert a lányok nagyrészt sült krumplit és/vagy salátát ettek a kávézóban 6 évadon át. A Csengetett, Mylord? viszont egy egész más műfaj, Mrs. Lipton konyhája ráadásul a sorozat egyik fontos helyszíne is volt. A 20-as években játszódó sorozat nevével fémjelzett szakácskönyv csupa olyan ételt mutat be, ami megjelent valahol a sorozatban. A sorozat rajongóinak, illetve azoknak, akik szeretik a II. világháború előtti brit konyha tipikus fogásait, tökéletes karácsonyi ajándék lesz!

Címkék