A kívül letisztultan elegáns belvárosi lakóház belül inkább egy modern stílusú szállodára emlékeztet. Egykor sok híres ember lakta, ezért emléktáblák sora látható a homlokzatán. Ráadásul a helyén működött egykor az első pesti postahivatal.

Elegáns ház a Duna partján

Ha megállunk az Erzsébet híd pesti lábánál, a Duna-korzó legelején, hátunk mögött a folyóval és Budával, akkor pont szemben leszünk a Petőfi tér 3–5. szám alatti épülettel, melynek egyik oldalán a Régi posta utca kezdődik, a másikon pedig a 18. század végén felépült ortodox templom áll. A kor kiváló építésze, Wellisch Andor 1937-ben nyújtotta be a terveit a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. Elismert Nyugdíjpénztára megbízásából készítendő házra. Vasbeton vázas, modern külsejű, a templomhoz csatlakozó ház szerepelt bennük. Változtatás nélkül el is fogadták a megrendelők, a visszafogott, letisztultan elegáns lakóház pedig 1938-ra fel is épült.

Ha valaki nem kedveli az egyszerűséget és a minimalizmust, lehet, hogy simán elsétál ez előtt a ház előtt úgy, hogy még csak rá se néz. Pedig legalább két dolog miatt nekik is érdemes megállniuk itt. Egyrészt a saroképület falaira kihelyezett emléktáblák (összesen 7 darab) miatt, másfelől pedig a csodálatosan szép lépcsőház okán. Utóbbi részben az utcáról is látható, és már ennyiből is megállapítható róla, hogy olyan, mint egy, a 20-as, 30-as években épült szálloda lobbyja, és hogy simán felveszi a versenyt a Pozsonyi út modernista házainak legmívesebb lépcsőházaival.

Pedig az utcáról nézve nem is látszik a lényeg. 

Bejutni egyszerűbb, mint kijutni

Noha a kukucskálókat szinte megállíthatatlanul vonzza befelé a látvány, ám jó tudni, hogy ha sikerül is könnyedén bejutnunk az épületbe, kifelé már nem biztos, hogy ugyanilyen egyszerű lesz. Kijutni ugyanis csak kapukulccsal vagy külön kóddal lehet. A házban van portásfülke, és ha becsengetünk, talán készségesen beenged minket a portás, hogy megcsodáljuk mindazt, ami az utcáról nem látszik.

Ilyen például az előcsarnok éke, a kör alakú üveglapokból álló kupola, illetve az ívesen kanyarodó lépcsők, illetve a hangulatos belső udvar is. Az előcsarnok kialakításán egyébként olyan neves építészek is dolgoztak, mint például az Olgyay ikrek, Aladár és Viktor, akik szerte a fővárosban számos lakóházat, gyárépületet és hotelt terveztek (például a Stühmer Csokoládégyárat a Vágóhíd utcában vagy a Városmajor utcai Tschögl-bérházat).

Egy elegáns ház elegáns lakói

Már a megépítésekor sem lehetett olcsó mulatság lakást venni a házban, már csak az elhelyezkedése miatt sem. Mindig is tehetősebb polgárok, értelmiségiek és művészek éltek itt, nem ritkán ismert emberek, akikről a külső falra kihelyezett emléktáblák tanúskodnak. Két neves házaspár is a ház lakója volt. Az egyik Kaesz Gyula és Lukáts Kató. A férj építész, belsőépítész, bútortervező és grafikus volt, az Iparművészeti Főiskola rektora, a felesége pedig grafikusművész.

Jóval szélesebb körben ismert Gombos Katalin és Sinkovits Imre neve. Ők 1956 januárjában költöztek a házba, bő fél évvel később pedig, október 23-án a férj innen ment a csak néhány lépésre található Petőfi-szoborhoz, hogy elszavalja a Nemzeti dalt, ami miatt kitették a Nemzeti Színházból, sőt, jó időre letiltották az ország összes színpadáról is. 

Szintén e házban élt élete utolsó két évtizedében (az 1960–70-es években) a nemzetközi hírű orientalista, nyelvész, történész és irodalmár, Germanus Gyula, az építész és építészettörténész Gerő László, aki a hazai műemlékvédelem egyik legfontosabb alakja volt, valamint a Kossuth-díjas filmrendező és operatőr, Homoki-Nagy István, aki az 1950-es és 1960-as években gyakorlatilag megteremtette a hazai természetfilmezést. Többek között olyan munkáival, mint a Velencében 1953-ban Ezüst Oroszlánnal jutalmazott, a gemenci erdő élővilágát bemutató Gyöngyvirágtól lombhullásig, vagy a két részt is megért Cimborák, ami Fickó, a vizsla, Pletyka, a tacskó és Nimród, a héja barátságát meséli el.

A postahivatal

Egyetlen olyan tábla található a Petőfi téri ház falán, ami nem személyre utal. Bár a bejárata a tér felől nyílik, valójában ez egy saroképület, amely a Régi posta utcában is hosszan elnyúlik. Az említett tábla ezen a szakaszon található, és arról árulkodik, hogy egykor itt állt Pest első postahivatala, ami a 19. század első felében, a reformkor idején szűnt meg. Az emléktáblán és az utca nevén túl erre utal egy dombormű is, ami az utcában feljebb álló, 13-as számú ház falát díszíti, és amit Kovács Margit készített 1937-ben. Ugyanabban az évben tehát, amikor a Petőfi téri ház terveit Wellisch Andor engedélyeztetésre nyújtotta be.

Források:

Címkék