1/11
-
Már az útlevelekben sem divat pecsétet gyűjteni, helyette manapság a hűtőszekrények ajtaja készül leszakadni a sok emlékként begyűjtött hűtőmágnes miatt, a múltban viszont a poggyászok, kofferek lettek felcímkézve. Ha valakinek nagyon zsúfoltra volt matricázva a bőröndje, az egyértelműen arról árulkodott, hogy az illető beutazta már a világot. Pihent már a londoni Park Hotelben, a New York-i Plazaban vagy a cannes-i Hotel Negrescóban. A szállodáknak kiváló reklám volt, hogy az elegáns vendég felcímkézte poggyászát az adott hotel grafikájával. Antik piacokon még a mai napig találkozni ilyen csomagokkal, ám a legtöbb erősen rongálódott: korukból és sorsukból fakadóan is. Szerencsére sok gyűjtő foglalkozik a matricák kutatásával, restaurálásával, ilyen például Tom Schifanella is, aki flickr fiókjában is megosztott már sok matricát. Magyarországon nagy divatja volt ezeknek a kis grafikáknak, a legtöbb balatoni és budapesti szálloda saját címkét gyártatott, ezeket pedig úgy kellett felapplikálni a legtöbbször fa-, vagy bőrkofferekre, mint a bélyeget a levélre. Gyűjtésük valóságos sportnak számított, ezért igyekeztek a szállodák minél szebb, látványosabb, hívogatóbb dizájnnal előrukkolni. Csodaszép darabokat találtunk, melyek sokszor már sajnos nem létező hoteleket népszerűsítettek.
2/11
Grand Hotel Dunapalota
1913-ban nyílt meg a szálloda, Ritz néven, a kor legelegánsabb hoteljeként tartották számon. Három évvel nyitása után Dunapalotára változtatták nevét. A fényűző épület saját tetőkerttel rendelkezett, szuper dunai panorámával. Ma az Intercontinentalt találjuk itt.
3/11
Hotel Carlton Budapest
A Korzó szintén rendkívül elegáns szállodája sok mindenben megelőzte korát: a Dunáról egy alagutat építettek irányába, hogy a tüzelőanyagot és az élelmiszereket azon szállítsák közvetlen a Carltonhoz. 93 modern szobája volt villanyvilágítással, központi fűtéssel, rádióval, telefonnal, sőt saját pálmakerttel is rendelkezett. Kávéházát sokat látogatta Karinthy Frigyes. Egykori helyén ma parkoló áll.
4/11
Hotel Béke
A századforduló idején Fábri Henrik kávékereskedő angliai és távol-keleti utazásai hatására korszerű szállodát szeretett volna építtetni a Nyugati tér környékén. Britannia néven üzemelt hotele 1913-tól, majd a háborúban bombatalálatok érték, és hadikórház üzemelt itt egy ideig. Béke Szálló néven nyitott újra, Kupolájában pezsgő társasági élet folyt, olyan nagy nevek léptek fel esténként, mint Hofi Géza, Feleki Kamill vagy Máté Péter. 1988-tól a Radisson SAS hotellánc tagja, 2009-tól a Radisson Blu Béke Hotel nevet viseli.
6/11
Hotel Szt. Gellért Szálló
1916-18 között szecessziós stílusban épült szálloda és gyógyfürdő ma már külön egységként üzemel. Az egyik legszebb panorámával bíró szállodánk, mely mai napig közkedvelt a külföldiek körében.
7/11
Hotel Metropol
1896-ban épült szálló a Rákóczi úton, mely népszerűségét a Keleti pályaudvar és a Lóversenypálya közelségének köszönhette. A '40-es évektől hangulatos kerthelyisége miatt választották sokan a Metropolt, mely egy időben Pannónia Hotelként üzemelt, ma pedig a Mercure szállodalánc tagja.
10/11
Grand Hotel Margitsziget
Az 1873-ban épült Margitszigeti Nagyszálló Ybl Miklós tervei alapján jött létre. Az 1965-ös nagy árvíz hatására következő év januárjában beomlott a kiürített szálloda egy része. Ma négycsillagos hotelként üzemel, földalatti folyosó köti össze a Thermal szállóval, melynek gyógyvizét a Grand Hotel vendégei is használhatják.
11/11
Park Hotel
A Baross téren ma is hotelként üzemelő Grand Hotel Park Nagyszálló egykor sokkal díszesebb épület volt. Ahogy a Metropol, úgy a Park is a Lóversenypálya miatt vonzott sok tehetős vendéget.
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!