A pesti belváros lüktető szívét, a Gozsdu-udvart senkinek sem kell bemutatni. A főváros legismertebb átjáróháza, a VII. kerület kapuja éjjel-nappal él és mozog, miközben minden napszakban más-más arcát mutatja. Novemberben az itteni nemzetközi gasztronómia hat igazán üde színfoltját jártuk végig. Kóstoltunk palacsintaszusit, egy isteni bolognai erejéig vérbeli olasznak éreztük magunkat, ropogtattunk hatalmas, frissen sült rántott húst, majd elmerültünk a buja Nika, a bolondos Meshuga és a 60-as évek Amerikáját idéző Klikk hamisítatlan miliőjében.

Az egyik legjobb dolog a Gozsduban, hogy mindegy, mit keresünk, az átjáróház hat udvarának és hét épületének egyikében biztosan megtaláljuk – hacsak el nem tévedünk a Király utca és a Dob utca közti passzázsokban. Hogy ez még véletlenül se történhessen meg, összeállítottunk egy nem hivatalos útitervet, hogy mikor hova érdemes betérni, hogy igazán átélhessük a Gozsdu multikulturális lüktetését. Felfedeztük a környék két újdonságát, a Nikát és a Buja Disznókat, és visszatértünk olyan, jól ismert kedvencekhez, mint a Blue Bird Cafe, a 2 Spaghi, a Meshuga és a Klikk.

Palacsintaszusi reggelire

A bő tíz éve specialty kávé készítésével debütáló Blue Bird Cafe mára már számos hellyel képviselteti magát a Gozsduban és Budapesten, így szinte lehetetlen elmenni mellette. Ha a Blue Bird Cafét keresve véletlenül mégis a karaoketermekbe toppannánk be, biztosak lehetünk benne, hogy szívélyes útba igazítást kapunk. Főleg, ha a reggeliző- és brunchétterem híres fogása, a palacsintaszusi felől érdeklődünk. A Blue Bird legendáriuma szerint ez az étel valahogy úgy született meg, hogy az akkori üzletvezető, Bitter Viktor megkérte a szakácsot, hogy készítsen egy igazán kreatív, egyedi reggelit – mondjuk, palacsintaszusit. Talán ő maga lepődött meg a legjobban, amikor a kért fogás valóban elkészült. Ennek már több mint egy évtizede, a palacsintaszusi népszerűsége pedig azóta is töretlen. Most már mi is értjük, miért! 

Az adag bőséges, a tálalás pedig olyan művészi, hogy az ember alig mer belekóstolni, nehogy elrontsa a műremeket. Pedig nagyon is érdemes megkóstolni: persze kizárólag evőpálcikával, hiszen mégiscsak szusiról van szó. A banános-nutellás töltelék édes ízét a vaníliakrém-mártogatóssal tehetjük még teljesebbé, amihez tökéletesen passzolnak a savanykás gyümölcsök, mint a liofilizált málna, a körte, a kivi és a sárkánygyümölcs. A gyümölcsök szezonálisan változnak, ami mellé a Blue Bird már készül az új, kekszes változattal. Ha reggelire nem tudnánk betelni vele, jó hír, hogy egész nap kérhető!

Egy falatnyi Itália

Az édes reggeli után jólesik egy gyors és könnyű ebéd, főleg, ha az egy tál autentikus olasz tészta. A 2 Spaghi alapítói, Alessandro, Jacopo és Matteo egyenesen Milánóból érkezve varázsoltak a Gozsduba egy falatnyi hamisítatlan Itáliát. A hely amilyen aprócska, olyan őszinte, kedves és hangulatos. Belépve máris elénk tárul a friss házi tészták egész kavalkádja.

A 2 Spaghiban valóban olasz szenvedéllyel készül minden falat. Nincs állandó menü, hiszen a szószok naponta változnak. Ami viszont változatlan, az az, hogy hajnali négytől frissen gyúrják a tésztát, hogy nyitásra a pult megtelhessen tagliatelle, spagetti, penne és ravioli tésztákkal – ez utóbbi spenótos és szezonális, például tökös töltelékkel. Ehhez jön még a házi szósz és a parmezán sajt, és máris kész a gyors, tápláló és elképesztően finom olasz ebéd. A 2 Spaghi pont olyan, ahogy egy hamisítatlan olasz tésztázót képzelünk: hangos, szenvedélyes, kicsit kaotikus, de nagyon szerethető, amiből ha szeretnénk, egy kis kóstolót magunkkal is vihetünk. A bejáratnál megbúvó biosarok roskadásig van paradicsomszósszal, olívaolajjal és házi lekvárral, de akár a friss tésztából is vásárolhatunk elvitelre.

