Közeleg a szép idő, úgyhogy mi is egyre több időt töltünk természetjárással vagy a város felfedezésével. Utóbbihoz nagy segítséget adnak a különféle Budapest tematikájú könyvek. Összegyűjtöttük a kedvenceinket, amik segíthetnek a fővárosi kalandozásokban. Van köztük legendákkal teli vagy egy kevésbé ismert, de annál izgalmasabb bérháztípust bemutató kiadvány, ahogy a főváros kortárs építészetét, a 60-as, 70-es évek Budapestjét bemutató és templomsétákat kerületekre lebontó is.

1/5

Zubreczki Dávid: Templomséták Budapesten

Zubreczki Dávid neve sokaknak ismerősen cseng, ugyanis évekig vitte az Urbanista blogot, amin rengeteg érdekességet olvashattunk Budapestről és az épületekről, de biztosan sokan vagytok, akik találkoztatok már vele különféle sétákon vagy podcastadásokban is. A Templomséták Budapesten című könyvet bátran ajánljuk mindenkinek, aki tavasszal a városban indulna felfedezőútra, mert egyrészt 21 séta- és 3 kerékpáros útvonalat találunk benne, másrészt olyan érdekességeket tudhatunk meg belőle, mint hogy a Szent Rita-templom egy gumijavító műhely átalakításával jött létre. Aki pedig a fővárostól kicsit messzebb merészkedne, annak érdemes beszereznie az urbanista Templomséták a Dunakanyarban című könyvét is.

2/5

Mizsei Anett–Palkó György: Budapest építészete 2000–2020

A kortárs építészet kicsit a meg nem értett művészet kategóriájába esik, holott számtalan jó ház született az elmúlt évek alatt, amelyek túlmutatnak a sablonirodaházakon. Érdemes a Palkó György fotográfus és Mizsei Anett építész által összeállított albumot nézegetnünk ahhoz, hogy átfogó képet kapjunk Budapest kortárs építészetének elmúlt 20 évéről. Van itt minden, a műemlékekben élő 21. századi megoldásoktól egészen a családi házakig, ahogy a kulturális intézmények és az oktatás terei meg persze a jelenünket meghatározó legfontosabb épületek is bekerültek a kiadványba. Az 50+1 fővárosi épületet bemutató Budapest építészete 2000–2020 könyvet már csak azért is érdemes lapozgatni, mert tele van jobbnál jobb fotókkal.

3/5

Mártonffy Melinda: Franciaudvaros bérházak Budapesten

Budapest egyik kevésbé ismert, viszont az egyik legötletesebb és legváltozatosabb bérháztípusa a franciaudvaros bérház. Városi bóklászások során már biztosan mindenkinek megakadt a szeme egy-egy ilyen, hátrahúzott homlokzatú épületen, ami izgalmasan töri meg a városszövetet, csak nem biztos, hogy ismertük az elnevezést. Mártonffy Melinda művészettörténész Franciaudvaros bérházak Budapesten I. és II. című, gyönyörű fotókkal és archív képekkel gazdagon illusztrált könyve segítségével a főváros eddig ismeretlen világát fedezhetjük fel. Sőt, a könyv végén sétaútvonalakat is találunk, amik lejárása erősen ajánlott.

4/5

Kordos Szabolcs: Egy város titkai

Kordos Szabolcs könyve tele van rejtéllyel és legendával, olyan városi történeteket gyűjtött össze, amelyek nem feltétlenül szerepelnek a Budapest-albumokban. A Budapesti legendák – Legendás budapestiek című könyvben bűnözők, mágnások, tudósok, titkos bunkerek és kuplerájok történetét olvashatjuk, ráadásul olyan szórakoztatóan megírt szövegekkel van dolgunk, amikbe viszonylag könnyű belefeledkezni. A szórakoztatás persze nem megy a pontosság és a valós történelmi tények rovására, a szerző történészekkel, muzeológusokkal és írókkal járta be Budapestet.

5/5

Kuti Zoltán: Budapesti időutazás

Kass János és Mácsai István 1963-ban rajzolt térképe adta a löketet Kuti Zoltán Budapesti időutazás című könyvéhez, amivel a 60-as, 70-es évek Budapestjét barangolhatjuk be. Olvashatunk régenvolt épületekről, változásokról, jellemző figurákról és a város hétköznapjairól, sőt a művészek által készített, 1972-es térkép újrakiadott verziója is színesíti a kötetet. A könyv mesél a korábban emelt házak megváltozott sorsáról és a pesti oldal szállodasorának megszületéséről is, de van benne szórakozás, kultúra, kereskedelem, sport, ipar és lakhatás is.

Címkék