Pünkösdhétfővel kaptunk egy plusz pihenőnapot, mi pedig adunk három tippet, hogy mivel töltsétek el: túrázzatok, bringázzatok vagy strandoljatok!

Kirándulás Biatorbágyon és környékén

Ha már kaptunk egy plusznapot, el is hagyhatjuk Budapestet, és szétnézhetünk a környéken. Választási lehetőség számtalan adódik, mi most Biatorbágyra böktünk a térképen, egyfelől azért, mert nincs messze – mindössze 17 km-re van Budapesttől –, másfelől pedig azért, mert sokak szemében a település egyenlő a viadukttal és Matuska Szilveszter legendájával.

Pedig jóval több rejlik a Budakeszi járásban található kisvárosban, mint a fentiek. A biatorbágyi kettős vasúti völgyhíd ma már csak látványosság, bár annak pazar. Mivel a vasút ezt a vidéket elkerüli, így a viadukt sétányként és kerékpárútként funkcionál.

Akad Biatorbágyon más látnivaló is, például a napjainkban iskolaként működő Sándor–Metternich-kastély, a Szent Anna-templom, illetve a 12. századból származó Szent Kereszt-templom romja a református temetőben. Kirándulóhelyek is találhatók szép számmal Biatorbágy közelében. Mindjárt ott van a lenyűgöző méretekkel bíró Nyakas-kő, melyre felmászva a környék a lábunk előtt hever. Hangulatosak az ürge-hegyi présházak és pincék, de a Peca-tavat is érdemes felkeresni és tenni körülötte egy sétát. Ha pedig megéheztünk és megszomjaztunk, több remek helyet is találunk Biatorbágyon (például a Bia Bisztrót, a Fügét vagy a Kemenes cukrászdát).

Kerékpárral a Duna mentén

Az időjárás abszolút indokolja, hogy kerékpárra pattanjunk és tekerjünk egy nagyot. Egyik kedvenc útvonalunk Budapestről Dunakeszin és Vácon át egészen Szobig vezet, szinte végig a Duna közvetlen közelében, festői településeken keresztül, pár rövidebb szakaszt leszámítva jó állapotú bringaúton. A főváros hátárától Szobig valamivel több mint 50 km az út, ha megállás nélkül és közepes tempóban tekerünk, bő 3 óra alatt megtehető a táv. De persze meg is állhatunk menet közben, hisz Verőce, Nagymaros, Kismaros és Zebegény környékén egyre több jó hely ösztönöz erre. Elvégre enni és inni sem árt útközben.

Ha netán kicsúszunk az időből, és ránk esteledik, mire Szobra érünk, akkor sincs probléma, ugyanis remek a vonatközlekedés, és a bringát fel lehet tenni a szerelvényre. Persze a cél az lenne, hogy oda és vissza is tekerjünk. Úgyhogy érdemes korán elindulni, akkor mindenre jut idő, akár a Dunában való megmártózásra is. Ha megállunk valahol, akkor leginkább Zebegényt javasoljuk, bár az összes érintett település tartogat meglepetést, hiszen egytől egyig kínálnak látnivalót, és békebeli hangulatot árasztanak. Annyira remek környék ez, hogy szívünk szerint inkább több nap alatt teljesítenénk a távot, hogy mindenhol hosszabb időt tölthessünk.

Maradj a városban: strandolj!

Azt is megtehetjük pünkösdhétfőn, hogy Budapesten maradunk, elvégre ha valahol, akkor itt biztosan el lehet töltetni az egész napot. A pluszidőt szánjuk nyugodtan önkényeztetésre, pihenésre, lassuljunk le a dolgos hétköznapokhoz képest! Mivel a strandok már megnyitottak, válasszuk ki a hozzánk legközelebbit, vagy egy olyat, ahol még sosem jártunk, és hagyjuk, hogy a kora nyári nap barnítsa a bőrünket, miközben olvasgatunk vagy csak heverünk a pokrócon.

Miután kistrandoltuk magunkat, együnk egy jót! Például kóstoljuk meg napjaink legdivatosabb ételét, a smash burgert, amire számos lehetőség kínálkozik városszerte. Ha maradt még energiánk, menjünk el egy moziba, vagy otthon (valamelyik streamingoldalon) nézzünk meg egy könnyű nyári filmet! 

(Borítókép: Medgyesi Milán - We Love Budapest)

Címkék