Az elmúlt években egyre több épület került helyi védettség alá (többnyire a két világháború közötti épített örökségünk) vagy vált műemlékké nemcsak Budapesten, de országosan is, ráadásul városszerte találunk jó példákat műemlék-rekonstrukcióra – ilyen többek között a Párisi Udvar vagy az Igazságügyi Palota felújítása is. Bár jó pár műemlékünk és régészeti lelőhelyünk látogatható, vannak olyanok is, melyekbe csak a Kulturális Örökség Napjain van lehetőségünk ellátogatni. Az E-Örökség oldala abban segít, hogy lehetőségünk legyen ezeken a napokon túl, online is bejárni a budapesti és a vidéki műemlékeinket.
Az összes hazai műemlék (kb. 15 000) és közel 130 régészeti lelőhely, valamint bemutatóhely között böngészhetünk, ráadásul a helyszínekről szóló leírásokat sokszor gigapixeles, illetve sztereófotókkal színesítik.
Az oldal hazánk mintegy 70 kiemelkedően értékes műemlékének művészeti, építészeti részleteiről kínál „szupernagyítható”, úgynevezett gigapixelképeket. Ennek köszönhetően úgy tanulmányozhatunk egyes fizikailag megközelíthetetlen részeket, mintha közvetlen közel állnánk hozzájuk. Így például a Képzőművészeti Egyetem főlépcsőházának mennyezetét úgy nézhetjük meg a gépünkön, mintha karnyújtásnyira lenne tőlünk, ahogy az Állatkert Elefántházának kupoláját is vagy a tereskei középkori templom Szent László király legendáját ábrázoló freskóját, illetve az egri Líceum kápolnájának barokk mennyezeti freskóját.

Érdekes élményt adnak a 3D felmérések is, itt több mint 200 műemlékről találhatunk drónokkal és fotogrammetriai módszerrel készített, forgatható és zoomolható, háromdimenziós modelleket. Így például körbejárhatjuk vagy akár felülről is megnézhetjük a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt vagy a lébényi templomot. A sztereófotók pedig olyan különleges technikával készültek, hogy egy pár száz forintos, piros-kék 3D-s szemüveg használata esetén valódi térhatást nyújtanak. A képeken túl műemléki témájú videókat is találunk az oldalon, melyek egy része archív film, melyeket az Építésügyi Tájékoztató Központ készített az 1960–1980-as évek között.

A képgalérián és a multimédián túl a térképen is kereshetünk akár konkrét céllal, akár véletlenszerűen is a műemlékek között. Mi például így találtunk rá arra, hogy Kőbánya alsó vasútállomásnál a peronrendszer és maga az állomás is műemlék, de a szerkesztőségünk körül lévő védett épületeket is megtaláltuk itt. A böngészésen túl mi magunk is adhatunk információt az adott műemlékekről és azok állapotáról. Az oldalon emellett azt is megtudhatjuk, hogy milyen örökségvédelmi jellegű védettséggel érintett egy adott helyrajzi számmal rendelkező ingatlan.
Az E-Örökség a hazai műemlékvédelem és régészet központi, szakmai tartalmakat kínáló információs portálja, amelyet az Építési és Közlekedési Minisztérium a legnagyobb szakmai gondossággal irányít és szerkeszt, célja pedig, hogy társadalmasítsák kulturális örökségeinket.
(Borítókép: Major Kata – We Love Budapest)