A Pulszky Társaság által 2010-ben alapított, évente adományozott kitüntetés célja, hogy a muzeális intézmények kiállításainak újszerűségét, a közönséggel való kapcsolatteremtő és kommunikációs képességét, tudományos felkészültségét és kreativitását elismerje. A díjátadót Műhelyek, alkotók és találkozások – múzeumi kiállítások és élő hagyomány címmel szakmai konferencia követi.
2024-ben a választás nem volt könnyű, hiszen még soha nem kellett ennyi jelölt közül választania a zsűrinek. A 10 millió forint bekerülési költség alatti kategóriában 9, míg a 10 millió forint bekerülési költség feletti kategóriában 19 pályázat érkezett. Közülük a bírálóbizottság döntése alapján 19 pályázó jutott be a második fordulóba. (A zsűri tagjairól és a pályázókról itt olvashattok, a jelöltek kiállításait pedig a Magyar Múzeumok Az év kiállítása rovatában ismerhetitek meg.)
A 10 millió Ft bekerülési költség alatti kategóriában az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet a Bűvészinasok. A 70 éves Astra Bábegyüttes és a 30 éves Maszk Bábszínház című, a bábművészet népszerűsítését célzó, szenvedélyes elkötelezettséggel, lelkesedéssel és kreatívan megvalósított, magas színvonalú időszaki tárlatáért nyerte el az Év Kiállítása 2024 elismerést.
A 10 millió bekerülési költség feletti kategóriában az Év Kiállítása 2024 elismerést a Magyar Nemzeti Múzeum érdemelte ki a Magyar menyasszony című tárlatáért. A sikeres időszaki kiállítás a magyar történelmet, a közelmúltat és a jelent úgy kötötte össze, hogy a múzeumi gyűjteményeket és a kurrens közösségi gyűjtést kifinomult és elegáns időszaki kiállítás formájában egyesítette.
A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Szecesszió, Art Deco, Népművészet – Női lélek, népi formák című időszaki kiállításáért, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum A kockaház. Lakóház, életforma és annak reprezentációja a Kádár-korban című időszaki kiállításáért vehetett át dicsérő oklevelet. A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ a Hanyas vagy? című, a generációk közötti kulturális és művészeti párbeszédet elősegítő tárlatáért, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum az Újratöltve. A Rippl-Rónai Múzeum állandó néprajzi kiállításáért érdemelte ki az elismerő oklevelet.
(Borítókép: Major Kata – We Love Budapest)