Tudjuk, hogy csak most indult az év, de aki már most vágyik pár nap pihenésre, annak a januári szürkeségben felüdülés lehet eltölteni pár napot a rejtett Farkaskútvölgyben. Erre a vadregényes helyre leginkább autóval érdemes érkezni, mert tömegközlekedéssel jó pár átszállást kell beiktatnunk. A környék tele van felfedezésre váró túraútvonallal, így már csak ezért megéri útra kelni, de ha valami plusszal szeretnénk felpimpelni a kirándulást, akkor érdemes megpihenni az itt nemrég elkészült dizájnjurtában, ami a maga nemében egészen egyedülálló az országban.
A Cserhátban lévő Farkaskútvölgy nagyjából másfél órányi autóútra fekszik Budapesttől, és bár a környék számtalan túraútvonallal kecsegtet, a legtöbbeknek mégis a Kéz-kilátóról (más néven Isten tenyere) lehet ismert. A helyben kitermelt faanyagból készült hatalmas tenyérbe már mi is több helyen belefutottunk, ám a kilátó most azért érdekes számunkra, mert ugyanaz a tervezője, aki a völgy legújabb építményét, a dizájnjurtát is tervezte.
Farkaskútvölgy egyébként egy régről itt maradt gémeskútról kapta a nevét, a közel 30 hektáros völgy szívében pedig egy százéves kárpátaljai faház is áll. A Felsőtoldra vezető szurdokban pedig egy tavat és egy patakocskát is találunk – mindez pedig az Országos Kéktúra részét képezi.
Nomád és kortárs
Bár egy jurtáról elsőre a nomád életmód és a sztyeppék világa juthat eszünkbe, a 2000-es évek óta már az extra élményre vágyók egyik kedvelt szállástípusa. Noha a jurtaépítés hagyománya Ázsiában gyökerezik, a Kárpát-medencében is fontos szerepet játszott a honfoglalás idején. Bármilyen egyszerűnek tűnik is kívülről egy ilyen építmény, ha átlépünk egy kortárs jurta küszöbén, úgy érezhetjük magunkat, mintha egy modern lakásba léptünk volna. Pontosan ezt érezhetjük a farkaskútvölgyi jurtában is.
A Csíkszentmihályi Benjámin tervezte jurta belső tere minden részletében átgondolt, különlegessége, hogy
a berendezés és a bútorok elrendezése a jin és a jang szimbólumát ábrázolja.
Ez az elrendezés a harmónia és az egységesség érzését is erősíti. A természetes anyagok használata, a kabinszerű melegséget sugárzó dizájn és körben a bevilágító ablakok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyszerre otthonosan és a természethez közel érezzük magunkat.
Különleges kihívások
A jurtában található bútorok is egyedileg készültek, ráadásul az építész keze munkája mind. Az intarziaminták készítését Benjámin autodidakta módon tanulta meg. A félkörívet formázó konyhapult egy 4 méteres monstrum, az íven mérve 6 méter hosszú. A pultot külön gyártotta a tervező, rétegelt lemez adja az alapját, erre kerültek a fából kivágott, 1 cm-es szeletek.
Ám a legnagyobb kihívás a legapróbb dolgokkal volt, mint a holtterek és azok kihasználása. A konyhapult és a fal között van egy lépcsős polc, melynek formája és kivitelezése sokkal több időt vett igénybe, mint azt egy laikus gondolná. Külön érdekesség, hogy a jurtából az éjszakai égbolt csillagait is láthatjuk – köszönhetően az üveg felülvilágítónak.
A téli hónapokban Farkaskútvölgy jurtája különösen varázslatos helyszín. A körülötte elterülő táj és a meleg, meghitt belső tér szuper hátteret nyújt a teljes testi-lelki feltöltődéshez. Érdemes tehát felkeresni.
(Borítókép: Arteregó PR)