8/12
Lipótvárosi Szent István templom (Szent István-bazilika)
A Bazilika építését 1851-ben kezdték meg az esztergomi és az egri székesegyház tervezőjeként is ismert Hild József tervei szerint. Ybl 1867-ben, Hild halála után veszi át az építés irányítását. Az addigi klasszicista terveket átdolgozva alapvetően neoreneszánsz külsőt képzel el a hatalmas, városképi jelentőségű épület kialakítására. Az építkezést számos, nem Ybl hibájából bekövetkező, nem várt esemény - így a kupola beszakadása - hátráltatta, így a befejezés és a belső tér díszítése Kauser József nevéhez köthető. Három korszak és három mester: az eredmény mestermű, mely a ma napig a város látképének meghatározó épülete.
A főhomlokzaton, a timpanon alatt az alábbi mondat olvasható: EGO SUM VIA, VERITAS ET VITA, vagyis Én vagyok az út, az igazság és az élet. Az épület magassága a Parlamenthez hasonlóan 96 méter, így nem csoda, hogy a kupola körkilátójából páratlan kilátás tárul szemünk elé - feltéve, hogy megmásszuk a lépcsőfokokat. A görög kereszt alaprajzú - tehát nem bazilikális elrendezésű - belső tér díszítése, így a kupola kialakítása, Lotz Károly falfestményei, Székely Bertalan és Than Mór mozaikjai, a Kauser-féle baldachinos főoltár és Stróbl Alajos szobrász Szent Istvánt ábrázoló alkotása is lenyűgözi a látogatót.
9/12
Fővámház (Corvinus Egyetem)
A Dunára néző, monumentális épület három nagyméretű udvarában egykor lovaskocsik, ma egyetemisták közlekednek és időznek. Az épület alatt raktárként szolgáló pincerendszer kapott helyet, amelyet alagutak segítségével kapcsoltak a folyóparthoz. Az épület 170 méteres homlokzatát oszlopos erkélyekkel, valamint a kereskedelem, a közlekedés és a művészetek allegorikus szobraival díszítették. Említést érdemelnek a belső udvar öntöttvas oszlopai is.
11/12
Operaház (Magyar Állami Operaház)
Az Operaház - melynek épületét korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk - Ybl egyik legfontosabb és legismertebb alkotása. Harmonikus, elegáns és funkciójának a mai napig megfelel. A kocsifeljáró fakockái, a carrarai márványból faragott szfinxek, Liszt és Erkel szobrai, a Vörös Szalon, a nézőtér kupolája mind az épület - és egyben Budapest - elválaszthatatlan részeivé váltak.