A napsütéses őszi hétvégék mindig szuper lehetőséget kínálnak arra, hogy egy picit kiszakadjunk a városból és felfedezzük a természetet. Összegyűjtöttünk 5 kirándulóhelyet (a gödöllői Arbo-parktól a Zajnát-hegyekig), amit érdemes felkeresni, ha gyönyörködni szeretnénk az őszi színekben.
Mindenkit megihlet az őszi színekbe boruló erdő, de még a városi terep hívei is képesek ilyenkor túrabakancsra cserélni az edzőcipőt, hogy felfedezzék az erdei ösvényeket. Gyűjtsetek színes leveleket, erdei terméseket, kalandozzatok az avarral teli ösvényeken, fedezzétek fel az őszi erdő titkait, mi pedig mutatunk néhány ötletet, hogy merre induljatok.
1. Zajnát-hegyek
A Zajnát-hegyek kanyargó ösvényeibe és színes fáiba könnyű beleszeretni, de legalább ennyire könnyű itt egy picit eltévedni. Az ösvényen többségében jól láthatók a turistajelzések, de érdemes figyelni, mert néhol nem egyértelmű, hogy merre is kell fordulni. A Kopár Csárdától induló útvonal nem a panorámája miatt érdekes – hiszen abban pont nem bővelkedik –, de az erdős részeken, a hegygerincen és az eső mosta árkokban kanyargó ösvények így is rengeteg szépséget tartogatnak nekünk. Az útvonal nagyjából 4-5 óra alatt kellemesen teljesíthető, lehet mindenfelé kanyarogni, gombászkodni, terméseket és leveleket gyűjteni.
2. Gödöllői Arbo-park
Bár mi nyár elején fedeztük fel magunknak a gödöllői Arbo-parkot, az a jó benne, hogy minden évszakban más arcát mutatja. Mivel a 137 hektáros területen 154 erdőtípust találunk, biztosak lehetünk benne, hogy ősszel ragyogó színekben pompázik. Az arborétumban ezernél is több fenyő, nyitvatermő és lombos fa van, ráadásul annyi érdekesség, útvonal és tisztás van itt, hogy simán összejön egy egynapos kirándulás. A hely érdekessége, hogy nemcsak arborétum, de park is: jöhetünk ide futni, olvasni, tanulni és kutyát sétáltatni is.
3. Vörös-kő
A Tahitótfaluhoz közeli Vörös-kő pont annyira van távol Budapesttől, hogy még egész jól megközelíthető, viszont nem fogunk tömegekkel találkozni túránk során. A színesedő fákban egész végig gyönyörködhetünk, és az útvonal is tele lesz fotózni való helyekkel, de szerintünk a kamerához tapadás helyett érdemes inkább átélni a fákkal teli erdő csendjét. Bár a Vörös-kőre erős hegymenetben kell felkapaszkodni, az elénk táruló panoráma a Szentendrei-szigettel, a változatos világot tartogató túra és a színek látványa kárpótol az erőfeszítésért.
4. Kis-Kevély és Nagy-Kevély
Ez az a túra, ahol színes erdőben és panorámában egyaránt gyönyörködhetünk majd, ráadásul extrém meredek kaptatókat sem kell teljesítenünk a kilátásért. A Pilisborosjenőről induló kiránduláson olyan szuper pontokat találunk majd, mint egy régi bányaudvar, a Kis-Kevély és a Nagy-Kevély, az egri vár másolata és a Teve-szikla. Ennyi látnivalóért szerintünk bőven megéri felkerekedni a hosszú hétvégén, és rászánni egy napot a természetre.
5. Bölcső-hegyi kilátó, Anna-völgyi vízesés és Dömörkapu
A Bölcső-hegyi kilátóhoz vezető utat érdemes az Anna-völgyi vízeséstől indítani, mert így sokkal tartalmasabb élményben lesz részünk, mint ha csak egy rövidebb utat járnánk be. Ráadásul így két vízesést is láthatunk – Anna-völgyi, Dömörkapu –, megnézhetjük a Lajos-forrást, majd a Bölcső-hegyi kilátó után a Cseresznyés-völgyben leereszkedve térünk vissza körtúránk elejéhez. Bár ez egy viszonylag hosszabb túra a maga 10 kilométerével, annyi kalanddal és látnivalóval van tele, hogy cseppet sem fogjuk megbánni, hogy erre kirándulunk. Arra viszont figyeljetek, hogy a Bükkös-patak partjáról induló útvonal másik oldalán honvédségi terület van, ahol gyakran tartanak lőgyakorlatot, úgyhogy a jelzett ösvényekről tényleg senki ne térjen le!
(Borítókép: Polyák Attila - We Love Budapest)