Roppanós rántott húsok fatányéron

Az óriási rántott húsairól (és egyéb disznóságokról) híres Buja Disznó(k) nem újdonság a budapesti gasztroszcénában. Bíró Lajos ikonikus rántott ételeivel először 2015-ben találkozhattunk a Belvárosi Piacon. Az azóta eltelt majd egy évtizedben sorra nyíltak az újabb és újabb helyek szerte a fővárosban (és Szigligeten), hogy idén novemberre a Gozsdut is meghódítsák.

Lokációtól függetlenül a Buja Disznó(k) fő alapanyaga továbbra is a sertéshús, méghozzá a legmagasabb minőségű, hatalmas szeletek kiváló panírral, úgy sütve, ahogy azt kell. A roppanós, aranybarna bundájú husikhoz tökéletes választás a bécsi krumplisaláta vagy a hasábburgonya, de érdemes megkóstolni a lallipop fantázianévre hallgató rántott sajtot is. Ez az egyszerűségében nagyszerű fogás különleges sajtból egyedi módszerrel készül, és klasszikus formában, tartárral, salátaágyon tálalják. Bármelyik fogásról legyen is szó, a Buja Disznókban az ízek és textúrák továbbra is hibátlanok, melyeket most már Budapest belvárosában is kedvünkre élvezhetünk. A Buja Disznó(k) a magyar ízvilágot olyan modern csavarral kínálja, amely kitűnik a Gozsdu pezsgő hangulatában. És ha már pezsgő, ez a hely egy esti pezsgőzésre is remek választás – és nem csak azért, mert esténként az alagsorban dübörög az Aether. A ház pezsgője, a Francois nyers pezsgő már az első kortytól fancyvé teszi a megszokott vasárnapiebéd-hangulatot.

Egy ilyen ízélményt mesügék lennénk kihagyni!

A Gozsdu Holló utcai bejáratánál találjuk a Meshugát, ami a laza, „shared plate” életérzést hozza el izraeli konyhával a középpontban, de közben a török és az arab világból is ízelítőt adva. A hely hangulatát és célkitűzését már a neve is jól leírja: az ’őrültet’ jelentő, jiddis eredetű szót itt a pozitív, ’bolondozó’ értelemben használják, a kötetlen hangulatra utalva. A Meshuga pedig pont ilyen: egy elegáns, letisztult, de mégis közvetlen és őszintén vidám hely, aminek minden szegletéből árad az életöröm.

A Meshugában nehéz csupán egy ételt kiemelni, hiszen a közel-keleti helyek sajátossága, az ételek megosztása itt is alapvetés. Az ínycsiklandó mezzék között ott van például a padlizsáncarpaccio, vagyis a parázson égetett padlizsán nyers tahinivel, datolyamelasszal, tulum sajttal, mogyoróval és szárított rózsával. Főételnek szintén bátran ajánljuk az elképesztően finom és gazdag ízvilágú kebab Yehuditot, mely egy faszénen grillezett marhahúskebab zöld tahinivel és amba mártással, sumac hagymával, paradicsomsalsával és gyógynövénysalátával, laffa kenyérrel tálalva. Ritkán érezni ennyiféle ízt egy fogáson belül, a Meshugában mégsem ez az egyetlen étel, ahol egyszerre akár hat-hétféle ízben is elmerülhetünk. Hasonlóan erős ízélményt ad a halszasimi, amit avokádókrémmel, retekkel, szójavinaigrette-tel, égetett citrusokkal, gyömbérmorzsával és citromfűvel bolondítanak meg. A Meshuga tényleg több mint étterem: olyan élményt nyújt, ahol az ízek, a zene, a személyzet, a társaság és a koktélok együtt teremtik meg a felejthetetlen élményt. Az ilyen helyeket társasággal a legjobb kipróbálni, és együtt kóstolgatva felfedezni a megannyi ízt.

