A Határtalan történet című alkotás mészkő lapjai az elmúlt két évszázad Akadémiához kötődő tudományos eseményeit és tudósainak nevét követik végig egészen a Nobel-díjas Karikó Katalinig. A köztéri mű segítségével az Akadémia székháza a Széchenyi teret is vonzáskörzetébe vonja, kifejezve a nyitást a város és a társadalom felé.

A Magyar Tudományos Akadémia és Budapest Főváros Önkormányzata 2022-ben hirdette meg a Tudománytér című pályázatot, amelynek egy új köztéri alkotás létrehozása volt a célja. A beérkezett 65 pályamű közül végül a II. díjjal jutalmazott Határtalan történet című munkát javasolták megvalósításra, mivel ez az alkotás felelt meg leginkább a nagy múltú intézmény azon céljának, hogy a Széchenyi teret bevonja az Akadémia székházának vonzáskörzetébe, jelképezve a nyitást a társadalom és a város felé.

Az alkotás 200 tardosi nemes mészkő lapból áll, idővonalszerűen mutatja be az intézmény elmúlt két évszázadának legfontosabb tudósait és tudományos eseményeit, az 1825-ös alapítástól egészen Karikó Katalin és Krausz Ferenc Nobel-díjáig. Az idővonal nemcsak a székház előtt, a Széchenyi téren, hanem online is megtekinthető, itt folyamatosan bővülni is fog, ezáltal nem a múlt, hanem a jövő kerül majd fókuszba.  

A tardosi mészkő a székház jellegzetes építőanyaga, az ebből készült alkotás végleges formájában a parkolóból kialakított parkban kapott helyet. Az alkotás elkészüléséről egy kisfilmet is megnézhetünk, amelyben a tervezőcsapat vezetője, Csillag Katalin építész mutatja be a koncepciót, az MTA főtitkára, Kollár László pedig az alkotás szimbolikus jelentéséről, illetve a tervezés hátteréről beszél.

A Határtalan történetet május elején, az MTA 199. közgyűlése előtt avatták fel, szimbolizálja az Akadémia tudományos közösségének nyitását a nagyközönség felé. 

Forrás:

(Borítókép: Szigeti Tamás – Magyar Tudományos Akadémia)

Címkék