A vak, gyengén- vagy aliglátó utasok eddig a járművezetőktől kaptak tájékoztatást egy-egy járatról, a Budapesti Közlekedési Központ 2023-ban elkezdődött fejlesztésének köszönhetően azonban már közlekedési távirányítóval a járművek külső hangszóróin keresztül tudják „bemondatni”, hogy melyik járat és milyen irányba közlekedik.
A fővárosban közlekedő járművek jelenleg több mint felén már elérhető a szolgáltatás, de a BKK elkötelezett amellett, hogy a jövőben valamennyi járműre kiterjessze ezt a funkciót. A tervek szerint év végéig minden, a fővárosban közlekedő trolin, 2025 végéig pedig minden fővárosi buszon elérhető lesz a technológia – jelentette be a társaság a fogyatékossággal élő emberek világnapja alkalmából.
A fővárosi járatok egy részén már jelenleg is elérhető szolgáltatás segítségével a megállókba érkező jármű igény esetén bemondja, hogy melyik járat és milyen irányba közlekedik, a megállón kívül pedig elismétli az utastérben a következő megálló hang lejátszását, az átszállási lehetőségeket, forgalmi változásokat és a villamosokon az ajtónyitás irányát is.
Egy gombnyomással több funkció
A vak, gyengén- vagy aliglátó utasok eddig a járművezetőktől kaptak tájékoztatást egy-egy járatról. Most egy úgynevezett VIAR (Visually Impaired - Access Receiver) – technológiát, vagyis egységes frekvencián üzemelő jelvevő egységet telepítettek a járművekre, így a hangos tájékoztatást ezentúl a látássérült emberek a már évek óta bevált, és számukra személyes használatra igényelhető vagy kedvezményes áron megvásárolható közlekedési távirányítóval tudják elindítani. A közlekedési távirányítók eddig is nagyban segítették a vak, gyengén- vagy aliglátó utasok önálló közlekedését: a közúti gyalogos jelzőlámpákat, a BKK FUTÁR közterületi kijelzőket és peronhangosító eszközöket, valamint az M3 és M4 metróállomások mozgólépcsőit is képesek vele megszólaltatni.
Forrás: BKK.hu
(Borítókép: BKK.hu)