A pénzügyi ismeretek elsajátítása már gyerekkorban is nagyon fontos, hogy a későbbiekben minél tudatosabban tudjunk bánni a pénzzel, magabiztos döntéseket hozzunk, és egyszerűen tisztában legyünk az alapvető fogalmakkal. Ebben segít a Bőröndmúzeum, a Pénzmúzeum kihelyezett tanórája, amely az iskolákba is elviszi az alapokat.

Sok olyan módszer van, amellyel a gyerekeket egy kicsit tudatosabbá tehetjük a pénzügyek terén már egészen kicsi korban, hiszen számos kutatás bizonyítja, hogy a felnőtt lakosság nagy részének pénzügyi tudatossága sajnos nem túl jó. Nem elegendő, ha a gyerekünk például zsebpénzt kap, amit neki kell beosztania, vagy „fizetést” némi elvégzett munkáért. Nagyon fontos, hogy megértse már kisebb korban, hogy hibákat mindenki követhet el, és ebből igenis lehet és kell is tanulni – a pénzügyek terén is. Mutassunk jó és rossz példákat, akár saját történeteinken keresztül, illetve többféle korosztály számára elérhetők olyan mesekönyvek, amelyek segítenek megérteni a pénz fogalmát és a kereskedelem működését. Most viszont egy olyan lehetőséget mutatunk be, amely egészen az iskolákig viszi el a pénzügyi tudás alapjait.

Pénzmúzeum, ahol minden a pénzről szól

A Széll Kálmán téri Postapalotában található Pénzmúzeum egy többszintes, interaktív kiállítás keretében mutatja be a pénz történetét, a pénzügyek működését és jövőjét modern múzeumpedagógiai és digitális technológiák segítségével. 

A múzeumon keresztülfutó aranyszálat követve a régmúlt cserekereskedelmétől eljutunk egészen napjainkig. Utunkat számos izgalmas játék és kérdésfelvetés kíséri. Nyomtathatunk saját arcképünkkel ellátott pénzt, megemelhetünk egy igazi aranyrudat, gondolkozhatunk a tárgyak értékéről és arról, hogy egyáltalán mit tekintünk értéknek, kipróbálhatjuk, hogyan kereskedtek egy középkori piacon, vagy tőzsdézhetünk is, természetesen csak játékból. Mindezt kisfilmek és installációk teszik még izgalmasabbá. Az intézmény kiemelkedően látogatott, egymást érik az iskolás csoportok, hiszen nemcsak technikailag felszerelt, hanem igazán interaktív is, ráadásul ingyenesen látogatható, így sokak számára elérhető. A múzeumban iskolai csoportokat és egyéni látogatókat egyaránt fogadnak, de minden esetben előzetes regisztráció szükséges. A kiállításról itt írtunk bővebben.

Házhoz jön a pénzügyi tudás az Utazás a pénz körül programmal

A Pénzmúzeum kihelyezett programja, a Bőröndmúzeum – Utazás a pénz körül tavaly szeptemberben indult útjára. Közgazdász- vagy pénzügyi végzettségű pedagógusok segítségével alkották meg azt a tematikát, amelyet elvisznek az általános és középiskolákba. A foglalkozásokat olyan tanárok tartják, akiknek pénzügyi vagy közgazdaságtani végzettségük van, de a gyerekek nyelvén is jól értenek.

A tanóra keretében eljuthatunk az alapvető fogalmaktól a gyakorlatiasabb kérdésekig, illetve a nagyobb gyerekeket foglalkoztató témákig, például hogy lesz-e jövője a készpénznek, mibe érdemes befektetni, hogyan lehet fiatalként vállalkozást indítani. Számos irányba elmehet a beszélgetés, mert a korosztály és a gyerekek felkészültsége is igen különböző. A csoport összetétele és dinamikája is alakítja a programot. A foglalkozást tartó, rutinos pedagógusok ezt igen rugalmasan kezelik, és nagyon szimpatikus, hogy saját életükből, tapasztalataikból, sőt hibáikból is hoztak példát, ami még inkább közelebb hozhatja a témát a diákokhoz.

A programok ideális esetben az osztályon belül kisebb csoportokban zajlanak, így több lehetőség van a közös gondolkodásra, mint a statikus órákon. Dolgoznak gondolatfelhővel, amelybe összegyűjthetik a gyerekek, hogy ma milyen eszközökkel tudnak fizetni, mik a készpénz előnyei és hátrányai. Folyamatábrák, illetve több kisebb játék is színesíti az órát, például ki lehet választani négy bankkártyatípus közül a legoptimálisabbat, amelyik a legjobb feltételeket nyújtja, így a gyerekek mérlegelhetnek, vitatkozhatnak, kompromisszumokat köthetnek, ezáltal lesz igazán életszerű és gyakorlatias az óra. Olyan témák is választhatók, mint a családi költségvetés, a korszerű pénzkezelés, a monetáris politika, digitális biztonság vagy a megtakarítás, befektetés kérdésköre. Ezeket mindig előzetesen egyeztetik az iskolával, felmérve a speciálisabb igényeket is.

Nyilván egy 45 perces órába nem fér bele minden, mégis tökéletes kiindulási pont, és mindenképp továbbgondolkodásra ad lehetőséget a téma iránt érdeklődőknek. Fontos misszió, hogy a Bőröndmúzeum olyan iskolákba is szeretne eljutni, amelyek nem tudnának elmenni a budapesti Pénzmúzeum kiállítására, hátrányosabb vagy a fővárostól távolabb eső települések, így Magyarország egész területén tartanak órákat. A foglalkozások főként 5–6. és 7–8. osztályosoknak szólnak, de már a középiskolások, az alsó tagozatosok, sőt óvodások számára is szerveznek programokat Zsebmúzeum néven, nyilván játékosabb formában, múzeumpedagógusok vezetésével.

Az érdeklődés igen nagy, ezért érdemes időben jelentkezni az előzetesen kitöltött igényfelmérő lap benyújtásával, illetve bármi kérdésünk van, erre a címre írhatunk nekik: borondmuzeum@mnb-edulab.hu.

További részletek itt.

(Borítókép: Pénzmúzeum)

Pénzmúzeum

A Széll Kálmán tér tőszomszédságában található Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontban interaktív módon kaphatunk betekintést a pénz világába mintegy 2400 négyzetméteren.

Címkék