3/25
Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga
Viszonylag kevesen tudják, hogy a szűk utcában álló, romantikus stílusú épületet a valaha élt egyik leghíresebb bécsi építész, Otto Wagner tervezte a pesti zsidóság – azon belül is a status quo ante közösség – számára. A bécsi szecesszió iskolateremtő mestere tervezte többek között a bécsi földalatti jó néhány épületét is. A homlokzat középső részén díszített keretű kettős ablakokat és Mózes két kőtábláját láthatjuk. Az 1869 és 1872 között épült zsinagóga jellegzetes része a szimmetrikus homlokzat fölé emelkedő két minaretszerű, kupolás torony. A szürkés sárga vakolást vörös téglából készült csíkok és kék színű zománcos téglák díszítik. A nyolcszögletű belső tér fölé magas és díszes kupola került, alatta nyolc karcsú vasoszloppal és mór hatást utánzó Alhambra oszlopfőkkel. A falakon arany, kék és vörös színű reliefeket találunk. A II. világháború óta romos épületet 1959 óta nem használják vallási célokra.
4/25
A Magyar Nemzeti Múzeum kertje
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy hamarosan megújulhat a belváros szívében elhelyezkedő történeti park. Ráfér a felújítás, a növények jelenleg elöregedettek, az utcabútorok leharcoltak, az úgynevezett kertészház is csak emlékeztet egykori önmagára. A park adottságai egyébként csodásak, így a megújulás után könnyen egy új belvárosi oázis jöhet létre.
7/25
Király fürdő (Fő utca)
A klasszicista homlokzat mögött egy megjelenésében kissé balkáni hangulatot árasztó fürdőt találunk. Komoly múltra tekint vissza: építését még 1565-ban kezdte meg Arszlán budai pasa, majd 1796-ban a König család birtokába került, innen származik manapság is használt neve. A kupolás medencetér, a törökös belső udvar, az épületrészletek mind hangulatosak, de csak remélni tudjuk, hogy pár éven belül olyan igényességgel újul meg, ahogy a város többi fürdőépülete.
9/25
Vajdahunyad vára (Városliget)
Szintén a Liget Budapest egyik viszonylag keveset emlegetett pontja a történelmi, Alpár Ignác-féle épület felújítása. Eredetileg az 1896-os millenniumi ünnepségre készült, de egy évtizeddel később az ideiglenes pavilonok helyére állandó épületet emeltek a fővárosiak kérésére. Ma is használatos nevét a vajdahunyadi várat ábrázoló főhomlokzatáról kapta, de számos további épületrészletet fölfedezhetünk a történelmi Magyarország építészeti örökségéből.
10/25
A Capa Központ épülete (Nagymező utca)
Az épület egy része eleve múzeumi célokra épült. A bérháznak, egykori műteremlakásoknak, kiállítótereknek és a régi Tivoli Színháznak is helyet adó együttest Ernst Lajos műgyűjtő építtette 1912-ben. A szecessziós épület terveit Fodor Gyula építész készítette, de a tervezésben részt vett a műgyűjtő tulajdonos is. A földszinten eredetileg kávéházat akartak nyitni, de végül az akkori Pest legnagyobb mozgóképszínháza, a 700 férőhelyes Tivoli mozi nyitott meg benne. Az udvar, a lépcsőház és a belső terek jó állapotban vannak, de a homlokzat állapota, az omladozó vakolat, a töredezett plasztikai díszek ebben az esetben finoman szólva sem a fővárosi műemlékvédelem sikertörténetéről tanúskodnak. Robert Capa neve ma is sok külföldit vonz – nem csak miattuk, de miattuk is kötelesség lenne felújítani az értékes szecessziós házat.
20/25
Nyugati pályaudvar
A világszerte híres Eiffel-iroda, illetve az osztrák August de Serres által tervezett épület 1877-ben nyitotta meg kapuit. Középpontjában a majdnem 150 méter hosszú, 42 méter széles csarnok áll. A körút felőli oldalon a háromszögű oromzattal zárt üveghomlokzat két oldalán egy-egy téglából készült épületrészt találunk, rajtuk két-két toronnyal. Talán ezeken a részeken leginkább szembetűnő az épületegyüttes rossz állapota. Ideje lenne felújítani, hiszen ez Budapest egyik kapuja, de a felújított vasúti műemléképületek önmagukban is a város fénypontjai közé tartozhatnának, ahogy erre számos nyugat-európai példa is akad.
21/25
Keleti pályaudvar
Kevés épületen lehet szemléletesebben bemutatni a jelenben, hogy egy rossz állapotban lévő épület milyen állapotban lehetne. A Thököly út felőli oldal várócsarnokait – a mennyezeten Lotz Károly falfestményeivel – néhány éve mintaszerűen helyreállították, de tőle néhány méterre magas árréssel dolgozó pénzváltók, kebabosok, talponállók sora, igazi balkáni hangulat. A Rochlitz Gyula által tervezett épület homlokzata viszonylag rendben van, de erre az épületre is ráférne egy alapos felújítás.