Törzshely első látásra
Amikor törzshelyet választ magának az ember, a szempontok között szokott szerepelni, hogy közel legyen a lakóhelyünkhöz, és az is, hogy otthonos, megtartó hangulatú legyen. A Kőbánya mélyén található Hangulat az utóbbit bőségesen kimeríti – ezt mindjárt részletezem is –, ugyanakkor hozzám például egyáltalán nem esik közel.
Viszont ez egyáltalán nem gátol meg abban, hogy máskor is felkeressem.
Ilyen kocsmában – vagy ahogy a nap mint nap a pultban álló, nagyon barátságos tulaj, Pintér Zoltán nevezi a helyet: borbár, sörbár és könyvtár – ugyanis még nem jártam. Hasonlóban sem nagyon (talán a Brit-szigeteken találni effélét). A Hangulat leírására sem a szavak, sem a fotók nem elégségesek, egyszerűen oda kell menni, és megállás nélkül hűházni – nemcsak az első, hanem a sokadik alkalommal is.



Mintha otthon lennénk
De mielőtt bárki azt kérdezné, hogy milyen kocsma az olyan kocsma, ahol megállás nélkül hűházni kell, gyorsan megnyugtatunk mindenkit: a Hangulat elsősorban, sőt másodsorban is kocsma, nem pedig múzeum. Pontosan úgy, ahogy a nagykönyvben meg van írva, csak közben a hozzáadott érték olyasmi, ami ritkán tapasztalható egy efféle intézmény esetében.
Zoltán olyan helyet szeretett volna, ahol mindenki úgy érzi magát, mintha otthon lenne, ő és a vendégek is. A Hangulat ezt a különleges berendezési tárgyaknak, a rugalmas vendéglátásnak, néhány tetszetős, máshol nemigen tapasztalható szolgáltatásnak, na és Zoltán szívélyes természetének köszönhetően éri el. Ő pontosan az a fajta kocsmáros, aki megtiszteli minden egyes vendégét, akik pedig nem is csak egy egyszerű házigazdát látnak benne, hanem úgy érezhetik, mintha egy barátjuk állna bent a pultban.



A Hangulat a hét minden napján nyitva tart, 13 órától 22 óráig várja a vendégeket, ám ha akkorra nem ittad meg az italod, akkor sincs pánik, mert nem fognak azonnal kitessékelni. Viszont kimérve is kapható csapolt sör, vagyis ha vinnél haza, vagy ha még pont egy vagy két korsóval innál, az erre szolgáló külön csapból Zoltán palackoz neked szívesen egy literrel is akár (ebben az esetben is ugyanannyiba kerül a sör, a palackot pedig ingyen kapod). De visszatérve a nyitvatartásra: ez egyetlen napon, vasárnap módosul csak, mert ilyenkor már korán reggel 7-kor nyit, majd 15 órakor bezár a hely.




Az árak is a barátaid
Árak tekintetében is baráti hely a Hangulat, egyfelől azért, mert mégiscsak egy kocsma, másfelől pedig azért, mert nem túl frekventált helyen található. Na meg egy kocsmának sosem tesz jót, ha drága. Csapon háromféle sört tartanak, a németek egyik legnépszerűbb sörét, a Radebergert és a kevésbé ismert, bár már 1454 óta létező cseh sört, a Bakalářt, illetve Mort Subite-et. Az előbbi kettőből 1100 forintba kerül egy korsó, a meggyes belga pedig 1500 forintba. Természetesen vannak üveges sörök is, a szokásos kommersz márkák (például Dreher, Heineken vagy Pilsner Urquell), és ezek olcsóbbak is, 550 és 930 Ft között mozog az áruk. A felesek 650 és 1100 Ft közé esnek (bár van egy speckó, 80%-os pálinka, ami 1800 Ft), a kimért bor pedig 210 Ft/dl, ha pedig üvegből kéred, akkor már 430 Ft.
Étel nincs, csak kocsmás rágcsálnivalók, de kajapánikra semmi ok, mert Zoltán ebben is megengedő. Egyfelől vihetsz és rendelhetsz is ide kaját, ha netán megéhezel, és helyben el is fogyaszthatod. Ám található egy kemence is a Hangulatban, annak pedig egy sütőrésze, és nemegyszer előfordult már, hogy a vendégek kaját készítettek benne. Ettől a lehetőségtől még inkább nő az otthonosságérzésünk. A polcokon lévő könyvek szintén ezt a célt szolgálják: sok van belőlük, bármelyiket leveheted, olvashatod, elviheted, hozhatsz helyettük vagy melléjük másikat is, erre céloz a hely hosszú nevében a könyvtár szó.



Családi örökség
Lehet, hogy nem én vagyok az egyetlen, akinek a Hangulat név alapján egy klasszikus pinceborozó ugrik be, egy amolyan régi vágású becsületsüllyesztő, ám nem véletlenül ez a hely neve. Zoltán kereskedő-vendéglátós-családból származik, a helyet pedig még a nagyapja nyitotta meg 1990 végén ezen a néven. Amikor Zoltán egy évvel később átvette tőle a helyet, nem látta indokoltnak, hogy bármit is megváltoztasson. Aztán teltek az évek, az évtizedek, ő pedig fokozatosan formálta a Hangulatot, úgymond a maga képére és ízlése szerint. De már csak a nagyapja és a családja iránti tiszteletből sem cserélte le a borozó nevét. Meg hát ha valami azonnal megfogja a vendéget, amikor belép ide, az pont ez: a semmi mással össze nem téveszthető, sehol máshol nem tapasztalható, eredeti és csupa nagybetűs HANGULAT!



Elérhetőségek
Hangulat borozó
- 1106 Budapest, Kada utca 135.