A romantikus egymásra találások és szexi randevúk színtere

Ha egy barátságos, fesztelenül buja és bohém helyet keresünk a Gozsduban, akkor az áprilisban nyílt Nikában a helyünk. A Zsidai család legújabb belvárosi étterme a Spíler Originallal szemben, a korábbi Spíler Shanghai helyén született (miközben az alagsorban a Spíler Shanghai Secret Bar 120 főig terjedő rendezvényeknek, de akár privát szülinapi partiknak ad helyet), és ugyanazt a hamisítatlan Spíler-élményt hozza, amit városszerte megszokhattunk.

A Nika gasztronómiájának fő vonala a latin-amerikai és az ázsiai konyha, melyekből a legjobb alapanyagokat és kulturális találkozásokat összegyúrva egy igazán színes kulináris élményt hoz létre. Többről van itt szó mint finom ételekről. Az itteni fogások tökéletes alapot adnak a romantikus egymásra találásokhoz. A chipotle csirkeszárnyak például ideális választás, ha olyan megosztható, csipegetős ételt keresünk, ami mellett könnyen megy az ismerkedés, sőt néha-néha a kezünk is összeér. Főételnek mi az ínycsiklandó grillek és sültek közül a malac katsut ajánljuk wasabis sült burgonyával, japán retekkel és házi édes-savanyú mártással. Hasonlóan jó választás a BBQ-malacoldalas pikáns, sült hagymás babbal, a magyaros ételek kedvelői pedig bátran kérjék a marhapofapörköltet, mely vajas petrezselymes burgonyával és kovászos uborkával kerül a tányérunkra. A Nikában a húsos fogások mellett a vegán és mentes ételek fogyasztói is biztosan találnak kedvükre valót. Desszert gyanánt pedig semmiképp se hagyjuk ki a meleg málnaszószos fánkocskákat madagaszkári vaníliával készült házi fagylalttal. A Nika pre-party helynek is ideális választás, hiszen csütörtök-péntek-szombat 18:30-tól DJ felel a hangulatért, de akár buli után itt is zárhatjuk az éjszakát, hiszen a konyhájuk 23.30-ig nyitva tart.

Időutazás a 60-as évek Amerikájába – buli előtt vagy után

Legyen éjjel vagy nappal, a Gozsduban az élet egy pillanatra sem áll meg. Ezért is szeretjük azokat a biztos pontokat a passzázsok között, amelyekre buli előtt és buli után is számíthatunk. Épp ilyen hely a Klikk, ami a hatvanas évek Amerikáját idéző bisztróbárhangulatot hozza el a pesti belvárosba. Reggel kilenctől hajnali négyig bármikor betérhetünk ide akár napindító reggelire, buli előtti falatozásra vagy éjszakai koktélozásra – a hét bármely napján.

A Klikk bőséges reggelikínálatából választhatunk eggs benedictet, omletteket, szendvicseket, de akár magyar vagy angol reggelit is. Ebédre többféle pizza és tészta is a terítékre kerül, köztük a Mac & Cheese is, amit hol máshol, mint egy bisztróbárban érdemes megkóstolni. A klasszikusabb ízek kedvelői bátran válogathatnak a magyaros és nemzetközi fogások közül, legyen szó könnyed ebédről vagy kiadós vacsoráról. A gulyásleves, a csirkepaprikás és a kacsacomb lila káposztával és krumplipürével éppolyan gondossággal készül, mint a sajtburger ropogós sült krumplival és vegyes salátával. Buliba készülődve pedig a Klikk izgalmas koktéljaival a legjobb koccintani.

Ilyen színes gasztronómiai kínálattal tényleg mindenki könnyedén megtalálhatja a neki való helyet a Gozsduban – a hét minden napján, bármilyen napszakban. A rengeteg étterem és szórakozóhely mellett több kiállítótér is megbújik a passzázsok között, sőt gyakran egyéb programokat, kézműves- és vintage vásárokat is szerveznek, így érdemes újra és újra visszatérni. Karácsony közeledtével ráadásul a hangulatos karácsonyi vásárok ideje is elérkezik.

(Borítókép: Bodorkós Máté – We Love Budapest)

Gozsdu-udvar

Bár a Gozsdu-udvar eredetileg egyáltalán nem a szórakozni vágyó fiataloknak épült, ma már szórakoztató-komplexumként működik, ezért már minden budapesti, nem budapesti, valamint turista hallott róla

Címkék